خبر صبح/ گروه شهری: میتزنبرگ، نظریه‌پرداز و دانشمند معروف علم مدیریت مدرن در کتاب مدل های تدوین استراتژی در علم مدیریت، معتقد است رشد بی‌سابقه فناوری اطلاعات و ارتباطات از لحاظ تئوری و عملی، منجر به ایجاد یک تحول بــزرگ از عصـــر صنعتـــی به عصــر اطــلاعات شــده است. از جمله نشانه این تحول سریع، می‌توان ظهور و بروز مفاهیم جدید، که امروز جزئی از زندگی روزمره جوامع بشری شده است را نام برد. مثلا در زمینه حکومت، دولت الکترونیک، شهرداری الکترونیک و شهر الکترونیک مورد توجه قرار گرفته‌اند.

  همچنین در شماره ۲۸ دو فصلنامه مدیریت شهری در مقاله فناوری اطلاعات و ارتباطات و نقش آن در کاهش تقاضای سفرهای درون شهری آمده است: «مهم‌ترین اثر شهر اطلاعاتی، کاهش ترددهای درون شهری، سرعت در ارائه خدمات، کاهش مشکلات زیست محیطی و امکان ارائه خدمات کاراتر به صورت ۲۴ ساعته و هفت روز هفته، فارغ از محدودیت های زمانی و مکانی به شهروندان از مزیت های این دیدگاه جدید است.» برخی صاحب نظران با تاکید بر اینکه امروزه در شهرهای بزرگ مشکلات زیادی از جمله وقت مردم، مصرف سوخت و انرژی، آزار و اذیت مردم، رفت و آمد، ترافیک و آلودگی‌های ناشی از آن ایجاد شده است، معتقد هستند این موارد نیاز به یک تجدیدنظر توسط سازمان‌های مربوط به حمایت ناشی از آن دارد. در واقع استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات شرایطی به وجود خواهد آورد که نتیجه‌ای جز راحتی و آسایش برای خود افراد مشغول به کار(عرضه کننده) و افراد متقاضی آن فعالیت نخواهد داشت؛ اما تا زمانی که طرز تفکر، رفتــار و شیــوه زنــدگی مردم به شکلی سازگار با کاربرد این فناوری در نیاید، نباید انتظار داشت که در سطح رفاه جامعه تغییری حاصل شود.

با روی کار آمدن مدیریت جدید شهـری باید تفکر و رویکرد جدیدی بــرای اداره شهر مطرح شود. بر اساس این گفتمان جدید، رویکرد شهرداری از نهادی اجتماعــی فراتر رفته و به سمت شهرداری دانش مبنا و دانایی محور حرکت بکند. بر این اساس است که شهر با این رویکرد به یــک شــهر دانش محور تبدیل خواهد شد.

   یکی از پایه های اساسی شهر دانش محور، فناوری اطلاعات و ارتباطات است که می توان آن را در قالب شهر هوشمند مطرح کرد.  بر اساس بررسی‌های صورت گرفته در دنیا در این زمینه که چگونه می توان شهر پایدار هوشمند را محقق کرد، تحقق چنین شهری مبتنی بر فناوری ارتباطات و اطلاعات خواهد بود و این به آن معناست که ict در تحقق شهر هوشمند حرف اول را می زند. شهر الکترونیکی یا شهر هوشمند نتیجه تاثیر این فناوری بر ابعاد مختلف شهر است. چنین شهری با استفاده از زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری توسعه همه جانبه شهری را فراهم آورده است.

در شهرهای سنتی بخش عمده‌ای از وقت شهروندان صرف انجام فعالیت‌های تکراری و غیر مفید می‌شود؛ مشکلاتی نظیر  انتظار در صف‌ها، پیمودن مسافت‌های طولانی برای خرید، معطل شدن در ترافیک سنگین، اتلاف وقت و… در حالی که در شهر الکترونیک به جای اینکه امور اداری به وسیله شخص؛ چه حضوری و چه از طریق تلفن در ساعات اداری انجام شود، با استفاده از شبکه رایانه‌ای و دستیابی به اطلاعات به صورت شبانه‌روزی در کل ایام هفته امکان‌پذیر است. متاسفانه مدیریت شهری در این حوزه از این ابزار استفاده کافی را نداشته است، در حالی که دیگر نمی‌توان شهرها را به روش‌های سنتی اداره کرد و باید مدیریت شهری در سطوح تصمیم‌گیری‌های کلان و مدیریتی از فنــاوری اطلاعات استفــاده کند.  هر چنـد مجموعه فناوری اطلاعات و ارتباطات  شهرداری‌های کلانشهرهای کشور از جمله تبریز شاخص‌های ارزیابی شهرهای هوشمند کشور را تعیین کرده است و بر این اساس شهرهای کشور از لحاظ این معیارها در حال ارزیابی هستند، امــــا دستـــاوردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات زمانی بیشترین تاثیر را در زندگی شهروندان خواهد داشت که در همه زمینه ها و در همه گروه های جامعه نفوذ کند و فراگیر شود.