خبر صبح/ گروه اقتصاد: بازار مسکن همچنان آشفته است و با روند صعودی نرخ دلار، فاز صعودی در پیش گرفته است. اقدامات دولتی هم تاکنون نتوانسته تب این بازار را بخواباند. این در شرایطی است که به گفته عضو کمیسیون عمران مجلس، بانک‌ها به عاملی برای تنش اقتصادی و گرانی تبدیل‌شده‌اند.

  مجتبی یوسفی با انتقاد از نقش منفی بانک‌ها در تلاطمات بازار مسکن اظهار کرد: هدف و برنامه کشور از تأسیس و فعالیت بانک‌ها، ایجاد حلقه واصل میان سرمایه‌گذاران و اجراکنندگـــــان پروژه‌هاست تا از این طریق، تولید کشور توسعه یابد اما متأسفانه در وضعیت کنونی بانک‌ها به وظایف اصلی خود عمل نمی‌کنند.

او افزود: در دهه‌های اخیر، بانک‌ها به مسئله بنگاه‌داری و فعالیت‌های اقتصادی ورود جدی کرده‌اند، البته فعالیت بانک‌ها در حوزه تقویت تولید کشور قابل‌قبول است، اما حتی این اقدام نیز صورت نگرفته و عملا بانک‌ها به نهادهای واسطه‌گر تبدیل‌شده‌اند.

او تصریح کرد: در حوزه مسکن نیز شاهد ورود بانک‌ها در عرصه واسطه‌گری هستیم. بانک‌ها از طریق شرکت‌های اقتصادی خود اقدام به خرید مسکن، ساخت مال‌ها و ساختمان‌های لوکس می‌کنند تا از این طریق به سودهای کلان دست یابند. این رویکرد بانک‌ها در سال‌های اخیر تأثیر منفی در بازار مسکن گذاشته است.

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: بنگاهداری بانک‌ها در بازار مسکن موجب افزایش قیمت‌ها در بازار می‌شود، متأسفانه نهادی که باید هدف آن تقویت تولید و بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشد، به عاملی برای تنش اقتصادی و گرانی تبدیل شده است.

یوسفی با بیان اینکه بازار مسکن نیز مانند دیگر بازارهای اقتصادی نیاز به سرمایه در گردش دارد، اما امروز سازندگان به دلیل بالابودن نرخ بازپرداخت تسهیلات، قادر به دریافت این وام‌ها نیستند به خانه ملت گفت: فعالیت دلالانه بانک‌ها در عرصه مسکن موجب افزایش قیمت در بازار شده است، چون این نهادها پول و سرمایه پرنفوذ دارند و از این طریق اقدام به واسطه‌گری می‌کنند. ازاین‌رو، به نظر می‌رسد که برای تولید مسکن ارزان و کنترل گرانی‌ها، بانک‌ها باید نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار تولید مسکن و ارائه تسهیلات کم سود به سازندگان اقدام کنند.