خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: در حال حاضر، اغلب بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در خانه بستری هستند و پرسش‌ها و ابهامات زیادی برای آن‌ها و خانواده‌هایشان وجود دارد. بدین منظور، نظر دکتر رسول حیدری، محقق و مشاور تغذیه، را جویا شدیم.

راه‌های تقویت سیستم اعصاب

«در بدن انسان دو سیستم حافظ و امین سلامت وجود دارد: یکی، سیستم دفاعی و دیگری، سیستم‌ اعصاب بدن. اگر ما بتوانیم این دو سیستم را تقویت کنیم، توانایی آن را پیدا خواهیم کرد که ویروس را از بدن خارج کنیم. این روش یکی از راه‌های معمول و قابل‌قبول خارج‌کردن ویروس از بدن است. سیستم اعصاب دو بخش اصلی دارد‌: داخلی و بیرونی.سیستم اعصاب اطرافیان‌(بیرونی) می‌تواند با آرامش، شادی و نشاط و اینکه دور از استرس و دور از اخبار منفی و حواشی باشد، تقویت شود. در واقع اگر اعصاب اطرافیان بیمار قوی باشد، مطمئنا می‌تواند به سلامت آن‌ها کمک کند. اسپری‌کردن گلاب و عرق نعنا نیز می‌تواند به تقویت این سیستم کمک کند. از طرف دیگر می‌توان با هل سبز حلقه درست کرد و در اطراف بیمار قرار داد. گل مریم‌ و گل نرگس نیز همین خصیصه را دارد. دمای اتاق بیمار بین ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد مناسب است. همچنین تهویه هوا باید به‌صورت صحیح باشد ‌(محبوس نباشد). گیاهان طبیعی به همراه آفتاب (نور طبیعی) نیز می‌توانند تأثیر خیلی مثبتی روی بیمار بگذارند. از بین دم‌نوش‌ها برای تقویت اعصاب؛ دم‌نوش بابونه، بهارنارنج و به‌لیمو می‌تواند مؤثر واقع شود‌، شربت عسل و لیموترش و زعفران و نیز دم‌نوش زنجبیل به همراه آب و عســــل و لیموترش برای ثبات اعصاب نیز مفید است. بیدمشک، بهارنارنج و گلاب به شکل شربت از دیگر گزینه‌های مفید است. همچنین کتیرای خوراکی سودمند است. توجه داشته باشید که استشمام مواد شوینده مانند وایتکس و مواد شیمیایی، علاوه بر اینکه اثر نامطلوب بر ریه‌ها می‌گذارند‌، اعصاب را هم درگیر می‌کند. آرامش، نکته بسیار قابل‌توجهی است؛ به‌طوری‌که محیط آرام باشد و اطرافیان بیمار ضمن شاد بودن، لباس‌های شاد بپوشند‌ و در کل باعث ایجاد نشاط شوند. در ضمن پرهیز از خوردن محصولات حیوانی حتی ماست و دوغ و نیز ترشیجات، چای، غذاهای حاوی شکر سفید، آرد سفید، برنج سفید، روغن‌های نباتی، سرخ‌کردنی‌ها و کباب‌ها فراموش نشود.»

 مواد غذایی مصرفی

 «باید همواره سعی شود که انرژی بدن را افزایش داد. اگر بیمار تب دارد، برگه هلو می‌تواند کمک کند. لیموشیرین هم تأثیر بسیار خوبی برای درمان تب دارد و در کنار آن پاشویه مؤثر است. مصرف سیاه‌دانه و عسل‌(بره موم) به همراه آب‌پرتقال مفید است. روزی پنج تا شش لیوان آب گرم و نیز شربت‌ها یا آب سیب و عسل بسیار می‌تواند تأثیرگذار باشد. برای نرمی گلو، بارهنگ خیس‌خورده به همراه سیب رنده شده مناسب است یا اینکه یک قاشق غذاخوری از دانه چیا را از شب قبل خیساند و به شکل شربت مصرف کرد. در کل باید ریه را مرطوب نگه داشت و برای گرمی آن‌هم می‌توان از سوپ استفاده کرد ‌(سوپی که حاوی جوی دوسر، پوره هویج‌، کرفس، سیر، پیاز، سبزی سوپ تازه یا خشک شده باشد و به‌هیچ‌وجه از سبزی فریز شده استفاده نشود). در ضمن از زردچوبه، زنجبیل، فلفل و نیز نمک‌ (در صورت عدم فشارخون بالا) استفاده شود. اگر بیمار دچار افت انرژی شد، شیر بادام می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای تقویت بدن خرما، انجیر یا زیتون خیس‌خورده کم‌نمک می‌تواند مؤثر واقع شود. مصرف نکردن نان و برنج در این بازه زمانی خیلی بهتر است. سیب هم تأثیر خیلی مثبتی دارد، گرمک و طالبی ‌(میکس آن) نیز بسیار مفید است. توجه داشته باشید که بدن در حالت تعادل باشد‌ (نه به سمت گرمی رود و نه به سمت سردی). اگر فرد دچار عفونت تنفسی باشد، در صورت عدم وجود فشارخون، شربت لیمو و عسل با کمی نمک استفاده شود. تنفس عمیق نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد، بخور آب گرم و بابونه به همراه آویشن، قرقره آب‌نمک گرم و در کل شست‌وشوی مجاری تنفسی با آب و نمک دو یا سه بار در روز توصیه می‌شود. مواد غذایی و میوه و سبزی‌هایی که مصرف می‌شود، کامل شست‌وشو داده و در مرحله آخر با آب‌نمک و سرکه طبیعی ضدعفونی شود. در صورت مشاهده ضعف به‌هیچ‌وجه گوشت به‌عنوان غذا مصرف نشود، تخم‌مرغ آب‌پز به همراه سیب‌زمینی بخارپز ‌(با پوست بخارپزشده که می‌توانید پوستش را بگیرید)، بسیار کمک‌کننده است. به‌هرحال با مراعات می‌توان به‌جای بیمارستان رفتن، در خانه ماند و با اعتمادبه‌نفس و انرژی عالی به مداوای خود پرداخت و نتایج خیلی خوبی را به‌دنبال داشت.»

بالابردن سیستم ایمنی بدن در خانه

«سیستم دفاعی بدن با افزایش انرژی می‌تواند خوب عمل کند. ازجمله خوردن خرما انرژی را افزایش می‌دهد. ریه ما مسیری دارد که آلودگی‌ها از طریق آن وارد بدن می‌شود. بنابراین توجه داشته باشید نوشیدن آب ولرم بسیار مهم است و اگر احساس سوزش در گلو  یا سرفه کردید، آب گرم گزینه مناسبی است. بعد از نوشیدن آب گرم، دم‌نوش‌ها اولویت بعدی هستند. به‌خصوص نوشیدن دم‌نوش‌هایی مثل بابونه، بهارنارنج، به و سیب و به‌لیمو بسیار کمک‌کننده است. همان‌طور که ذکر شد، قرقره آب‌نمک و شست‌وشوی بینی‌ها با آب‌نمک بسیار عالی است و بهتر است ریه را با بخور مرطوب نگه داشت. از چیزهایی که خشکی را افزایش می‌دهد و آب بدن را کم می‌کند‌، باید پرهیز کرد. ازجمله نوشیدن چای یا نوشابه، ساندیس‌ها، رانی‌ها. در ضمن این را بدانید که غذاهای سرخ‌شده به‌خصوص پیاز و سیب‌زمینی سرخ‌کرده، فست‌فود و کباب‌ها و مصرف محصولات حیوانی سیستم دفاعی بدن را تضعیف می‌کند. غذاهای فریزشده به‌خصوص غذاهای سرخ‌شدۀ فریز شده نیز به سلامت بدن بسیار آسیب می‌زنند. از خوردن ترشیجات، ماست، دوغ، شکر سفید و آرد سفید نیز پرهیز شود. در خانه گلاب و عرق نعنا اسپری شود و از بوی سرخ‌کردنی‌ها، جوهرنمک، وایتکس و الکل پرهیز شود. خوردن آب سیب و شربت عسل و لیموترش تازه نیز برای تقویت سیستم دفاعی بدن بسیار مفید است. همچنین خوردن خاکشیر، قدومه، بارهنگ و دانه چیا سودمند است. گرمک و طالبی هم مناسب است. اگر فردی دچار تب شد، برای برطرف کردن آن خوردن سوپ بسیار رقیق، آب‌پرتقال، آب ‌لیموشیرین، شربت عسل و لیموترش تازه و پاشویه راهکار مناسبی است. آب‌میوه‌ها را هم به‌محض گرفتن باید بلافاصله مصرف کرد. این روزها باید دفع بیشتر از قبل باشد و از یبوست به‌شدت پیشگیری شود. بنابراین خوردن سالاد با سس‌های طبیعی اولویت پیدا می‌کند و ورزش و تحرک هم در خانه فراموش نشود. بهداشت فردی را در خانه رعایت کرده و این را مطمئن باشید که آرامش و سکوتی که در منزل هست، در هیچ جای دنیا نیست. فضای خانه را شاد و معطر کنید و ضمن استفاده کمتر از موبایل، بیشتر کارهای مفید مثل مطالعه را مدنظر قرار دهید.»