خبر صبح/ گروه اقتصاد: حبوبات با گـرانـی گوشت قرمز و بعضی اقلام پروتئینی در دو سه سال گذشته، سهم بیشتری را در سبد خرید خانوارها به خود اختصاص داده بود؛ ولی رشد چندبرابری نرخ حبوبات از اسفند۹۸ باعث شد تقاضا برای خرید این اقلام هم کاهش یابد. قیمت حبوبات به دلیل حذف ارز دولتی برای واردات بالا رفت و باگذشت حدود چهار ماه همچنان سیر صعودی قیمت‌ها در این بازار ادامه دارد؛ همچنین قیمت حبوبات در فروشگاه‌های مختلف ثابت نیست و هر منطقه نرخ متفاوتی دارد. نـایـب‌رئـیـــس اتـــحـــادیـــه بــــنـکـداران موادغذایی نیز معتقد است حبوبات وارداتی ارزان نمی‌شود؛ ولی تولید حبوبات داخلی بیشتر خواهد شد. قیمت حبوبات در سال جاری به‌قدری بالا رفت که تولیدکنندگان به‌جای بسته‌های ۹۰۰ گرمی، آن را بیشتر در بسته‌بندی ۷۰۰ گرمی عرضه می‌کنند. اقشار ضعیف جامعه نیز به‌کل حبوبات را از سبد مصرفی خود کنار گذاشته‌اند و امیدی به ارزان شدن آن ندارند.

قیمت حبوبات

قیمت حبوبات طی ماه‌های گذشته با حذف ارز نیمایی افزایش چشمگیری یافت. درحال حاضر هر کیلوگرم لوبیاقرمز ۱۹ تا ۲۲ هزار تومان، لوبیاچیتی ۲۴ تا ۲۶ هزار تومان، لوبیاسفید ۲۶ تا ۲۹ هزار تومان، لوبیا چشم‌بلبلی ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان، لوبیا کشاورزی ۲۳ تا ۲۶ هزار تومان، نخود ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان، عدس ۱۹ تا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان، لپه ۱۹ تا ۲۱ هزار تومان، باقالا سبز ۳۰ تا ۳۴ هزار تومان و لوبیا عروس بیش از ۳۶ هزار تومان در میدان میوه‌وتره‌بار قیمت دارند.

قیمت حبوبات درخرده‌فروشی‌ها

قیمت فـعلی حبوبـــات در میدان میوه‌وتره‌بار نسبت به سال قبل بیشتر شده است؛ باوجود این، نرخ حبوبات در میدان کمتر از خرده‌فروشی‌هاست. بررسی قیمت خرده‌فروشی انواع حبوبات در فروشگاه‌های مختلف نشان می‌دهد این اقلام قیمت ثابتی ندارند و نرخ آن‌ها در هر منطقه متفاوت است؛ برای نمونه بعضی از اقلام در فروشگاه‌ها با اختلاف ۱۰ هزار تومان بیشتر به ازای هر کیلوگرم به فروش می‌رسند. قیمت خرده‌فروشی هر کیلوگرم لوبیاقرمز ۲۰ تا ۲۴ هزار تومان، لوبیاچیتی ۲۵ تا ۲۸ هزار تومان، لوبیاسفید ۲۶ تا ۳۱ هزار تومان، لوبیا چشم‌بلبلی ۲۳ تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان، لوبیا کشاورزی ۲۴ تا ۲۹ هزار تومان، نخود ۲۰ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان، باقالا زرد ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و باقالا سبز ۳۱ تا ۳۵ هزار تومان است و برای خرید یک کیلوگرم لوبیاعروس در بعضی از فروشگاه‌ها باید تا ۴۶ هزار تومان پرداخت. در بین انواع حبوبات، عدس افزایش قیمت بیشتری داشته است و با شروع سال ۹۹ نرخ هر کیلوگرم آن یک‌هزار تا یک‌هزارو ۵۰۰ تومان بالا رفت؛ به‌طوری‌که برای خرید یک کیلوگرم عدس باید ۱۰ هزار و تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه کرد. اکنون این نوع حبوبات حدود ۱۰هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است، باوجوداین، در بعضی از فروشگاه‌ها هر کیلوگرم عدس به‌جای ۱۹ تا ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان، با نرخ ۲۰ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان عرضه می‌شود. وضعیت بازار لپه مشابه عدس است و در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حمایت، ابتدای سال جاری قیمت هر کیلوگرم لپه ۱۴ تا ۱۹ هزار تومان اعلام شد؛ ولی اکنون نرخ این محصول به دست‌کم ۲۲ هزار و ۳۰۰ و حداکثر ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان تغییر کرده است. در خرده‌فروشی‌ها هر کیلوگرم لپه ۲۳ تا ۲۷ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

حبوبات ارزان نمی‌شود!

دلیل بالا رفتن قیمت حبوبات، حذف ارز دولتی برای واردات آن است و طبق گفته‌های عبداله حقیقت، نایب‌رئیس اتحادیه بنکداران موادغذایی، نرخ حبوبات در سال گذشته با حذف ارز دولتی و تغییر ارز مرجع واردات به نیمایی افزایش یافت؛ ولی موج تازه گرانی این اقلام از اواسط اسفند سال گذشته آغاز شد و شیوع ویروس کرونا به آن دامن زد. همچنین تخصیص نیافتن ارز نیمایی موجب دپوی حبوبات وارداتی در گمرکات شد که این اتفاق کمبود و گرانی حبوبات را به دنبال داشت.

 براساس توضیحات این مقام مسئول، لپه، عدس، لوبیاقرمز و چیتی پرمصرف‌ترین حـبـوبــات مـحـســوب می‌شوند و بازار آن‌ها با نوسان‌های بیشتری همراه است؛ ولی اقلامی مانند لوبیا چشم‌بلبلی، نخود و… مصرف و نوسان قیمت کمتری دارند. همچنین تخصیص ارز دولتی در طی چند سال گذشته برای واردات باعث شد حبوبات خارجی با نرخ کمتری در بازار عرضه شوند و مردم به خرید نمونه وارداتی این اقلام به‌جای داخلی تمایل پیدا کنند. ازاین‌رو تولید محصولات داخلی با کاهش مواجه شد؛ ولی شرایط نابسامان قیمت‌ها در بازار حبوبات خـارجــی، افزایش تولید بیشتر حبوبات داخلی را به دنبال خواهد داشت. درنتیجه حـبـوبـات وارداتـی ارزان نـمـی‌شـــود، در مقابل نمونه داخلی آن باقیمت و کیفیت بیشتری در بازار عرضه خواهد شد./ سعیده غفاری