خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: پرسشی که تابه‌حال جواب‌های زیادی برای آن شنیده‌اید: آیا گیاهان تأثیری بر کنترل آلودگی‌های عفونی و ویروسی دارند؟ تحقیقات امیرحسین شاه رجبیان، مهندس باغبانی و کارشناس گل و گیاهان زینتی، پاسخی است برای این‌گونه پرسش‌ها. گیاهان تأثیری در کنترل آلودگی‌های ویروسی ندارند؛ ولی تأثیر غیرمستقیم در کنترل این بیماری‌ها و مدیریت آن به‌واسطه تلطیف هوای خانه و مطبوع‌کردن هوای منزل دارند. گیاهان با تأثیر در بالا بردن نشاط و شادابی و افزایش روحیه آدمی به‌طور غیرمستقیم در کنترل بیماری‌ها به‌ویژه ویروس کرونا مؤثر است. همان‌طور که می‌دانید گیاهان یک کاتالیزور جهت ایجاد اثرات مثبت در منزل هستند. آن‌ها علاوه بر تصفیه هوا و جذب کربن دی اکسیده و گازهای سمی، باعث افزایش اکسیژن هوا می‌شوند. گزارش علمی نشان داده است که گیاهان می‌توانند ۹۰ درصد مواد سمی هوا را به خود جذب کنند. همچنین گزارش علمی دیگری که توسط ناسا انجام‌شده، بیانگر این مسئله است که به ازای هر  ۹۰متر مکعب یک گلدان می‌تواند بسیاری از آلاینده‌های داخلی این فضا را به خود جذب و هوا را تصفیه کند. نکته دیگری که ذهن خیلی از ما را درگیر کرده، این است که آیا خود گیاهان می‌توانند ناقل بیماری‌های ویروسی همچون کرونا باشند؟! که پاسخ این پرسش خیر است. گیاهان به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند ناقل بیماری ویروس کرونا باشند؛ چرا که این ویروس، یک ویروس با منشأ جانوری است و فقط توسط انسان و جانوران منتقل می‌شود؛ اما نکته حائز اهمیت در مورد گیاهان این است که از قرار دادن گیاهان و وسایل غیرضروری در اتاق بیماران مبتلابه کرونا باید خودداری کرد! چراکه به دلیل سطوح و منافذ موجود روی گیاه و دشوار بودن ضدعفونی کردن آن‌ها امکان دارد ترشحات تنفسی بیمار روی سطوح آن باقی بماند، پس بهتر است داخل اتاق بیمار نباشد. حال در این فرصت به تعدادی از گیاهان که در اطراف ما هم کم نیستند و می‌توانند تأثیر زیادی در کاهش آلاینده‌ها و همچنین افزایش روحیه آدمی در مقابله با ویروس کرونا داشته باشند، اشاره می‌کنیم.

پتوس

 گیاهی که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود، پتوس است. این گیاه یکی از مؤثرترین گیاهان در حذف فرمالدئید و حذف مونوکسید کربن در خانه شماست که به نور کمی نیاز دارد و به خاک سبک با مواد آلی مناسب به‌ویژه پیت برگ نیازمند است.

دراسنا پرچمی یا اژدهای ماداگاسکار

 تحقیقات علمی نشان داده است که این گیاه جاذبه بنزن است! همچنین در از بین‌ بردن فرمالدهید و تری کلرو اتیلن و آمونیاک نیز مؤثر است. خوشبختانه نگهداری این گیاه آسان است؛ به‌طوری‌که نیازمند نور غیرمستقیم و اندک و به شرایط بد خاک نیز مقاوم است.

 آلوئه‌ورا

گیاهی است با برگ‌های گوشتی که اکثر ما آن را با خواص و کاربرد آرایشی می‌شناسیم ولی این گیاه علاوه بر داشتن کاربردهای فوق، از بین‌برنده فرمالدئید موجود در هواست. نحوه نگهداری از آلوئه‌ورا، خاک شنی با زهکش مناسب و نیاز آبی متوسط است و بهترین محل نگهداری آن، پرنورترین نقطه خانه است.

 نخل ققنوس

این گیاه در از بین بردن فرمالدئید و زایلن بسیار مؤثر است؛ این مواد از جمله موادی است که به‌وفور در مواد پلاستیکی وجود دارند و توسط آن‌ها ساطع می‌شود.بهتر است بدانید نخل ققنوس به نور نسبتا زیادی احتیاج دارد و خاک آن‌ها همیشه باید مرطوب باشد.

 آگلونما

این گیاه با جذب مقدار زیادی از۲ co   و تبدیل کردن آن به اکسیژن تأثیر زیادی در تلطیف هوای خانه شما دارد؛ همچنین فرمالدئید، بنزن و سموم را به‌خوبی جذب می‌کند.نگهداری از آن نیز ساده است، به‌طوری‌که به خاک سبک با زهکش مناسب، همچنین نور کم نیازمند است.

 سرخس

همچون آگلونما با جذب مقدار زیادی۲ co و تولید اکسیژن و همچنین مرطوب‌سازی هوای پیرامون خود موجب تلطیف هوای منزل می‌شود؛ این گیاه که در جذب فرمالدئید بسیار مؤثر است به‌عنوان یک تصفیه‌کننده هوا شناخته می‌شود و یکی از مناسب‌ترین گیاه‌ها برای محل‌های سرپوشیده شناخته‌شده است. ازجمله شرایط نگهداری آن نور غیرمستقیم، خاک مرطوب، به همراه پیت برگ است.

 سانسوریا

 گیاهی است محبوب با برگ‌های کشیده که در انواع مختلف ابلق کرواتی و‌… مشاهده می‌شود، این گیاه همیشه‌سبز است، نور موردنیاز آن نوری غیرمستقیم است. خاک موردپسند این گیاه خاک سبک با زهکش مناسب و پیت برگ است. جالب است بدانید سانسوریا با جذب ۲ co و تولید اکسیژن و همچنین جذب سمومی چون: فرماندئید، زایلن، بنزن، تولوئن و تری کلرو اتیلن تأثیر زیادی در تصفیه و پاک‌سازی هوا دارد.