خبر صبح/ گروه گزارش: جلوی ساختمان نیمه کاره میان خروارها مصالح ساختمانی تابلوی کوچک و خم شده‌ای را دیدم که نوشته بود: “اول بسم ا…، دوم ایمنی، سوم کار”…  نصب این تابلو در یک ساختمان چندطبقه شخصی ساز در نگاه اول جالب به نظر می‌رسید ولی کمی که عمیق‌تر می‌شوی با خود فکر می کنی که آیا همه‌ی ساختمان‌ها از این تابلو دارند؟ اگر دارند کجا نصب شده است؟ چند نفرآن را می‌بینند؟ و اصلا چقدر به آن عمل می‌کنند؟ کارگرانی که نان را به جان ترجیح می‌دهند تا چرخ زندگی را بچرخانند. برخی از آنها خود یا خانواده‌شان تا آخر عمر دچار ای کاش‌هایی می‌شوند که ثمری برایشان ندارد.

 

حوادثی که راحت به دست فراموشی سپرده می شود

مرور روزانه صفحات روزنامه ها و اخبار خبرگزاری ها پر است از حوادث ناشی از کار، سقوط کارگر از ارتفاع، سقوط آسانسور، ریزش آوار ساختمانی و مواردی از این قبیل که آن را با آب و تاب خاصی هم بیان می‌کنند. برای یک خواننده شاید در نگاه اول یک اتفاق دردناک باشد، ولی برای یک کارگری که حوادثی از این قبیل را تجربه می‌کند پای سالها زندگیش در میان است. چه عضوهایی که در اثر  عدم رعایت اصول ایمنی که گاها از طرف کارگر و یا ایمن نبودن محل کار صورت می گیرد، قطع می شود و چه زندگی‌هایی که به تباهی می‌کشد.

مهرداد جوان ۲۸ ساله‌ی اهل مرند است که برای کار و زندگی به تبریز مهاجرت کرده و کار وی نصب آلماتور بوده است. با شروع گفتگو بغض کل وجودش را می‌گیرد و اشک در چشمانش جمع می‌شود. گویی تمام روزهایی که می‌توانست بدون هیچ مانعی راه برود و کار کند و مثل بقیه هم سن و سالانش برای آینده‌اش برنامه‌ریزی کند، جلوی چشمانش رژه می‌رود.

  مهرداد در مورد روز حادثه می گوید: طبق روال هر روز سرساختمان نیمه کاره چندین طبقه حاضر شدم. شب یلدا بود و هوا سرد… با انرژی خاصی کارم را شروع کردم که شب دست پر به خانه برگردم. چندین سال بود که به این کار مشغول بودم و مهارت کافی را داشتم.

وی ادامه می‌دهد: بخاطر شرایط خطرناک کارمان اکثر اوقات با این که دقت لازم را داشتم ولی دروغ چرا زیاد پای‌بند اصول ایمنی و کلاه و این حرف ها نبودم. نمی دانم شاید فکر می‌کردم حادثه همیشه برای دیگران است و سراغ من نمی‌آید.

مهرداد آه بلندی می کشد و ادامه می دهد:  آن روز کارمان در ارتفاع بالا بود. و من مثل هر روز بارعایت  کمترین نکته‌ی ایمنی مشغول کار بودم که در لحظه‌ای غفلت پایم پیچ خورد و با کمر از ارتفاع چندین طبقه به روی سنگ‌های بتنی سقوط کردم و دیگر متوجه چیزی نشدم. بعد از ماه‌ها بستری متوجه شدم که دیگر نمی توانم مانند هر جوان دیگر راه بروم و زندگی کنم.

وی می گوید: این شد که بالاخره زندگی درسش را به من داد. احتیاطی که در عرض چند دقیقه می‌توانستم بکنم و نکردم زندگی چندین ساله‌ام را از من گرفت. من چند لحظه را فدای یک عمر کردم. زندگیم از هم پاشید و همسرم طلاق گرفت. حتی اگر بیمه همه‌ی زندگیم را تامین کند بازهم نمی‌تواند حس خوشبختی را به من برگرداند.

ابوالفضل بالازاده  همان کارگر شرکت ماشین سازی است که به همراه همکارش بر اثر یک اتفاق به تازگی زندگی‌شان را از دست داده اند. وی دارای دوفرزند پسر است که با این اتفاق آینده و سرنوشت خانواده اش تغییر کرده و تنها ای کاش را برای خانواده‌اش به ارمغان آورده است. ای کاش آن روز سر کار نمی‌رفت، ای کاش برای نجات همکارش اقدام نمی‌کرد و هزاران ای کاش دیگر که هیچ کدام زندگی ابوالفضل و همکارانش نمی‌شود.

اتفاقی که اغلب یا از طریق حوادث سراغ سرنوشت کارگران می‌آیند و یا عدم رعایت نکات ایمنی! هر چه است نقل زندگی و حیات است که از بین می رود و برگشتی برای آن نیست. حال، سوال اینجاست که چرا بعد از شنیدن این گونه خبرها نه تنها شرایط ایمنی رعایت نمی‌شود بلکه به راحتی حوادث گذشته نیز به فراموشی سپرده می شود!  و روز به روز بر آمار حادثه دیدگان افزوده می شود!

۲۹ نفر در سه ماهه ی اول سال

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی گفت: ۲۹ نفر در سه ماهه اول امسال بر اثر حوادث ناشی از کار در استان جان خود را از دست دادند که همگی آنها مرد بوده است.

علی صفایی فرد اظهار داشت: ۲۹ نفر در سه ماهه اول امسال بر اثر حوادث ناشی از کار در استان آذربایجان شرقی جان خود را از دست دادند که همگی آنها مرد بودند و این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۵ نفر بود نزدیک به دو برابر افزایش یافته است.

وی علت فوت این افراد را به این صورت تشریح کرد که ۱۰ نفر به علت سقوط از  بلندی، چهار نفر بر اثر برخورد جسم سخت، سه نفر بر اثر برق گرفتگی و یک نفر نیز بر اثر سوختگی و یک نفر نیز به علت خفگی جان خود را از دست داده اند.

صفایی فرد اضافه کرد: در این مدت تعداد ۲۶۸ نفر نیز بر اثر مصدومیت ناشی از حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد ۹ نفر زن و بقیه مرد بودند.

صفایی فرد گفت: در خرداد ماه امسال نیز ۱۰ نفر به علت حادثه کاری فوت کرده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن که  پنج نفر بود پنج نفر افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: در همین مدت  ۱۲۱ نفر نیز به علت مصدومیت حوادث کاری به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که چهار نفر از آنها زن بودند و این آمار نسبت به مدت مشابه در سال۹۸ افزایش ۱۷ درصدی را نشان می دهد.

صفایی فرد خاطرنشان کرد:  تعداد کل فوت شدگان حوادث کاری در سال ۹۸ برابر با ۷۸ نفر بود که ۲۵ نفر از آنان زن و بقیه مرد بودند و نیز تعداد کل مصدومان حوادث کار مراجعه کننده در سال ۹۸ برابر با یک هزار و ۳۲۵ نفر بود که از این تعداد ۳۵ نفر زن و یک هزار و ۲۹۰ نفر مرد بودند./ فرزانه اسدزاده