خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: اگر به دنبال موفقیت بیشتر در کسب و کار خود هستید، تعلل را کنار بگذارید و از همین امروز دست به کار شوید. بدین منظور ما چند پیشنهاد با نظر دکتر سهیلا جهانبخش، مشاوره خانواده به شما می دهیم که می‌تواند کمک‌کننده باشد.

توانایی‌ها و استعدادهای خود را بشناسید
برای کسب موفقیت در کار، هر فرد باید علاوه بر سنجش موقعیت اقتصادی بازار کار، به توانایی ‌های درونی خود نیز واقف باشد. هر انسان در ریشه خود مجموعه‌ای از توانایی‌ ها و استعدادهایی  دارد که با به‌کارگیری آنها در حیطه‌های شغلی از اصول تضمین‌کننده موفقیت برخوردار خواهد شد.

به نکات مثبت شغل خود بیشتر توجه کنید
هر شغل مجموعه ‌ای از مزایا و معایب است. بهتر است بر مزایای شغل خود بیشتر تاکید کنید. این کار باعث می‌‌شود از سختی ‌های شغل خود ناامید نشوید، چرا که مزایای شغلتان را هم در نظر می‌‌گیرید و با تکیه بر آنها به سمت موفقیت گام بر می ‌دارید.

ریسک‌پذیری را در خود تقویت کنید
اگر موقعیتی که در حال حاضر در آن قرار دارید، از لحاظ اجتماعی و درآمدی موقعیت مناسبی باشد، مطمئن باشید که با گذشت زمان، ماندن در این موقعیت هرگز برای شما راضی‌کننده نخواهد بود. یک فرد موفق همواره خطر پریدن روی پله‌ های بالاتر را می‌ پذیرد، با اینکه نمی ‌داند در مقاطع بالاتر چه چیزی در انتظار اوست.

از شکست‌ها دلسرد نشوید
برای رسیدن به موفقیت، موانع زیادی بر سر راه شما وجود خواهد داشت. در برخورد با این موانع هنرمندانه عمل کنید. هنرمندانه عمل کردن به این معنی است که بسته به موقعیتی که در آن قرار دارید، مانع را دور بزنید، از مانع عبور کنید یا در نهایت آن مانع را بپذیرید و سعی کنید از آن شکست تجربه کسب کنید.

اهــداف کـــوتـاه‌ و بــلـنـدمــــدت خـــود را مشخص کنید
قصد دارید تا ۱۰ سال آینده در چه جایگاهی قرار داشته باشید؟ برنامه ‌تان را از کجا شروع می‌ کنید؟… این سوالات می‌تواند نمونه ‌هایی از اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت باشد. پیشنهاد می ‌شود اهداف کوتاه مدت را روی کاغذ کوچکی یادداشت کرده و هر روز آنها را بخوانید و اهداف بلندمدت را در صندوقچه ‌ای نگهداری کنید و دست‌کم چند ماه یک ‌بار به آن سر بزنید.

برای رسیدن به اهدافتان برنامه‌ریزی کنید
بهتر است هر روز کاری خود را با برنامه‌ ریزی شروع کنید و در پایان ساعت کاری با خط کشیدن روی برنامه ‌هایی که انجام داده ‌اید، خستگی را از تن به در کنید. این کار شما را در مسیری قرار می‌دهد که هرچه سریع‌ تر به اهدافتان برسید، از اتلاف وقت جلوگیری می‌ کند و شما را از سردرگمی نجات می‌ دهد، بنابراین برای برنامه ‌ریزی مفید اولویت ‌بندی کنید.

روابط اجتماعی خود را قوی کنید
برقراری ارتباط با افراد مختلف، دنیایی از اطلاعات جدید را در اختیار شما قرار می‌‌دهد که لازم نیست  آنها را تجربه کرده باشید، بلکه می‌ توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید. علاوه بر این، گسترده کردن روابط اجتماعی می‌ تواند همکاری‌های جدید کاری را برای شما ایجاد کند که تا به حال از آنها بی‌‌خبر بوده ‌اید.

پیوسته به دنبال یادگیری باشید
مهارت‌هایتان را از طریق مطالعه، کــارگــاه‌‌هــای آمــوزشـی، شبکه‌هـای اجتماعی و… به روز کنید تا راهکارهای جدیدی یاد بگیرید و به موفقیت هر‌ چه سریع‌ تر شما کمک کند. توجه داشته باشید که در هر شغلی تکنیک‌ های جدید و ابزارهای تخصصی به‌وجود می‌آید که در صورت بی‌اطلاع بودن شما، به مرور خدمات شما متقاضی خود را از دست می‌دهد.

رقابت‌جو باشید
داشتن رقابت مثبت و سالم از راه‌ های ساده رسیدن به موفقیت است. رقابت کردن به معنی دشمنی با همکارانتان نیست، بلکه انگیزه‌ای را در شما ایجاد می‌ کند که بهتر از دیگران باشید.
وقتی شما برای بهتر بودن تلاش کنید، همکارانتان نیز تلاش خود را بیشتر می‌‌کنند و این دور ادامه پیدا خواهد کرد و در این بین کسی که تلاش خود را بیشتر نکند، از چرخه رقابت حذف خواهد شد.

فرد مدبری باشید
حتما لازم نیست  مدیر ارشد فلان شرکت تجاری باشید تا آیتم‌ های مدیریت را در خود تقویت کنید. شما در هر شغل و صنفی که مشغول هستید، باید برای رسیدن به موفقیت مدیر خوبی باشید. از جمله آیتم‌‌های مدیریت عبارت‌اند از‌: مدیریت زمان، مدیریت هزینه‌ ها، مدیریت بازار کار، مدیریت روابط کاری، مدیریت استرس و….