خبر صبح/ گروه بین الملل: یک کارشناس سیاسی – امنیتی جمهوری آذربایجان تبلیغات دولت این کشور درباره شکست ارمنستان در درگیری اخیر با ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه طاووس را نادرست دانست.

الهام اسماعیل در گفتگو با کانال “آزاد سوز” گفت : «برخی موارد غیرقابل تکذیب وجود دارد.  جمهوری آذربایجان ۱۳ نفر کشته داد، از جمله ۱۲ نظامی شامل یک ژنرال و چند افسر درجه دار خود را از دست داد. اما، ارمنستان پنج نفر کشته داد.»

الهام اسماعیل افزود: «همچنین بیانیه های نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان درپی درگیری توپخانه ای اخیر در منطقه طاووس ، شباهتی به بیانیه طرف شکست خورده ندارد. پاشینیان در مقابل جمهوری آذربایجان شرط تعیین کرده است که از تهدید ارمنستان دست بردارد و ساز و کار نظارت بر آتش بس را بپذیرد.»

این کارشناس افزود: «در مقابل شروطی که نخست وزیر ارمنستان تعیین کرد، رهبران سیاسی و نظامی جمهوری آذربایجان هیچ پیام امیدوار کننده ای به مردم ندادند و این نیز در مردم ناامیدی و ضعف روحیه ایجاد می کند.»

الهام اسماعیل گفت: «قبل از درگیری های طاووس ، محبوبیت نیکول پاشینیان کاهش یافته بود، اما پس از آن محبوبیت او تا حدی بیشتر شده است.»

الهام اسماعیل افزود: «ارامنه از واکنش های روسیه و دولت های غربی به نزاع های خیابانی اخیر میان آذربایجانی ها و ارمنی ها نیز روحیه گرفتند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، گویا نمایندگانی از جوامع آذربایجانی و ارمنی روسیه  را احضار کرد و درباره ضرورت رعایت آرامش با آنها صحبت کرد و از طرف آذربایجانی ها نیز “گود نیسانف” ( تاجر یهودی آذربایجانی الاصل شهروند روسیه) در آن جلسه شرکت کرد!!»

آنار محمدوف، سفیر پیشین جمهوری آذربایجان در شورای اروپا نیز تبلیغات دولت این کشور مبنی بر شکست ارمنستان و به واهمه افتادن ایروان در مقابل نیروی ارتش جمهوری آذربایجان را نادرست دانست و گفت شروطی که نیکول پاشینیان ، نخست وزیر ارمنستان در مقابل جمهوری آذربایجان مطرح کرد، از ترسیدن ارمنستان حکایت ندارد.

قباد عباداوغلو، رییس جنبش رفاه و دموکراسی نیز در این گفتگو گفت: برخلاف واکنش مردمی پس از درگیری آوریل ۲۰۱۶،  واکنش مردمی در پی درگیری جولای ۲۰۲۰ از کنترل دولت جمهوری آذربایجان خارج شد و دولت نتوانست از این واکنش ها استفاده کند.