خبر صبح/ گروه گزارش: آنجا که نجات بخش زندگی بیمارانی می شود که از شرایط تهدید کننده زندگی رنج می‌برند، آنجا که برای معالجه مجروحان در مواقع اضطراری مانند (حوادث، درگیری و …) بسیار حیاتی است و نقش مهمی در زندگی مادران باردار دارد، به حق می‌توان مایع حیات نامید. در باب اهمیت اهدا خون همین بس که با هر بار اهدا نجات بخش سه زندگی خواهیم شد. با این اوصاف خوشبختانه اهدا خون در مناسبت های مختلف رونق خود را داشته است اما اغلب این اهدا از طرف مردان صورت می گیرد. در کشور ما ایران، بانوان همواره در تمامی صحنه ها نقش آفرین بوده و هستند اما به جرات می توان گفت اهدا خون از جمله مواردی است که از طرف بانوان مورد کم لطفی واقع شده است این در حالی است که نیمی از موارد فرآورده های خونی برای این قشر به مصرف می رسد. برخی از مسوولان و کارشناسان ترس از کم خونی، ترس از سوزن کیسه‌های اهدای خون، ترس از ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند ایدز و هپاتیت، ضعف قوای جسمانی و ممانعت شوهران از اهدای خون همسران خود را از عوامل کاهش مشارکت بانوان در امر اهدای خون کشور عنوان می کنند!

اهدا خون سبب کم خونی در بانوان نمی شود

با وجود دلایل مختلف، باورهای غلط و عدم فرهنگ سازی در طول سالیان متمادی را می توان از عمده دلایل عدم استقبال بانوان برای اهدای خون دانست.  مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: مشارکت زنان در اهدای خون در آذربایجان شرقی زیر چهار درصد و مشابه میانگین کشوری است.

دکتر وحید مثمر اظهار کرد: با وجود اینکه زنان ۵۰ درصد مصرف‌کنندگان خون کشور را تشکیل می‌دهند، ولی استقبال از اهدای خون از طرف آن‌ها بسیار کم بوده که در این باره نیاز به مشارکت عموم و اطلاع رسانی از تریبون‌های مختلف و ترویج فرهنگ مشارکت بیشتر خانم‌ها در اهدای خون انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه  اهدای خون به هیچ عنوان فردی را کم خون نمی‌کند، گفت: متاسفانه باور غلطی بر جامعه حاکم است که خانم‎ها با مشارکت در امر اهدای خون، کم‌خون می‌شوند، امروزه تمامی اهداکنندگان اعم از مرد و زن غربال شده و اگر کسی کم خون باشد از همان ابتدا از او خون گیری به عمل نمی‌آید.

وی با اشاره به شرایط اهدا خون اظهار کرد: در طول یک سال، هر مرد، چهار مرتبه و هر زن، سه مرتبه می‌تواند خون اهدا کند. اهداکنندگان خون باید سالم بوده و سابقه عمل جراحی در طول یک سال گذشته را نداشته باشند.

اطمینان کامل از سلامت خون های اهدایی

وحید مثمر با تاکید بر اینکه تاکنون هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا از طریق خون آلوده به ویروس مشاهده نشده است، گفت: این ویروس تنها از طریق مجرای تنفسی انتقال می یابد بنابراین نگرانی بابت اهدا خون در افراد بیمار بدون علامت وجود ندارد.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان شرقی در خصوص نحوه اطمینان از سلامت کامل خون‌های اهدایی، گفت: علاوه بر ارائه بروشور به اهداکنندگان، پرسیدن برخی سوالات توسط پزشکان متخصص، استفاده از برخی مکانیسم‌های تخصصی و انجام آزمایشات از جمله اقدامات در راستای حصول اطمینان از سلامت خون‌های اهدایی است.

وی گفت: از سلامت خون‌های اهدایی اطمینان کامل داریم و در این زمینه می‎توانیم با کشورهای اروپایی و آمریکایی رقابت کنیم.

پویش “شکرانه سلامت” گامی برای سلامتی جامعه

آذربایجان شرقی جزو استانهای اصلی در تامین خون و فرآورده های خونی در شمالغرب کشور است و مراکز درمانی این استان علاوه بر جمعیت استان به شهروندان استانهای شمالغرب کشور نیز خدمات تخصصی ارائه می‌نمایند. فرهنگ انسان دوستی در استان موجب شده تا این استان از نظر اهداکنندگان خون جزو استانهای برتر بوده و حائز رتبه هفتم کشوری ‌باشد. اما با این وجود نیاز به خون و فراورده های آن در استان دائمی است و نیاز مستمربه اهدای خون در استان وجود دارد. در ماه های اخیر پلاسمای خون بهبودیافتگان از کرونا به عنوان یکی از روش‌های درمانی  پذیرفته شده و به همین منظور با راه اندازی پویش “شکرانه سلامت”  بهبود یافتگان بیماری کرونا که یک ماه از بهبودی آنان سپری شده اقدام به اهدای پلاسما، باهدف نجات بیماران بستری کرونایی می‌نمایند.

مدیرکل انتقال خون آذربایجان ‌شرقی با بیان اینکه همکاری شهروندان در زمینه اهدای خون با ماه‌های گذشته تفاوت قابل توجهی پیدا کرده و میزان اهدای خون افزایش خوبی داشته است، اظهار داشت: با همکاری شهروندان در اهدای خون کمبود چندانی نداریم اما نگرانی درزمینه تامین پلاسما برای مبتلایان به کووید۱۹ پابرجاست.

مثمر با تاکید بر اینکه دریافت پلاسما از بهبود یافتگان شرایط خاصی دارد عنوان می کند: باید یک ماه از بهبود فرد گذشته باشد و بدن شرایط اهدای پلاسما را داشته باشد.

وی افزود: لیست بیماران بهبود یافته را از علوم پزشکی دریافت کرده ایم و این افراد از طریق فراخوان تلفنی دعوت می‌شوند تا در مرکز اهدای پلاسما واقع در تبریز خیابان امام روبروی مسجد کبود حاضر شوند و چنانچه شرایط  لازم را داشته باشند پلاسما  اهدا نمایند.

گفتنی است: پلاسما درمانی یکی از روش‌های قدیمی درمان است و از سال‌های گذشته تا زمان کشف درمان قطعی و واکسن بیماری، از روش پلاسمادرمانی برای درمان سایر بیماران استفاده شده است. این روزها با شیوع ویروس کرونا و نبود واکسن برای درمان مبتلایان به این ویروس، بار دیگر اهمیت پلاسمای خون مورد توجه قرار گرفته و در مواجهه با ویروس کرونا که تاکنون هیچ واکسن و یا روش درمانی قطعی برای آن کشف نشده است با روش‌هایی نظیر پلاسمادرمانی تعدادی از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بهبود یافته‌اند./ فرزانه اسدزاده