خبر صبح/ گروه فرهنگ و هنر: ساعت به شش بعدازظهر نزدیک می‌شود آفتاب عصرگاهی اواخر تیرماه آرام‌آرام رخت می‌بندد. ایستگاه شریعتی (چهارراه شهناز) از اتوبوس شلوغی پیاده می‌شویم. پیاده‌روها روی ریتم تند رهگذران است. رهگذرانی که چشم از مغازه‌های موبایل فروشی برنمی‌دارند، درحالی‌که از زیر ماسک‌های سفید هنوز می‌خندند و آوای صدایشان به صدای خیابان قدیمی امام تبریز گره می‌خورد. ورودی سینماها اما خلوت‌ترین نقطه این خیابان شلوغ است، نه هیاهویی برای ورود به سینما و نه صفی برای خرید بلیت! مسئول باجه یکی از سینماهای این خیابان درحالی‌که ماسک به‌صورت دارد و دریچه شیشه‌ای باجه را هم بسته، با ما که تنها آدم‌های کنار باجه هستیم حرف می‌زند. او می‌گوید: «وقتی پس از چهار ماه تعطیلی کرونا، سینماها باز شد استقبال خوب بود، اما با انتشار خبر موج جدید بیماری، به‌یک‌باره فروش بلیت افت کرد. ما حتی ملزم هستیم که تنها ۴۰درصد صندلی‌ها را بفروشیم، اجازه ورود مخاطب بدون ماسک را ندهیم، صندلی‌ها را یکی در میان قفل و با فاصله به تماشاچی تحویل می‌دهیم، بین هرسانس با نیم ساعت فاصله صندلی‌ها را ضدعفونی می‌کنیم تا هیچ مشکلی از بابت انتقال بیماری وجود نداشته باشد، اما تقریبا در این هفته سالن ما که قرار بوده نصف صندلی در هرسانس را به مخاطبان تحویل دهد در شلوغ‌ترین سانس‌ها تنها با ۱۰ نفر پرشده است. درحالی‌که پیش‌ازاین برای فیلم‌های پرفروش ۸۰درصد این سالن‌ها پر می‌شد.» تقریبا سینماهای دیگر شهر تبریز هم همین وضعیت را تجربه می‌کنند.

آموزش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کارکنان سینماها

ساعت نزدیک هشت شب است. مسئول گیشه یکی از سینماهای تبریز می‌گوید: «این هفته فروش بلیت در رکود کامل بود. با وجود اینکه دو فیلم پرفروش و جدید روی پرده داریم، اما مثل ماه‌های قبل کرونا استقبالی از فیلم‌ها نمی‌شود. اینکه مردم از بابت شیوع بیماری نگرانی دارند طبیعی است، اما این در حالی است که سینماها تنها فضاهای سربسته و عمومی شهر هستند که با جدیت و سخت‌گیری کامل ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی‌اند. این موضوع به‌قدری برای سینماها حائز اهمیت بوده که کارکنان سینماها در جلسه آموزشی توجیهی دعوت‌شده و درباره موارد مختلفی چون آشنایی با بیماری کرونا و راه‌های انتقال، شیوع، مواجهه با بیمار، اجرای پروتکل و نوع برخورد با مردم آموزش دیده‌اند. با‌وجوداین، به نظر می‌رسد که مردم هنوز درباره امنیت بهداشتی سینماها آگاه نشده‌اند و گویا همچنان ترس و واهمه وجود دارد. به‌هرحال پرسنل سینماها هم در تمام ساعات کاری سینما در این محل حضور دارند و حفظ سلامتی مردم به معنای حفظ سلامتی خودشان است. من در این باجه حتی کارت‌های عابر بانک مراجعه‌کنندگان را هم ضدعفونی می‌کنم و توجه دارم که باوجود تمام الزاماتی که رعایت می‌شود در هر سانس بلیت ردیف‌های مختلفی را بفروشم، برای مثال اگر در این سانس صندلی‌های ردیف شش را فروختم، سانس بعد ردیف هفت یا هشت را می‌فروشم.»

به سراغ یکی دیگر از سینماهای تبریز می رویم. حدود ساعت هشت و نیم شب سالن این سینما تنها با دو تماشاچی در حال نمایش فیلم است. بقیه سینماهای شهر هم وضعیتی مشابه را دارند.

با رعایت اصول بهداشتی با خیال راحت به سینما آمدم

مهدیس، یکی از تماشاچیان جوان، درباره اینکه باوجود شیوع دوباره کرونا سینما را برای تفریح انتخاب کرده، می‌گوید: «واقعا این چند ماه تعطیلی سینماها برای من آزاردهنده بود. امروز هم به این دلیل که این چند ماه امکان حضور در سینما نبود آمدم.»

محمد، ۴۵ساله پیش از پرداخت هزینه بلیت از مسئول گیشه می‌پرسد: «اصول بهداشتی در سینما رعایت می‌شود؟» از او درباره نگرانی‌اش و اینکه چرا در این شرایط به سینما آمده می‌پرسیم و او می‌گوید: «سینما رو هستم و معمولا اگر تعریف فیلمی را بشنوم ماهی یک‌بار را حتما به سینما می‌آیم. امروز هم از روی عادت آمدم و وقتی متوجه شدم که پروتکل‌های بهداشتی در سینما با جدیت اجرا می‌شود،  نگرانی‌ام برطرف شد.»

امیر، ۲۳ ساله می‌گوید: «سینما تنها تفریحی است که داریم. این مدت تعطیلی سینما بسیار آزاردهنده بود مخصوصا برای من که حداقل ماهی یک‌بار سینما می‌روم، بابت کرونا هم نگرانی داشتم، اما هم خودم با ماسک آمدم و هم متوجه شدم که در سینما اصول بهداشتی دقیق و جدی رعایت شده است.»

دختر جوانی که به همراه دوستش باعجله پله‌های سینما را بالا می‌رود می‌گوید: «دو هفته پیش برای کاری آمدم چهارراه شهناز متوجه شدم سینما باز است، راستش فیلم خوبی روی پرده نبود، اما لذت تماشای فیلم در سینما آن‌هم بعد از چهار ماه تعطیلی مرا به سالن سینما کشاند.»

مریم ۳۵ساله می‌گوید: «سینما رو هستم اما بابت بیماری نگرانی داشتم به همین دلیل حتی بلیت را اینترنتی خریدم و وقتی در سایت دیدم که تعداد بلیت صندلی‌های فروخته‌شده محدود است با خیال راحت آمدم. »

امکانی برای رفاه مخاطبان

مدیر داخلی یکی از سینماهای تبریز درباره رکود بی‌سابقه سینماها این‌طور توضیح می‌دهد: «تا امروز ضربه اقتصادی که به دلیل شیوع کرونا برای سالن‌های سینمایی اتفاق افتاد سنگین بود، با‌ وجود این، در مدت تعطیلی چهارماهه هیچ‌کدام از کارکنان و کارمندان سینماها تعدیل نشده و حتی حقوق هم دریافت کردند اما واقعیت این است که اگر این رکود ادامه یابد و حمایت مالی از سالن‌های سینمایی صورت نگیرد، سینماهای این شهر تعطیل می‌شوند.»

مردم به‌جز سلامتی به نشاط روحی نیازمندند

وی در ادامه می‌گوید: «در روزهای اول بازگشایی، روند فروش سینماها بعد از تعطیلی چهار ماهه خوب بود، اما با اخطارهای تازه و با اوج‌گیری مجدد شیوع کرونا این روند دچار مشکل شد. این در حالی است که فقط ۵۰درصد ظرفیت سینما قابل‌استفاده بود. به این موضوع باید ایجاد پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی کردن سالن‌ها، رعایت فواصل سانس‌ها و … را هم اضافه کرد که قاعدتا احتمال شیوع را کم می‌کند.»

وی ادامه می‌دهد: «حتی طبق آمار ستاد مبارزه با کرونا فقط ۰,۰۹درصد ضریب انتقال ویروس کرونا از طریق سینما ممکن است اتفاق بیفتد و این صنف جزو صنوف واقعا کم‌خطر است. نکته جالب، عجیب و قابل‌تأمل اینجاست که حضور مردم در متروها، اتوبوس‌ها، هایپرها و مراکز خرید بزرگ‌تر با چنان فاصله نزدیکی بلامانع است و هیچ‌کس جلوی تجمع در این مکان‌ها را نمی‌گیرد، اما حضور در سینماها بااین‌همه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ایجاد مشکل می‌کند؟!»

این مدیر فرهنگی ریشه این موضوع را در نگاه نادرست به مقوله فرهنگ به‌ویژه سینما در کشور می‌داند: «متأسفانه حمایت جدی از زیرمجموعه‌های فرهنگ و سینما نداریم. در مقوله‌ سینماسازی باوجود انجام کار توسط مجموعه‌ ما، حمایتی از سوی دیگر نهادهای متولی نمی‌شود.

او با اشاره به اهمیت سلامتی مردم می‌گوید: «برای ما سینماداران، هم سلامتی مردم اهمیت بسیاری دارد و هم نشاط و شادمانی‌شان. خیالمان راحت است که با توجه به اقدامات بهداشتی انجام‌شده توسط سینماها، ضریب درصد انتقال ویروس کرونا به مردم در این مکان فرهنگی بسیار پایین و حداقلی است و حضورشان در سینما می‌تواند روحیه شادی و نشاط را در بینشان افزایش دهد.»

این مدیر سپس از صداوسیما و شهرداری می‌خواهد که از ظرفیتی که در اختیارشان دارند برای تبلیغ سینما استفاده کنند. او انجام تبلیغات سینمایی به‌ویژه تیزر معرفی فیلم‌ها در تلویزیون و همین‌طور استفاده از بیلبوردهای شهری را در دعوت مردم به سینما و اطلاع‌رسانی باز بودن سالن‌ها مؤثر می‌داند. چراکه به اعتقاد او هنوز بسیاری از مردم نمی‌دانند سالن‌های سینما بازگشایی شده است.

او در پایان درخواستی هم از متولیان فرهنگ و هنر استان دارد: «در شرایطی که کرونا همچنان مهار نشده، اگر وام‌های کم‌بهره دراختیار سینماداران قرار بگیرد می‌توان شرایط را قدری تغییر داد. درغیراین‌صورت حتما سینما ورشکسته می‌شود و زمین می‌خورد.»

 او امیدوار است با درایت مسئولان و رعایت فاصله‌های اجتماعی توسط مردم، این بیماری کنترل و رونق اقتصادی به کسب‌وکارهای مختلف بازگردد.