خبر صبح/ گروه دانش و زندگی: این روزها شاهد جولان گسترده ویروس کرونا در ایران هستیم. در این بین دغدغه بسیاری  از مردم این است که چه مواد غذایی باعث پیشگیری از ابتلا به این ویروس می‌شود؛ به همین منظور نظر دکتر الهه زکی‌زاده، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی، را جویا شدیم تا ضمن ارائه توضیحاتی در این زمینه، به مواد غذایی مفید و سالم برای پیشگیری از کرونا  اشاره کند. حال که قضیه کرونا گسترش پیدا کرده است، تــوصیــه‌های تغذیه‌ای نادرست از طریق شبکه‌های مجازی مطرح شده که مردم را دچار سردرگمی‌کرده است؛ اما جالب است بدانید که هیچ ماده غذایی خاص یا دمنوشی مانع ابتلا به این ویروس نمی‌شود و گرمی‌و سردی طبع غذاها چندان ربطی به بهبود کرونا ندارد. درواقع تغذیه صحیح یکی از عوامل تعیین‌کننده پیشگیری از کرونا محسوب می‌شود؛ از جمله اینکه رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و اطمینان از دریافت کافی ریز مغذی‌ها و پروتئین نقش مهمی‌ در پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس دارد. از میان منابع غذایی، آنتی اکسیدان‌ها از طریق مقابله با رادیکال‌های آزاد و تقویت سیستم ایمنی باعث کاهش احتمال ابتلا به کرونا ویروس می‌شود؛ همچنین پروتئین نقش مهمی ‌در پیشگیری دارد که لازم است توضیحاتی درباره این موارد داده شود: اول بهتر است بدانیم چه مواد غذایی خاصیت آنتی اکسیدانی دارند؛ به‌خصوص آنتی اکسیدان‌های اصلی در مواد غذایی.

بتاکاروتن‌(پیش ساز ویتامین A)

یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها، بتاکاروتن است. این منبع غذایی تاثیر مهمی بر تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. این ماده را در منابع غذایی مانند میوه‌ها و سبزیجات رنگی مثل هویج، اسفناج، گوجه، کلم بروکلی، کدو حلوایی، طالبی و انبه می توان یافت.

ویتامین C

در بین ویتامین‌ها، ویتامین C به خاطر فواید بی‌شمارش به سلطان ویتامین‌ها معروف است. این نوع ویتامین، یکی از مواد مغذی حیاتی برای بدن است که باید به صورت منظم مصرف و از کمبود آن در بدن جلوگیری شود. باید روزانه غذاهای حاوی ویتامین C مصرف شود تا قدرت بدن افزایش یابد. منابع غذایی برای دریافت این ویتامین عبارتند از؛ فلفل دلمه‌ای، فلفل سبز، انواع کلم، گوجه، پیاز، جعفری تازه، کیوی، مرکبات و آناناس.

ویتامین E

ویتامین E از ویتامین‌های محلول در چربی است که به عنوان آنتی اکسیدانی قوی شناخته می‌شود؛ بنابراین خوردن منابع غذایی آن را در سبد غذایی روزانه تان قرار دهید و به سلامت خود کمک کنید. منابع غذاییبرای دریافت این ویتامین عبارتند از؛ روغن‌های گیاهی، مغزیجات و جوانه‌ها.

روی

یکی دیگر از منابع مهم آنتی اکسیدانی، روی است. روی در زمره مواد معدنی محدود، اما ضروری قلمداد می‌شود که بدن برای حفظ سلامت خود فقط به مقدار اندکی از آن نیازمند است (حدود ۸ میلی گرم برای زنان بالغ و ۱۱میلی‌گرم برای مردان بالغ کفایت می‌کند). اگر چه بدن به مقدار اندکی از آن نیاز دارد، اما نمی‌توان قدرت این ماده‌ معدنی را نادیده گرفت. منابع غذاییبرای دریافت این ویتامین عبارتند از؛ گوشت، تخم مرغ، حبوبات، غلات کامل ومغزیجات.

سلنیوم

سلنیوم یکی از املاح معدنی کمیاب و ضروری برای بدن است و به عنوان جزئی مهم از پراکسیدازگلوتاتیون شناخته می‌شود. بهتر است بدانید در یک رژیم غذایی مناسب‌، غلظت سلنیوم در بافت‌های مختلف ثابت می‌ماند که بیشترین غلظت آن در کبد و کلیه است. منابع غذاییبرای دریافت این ویتامین عبارتند از؛ ماهی، مغزیجات، سبوس گندم، موز و قارچ.

پروتئین

همان‌طور که ذکر کردم، دریافت کافی میزان پروتئین نیز در رژیم غذایی حائز اهمیت است. چنانچه فرد دچار سوءتغذیه شود، سیستم ایمنی نیز تضعیف می‌شود. پس دریافت روزانه گوشت، مرغ، ماهی، تخم‌مرغ و لبنیات به‌ویژه لبنیات پروبیوتیک فراموش نشود؛ اما از مصرف گوشت‌های فراوری شده، کبابی و نیم پز، استیک و همبرگر بپرهیزید.

مایعات کافی

مصرف آب و مایعات کافی را فراموش نکنید و روزانه دو فنجان چای سبز بنوشید.

ممنوعیت‌ها

از مصرف منابع حاوی چربی اشباع مانند غذاهای چرب و سرخ کردنی، فست فودها و منابع قندهای ساده مثل کیک، شیرینی، آب میوه‌های صنعتی و نوشابه بپرهیزید؛ چون باعث افزایش التهاب در بدن و کاهش عملکرد گلبول‌های سفید و آسیب به سیستم ایمنی می‌شود.

نکته

این روزها مراقب افکارتان باشید، استرس را از خودتان دور کنید، خواب کافی داشته باشید، شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون را فراموش نکنید و فقط به سلامتی‌تان فکر کنید و انرژی مثبت و خوبتان را به یکدیگر انتقال دهید.