خبر صبح/ گروه ورزش: تیم تراکتور تبریز در فینال جام حذفی کشور بعد از شکست دادن نفت مسجد سلیمانT روز پنج‌شنبه ۱۳ شهریور در ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد به مصاف تیم استقلال تهران می‌رود. اما این پنجمین فینال جام حذفی است که تراکتور به آن راه یافته است و جالب اینکه تنها یک بازی پایانی در تبریز برگزار شده و بقیه بازی‌ها‌ در خارج از تبریز انجام شده است. گزارش زیر نگاهی دارد به تمامی بازی های تراکتور در فینال جام حذفی کشور.

ملوان چهار، تراکتور یک

جام حذفی ۱۳۵۵ نخستین دورهٔ جام حذفی فوتبال ایران بود  که در آن دوره جام پهلوی نیز به آن گفته می‌شد. این جام با حضور ۳۲ تیم در سال ۱۳۵۵ برگزار گردید و با قهرمانی ملوان بندرانزلی به پایان رسید. دیدار پایانی این مسابقات روز ۳ دی ۱۳۵۵ میان تیم‌های تراکتورسازی تبریز و ملوان بندرانزلی در یک بعداز ظهر برفی در ورزشگاه امجدیه تهران (زمین بی‌طرف) برگزار گردید که با برتری ۴−۱ ملوانان همراه بود. روزنامه اطلاعات چاپ چهارم دی ۱۳۵۵ گزارش خود را از بازی فینال جام حذفی بین دو تیم این گونه نوشته بود: «تیم ملوان در فینال اولین دوره جام حذفی ایران با نتیجه ۴ بر ۱ موفق به شکست دادن تیم تراکتورسازی تبریز شد. برای تیم ملوان انزلی عزیز اسپندار (۲ گل) و علی نیاکاتی (۲ گل) گلزنی کردند و تک گل تیم تراکتورسازی هم توسط عبداله محسنی‌زاده به ثمر رسید.»

بهمن با اشتباه داوری تراکتور را می‌برد

۱۸ سال بعد و در سال ۱۳۷۳ دوباره تراکتور سازی تبریز به فینال رقابت‌های جام حذفی صعود کرد. فینال به صوررت رفت و برگشت برگزار شد که در تبریز تراکتورسازی با یک گل از سد بهمن کرج گذشت. اما در بازی برگشت در تهران بهمن با اشتباهات محرز داوران ۲ بر صفر مقابل تراکتور به پیروزی رسیده و قهرمان این مسابقات شد. این بازی را باید جنجالی ترین فینال جام حذفی تا آن زمان نامید. در این بازی تیم تراکتورسازی که در دقایق ابتدایی به دلیل اشتباهات داوری با اخراج کاظم نورمحمدزاده ۱۰ نفره شده بود توانست یک گل سالم توسط حسین حسندخت به ثمر برساند که این گل با اشتباه محض داور مردود اعلام شد و دست تراکتورسازی از قهرمانی در جام حذفی باز ماند. پس از آن بازی که شایعه برگزاری بازی مجدد را به دنبال داشت، فدراسیون فوتبال نیز نتوانست در مورد ظلمی که به تراکتوری های شده بود کاری کند ولی برای دلجویی، تیم تراکتورسازی به رقابت های بین المللی و غیررسمی جام میلز هندوستان اعزام شد که در نهایت تیم تراکتورسازی توانست قهرمان این مسابقات شود.

اولین و تنهاترین قهرمانی تراکتور در کرمان رقم خورد

سومین بازی فینالی تراکتور در جام‌حذفی برابر مس‌کرمان در شهر کرمان بود که با گل سعید دقیقی این بازی به سود تراکتور به اتمام رسید تا تنها قهرمانی سرخپوشان تبریزی در کویر ثبت شده باشد. این دیدار روز جمعه ۲۵ بهمن ماه با قضاوت یداله جهانبازی در ورزشگاه امام علی(ع) کرمان آغاز شد و با برتری یک برصفر شاگردان تونی اولیویرا، به اتمام رسید. در این بازی در لحظات ابتدایی مس فشار روی دروازه تراکتورسازی را آغاز کرد که حاصل آن کارت زرد برای مهدی کیانی، یک ضربه ایستگاهی و شوت ادینیو بود که از بالای دروازه تراکتورسازی بیرون رفت. دقیقه ۱۵ ضربه سر ادینیو با اختلاف از کنار دروازه حامد لک عبور کرد. لحظاتی بعد خطای شیث رضایی روی کریم انصاری‌فرد، ضربه ایستگاهی علی کریمی که به اوت رفت را به همراه داشت. دقیقه ۲۳ هیجان انگیزترین اتفاق بازی رخ داد و شوت زاویه‌دار ادینیو با برخورد به نوک انگشتان حامد لک و تیر دروازه به زمین بازگشت. در ادامه بازی افت محسوسی داشت و تا لحظات پایانی نیمه نخست موقعیت جدی روی دروازه ۲ تیم ایجاد نشد. تنها در دقایق پایانی شوت حسین‌خانی دروازه تراکتورسازی را تهدید کرد اما در نهایت این نیمه بدون گل پایان یافت.
نیمه دوم با شوک تراکتورسازی آغاز شد. دقیقه ۵۱ حرکت انصاری فرد درون محوطه جریمه و جا ماندن ۲ مدافع مس، فرصت را برای سعید دقیقی فراهم کرد تا گل برتری تیمش را وارد دروازه مس کند. بعد از این دیدار حملات پردامنه اما کم دقت مس آغاز شد. دقیقه ۶۸ شوت حسین خانی با اختلافی اندک از بالای دروازه تراکتورسازی به بیرون رفت. لحظاتی بعد پیمپائو بازیکن برزیلی بجای جواد کاظمیان وارد زمین شد و سپس سعید دقیقی کارت زرد گرفت. در تیم مس هم اسماعیل بیگی بجای ابراهیمی راهی زمین شد. بازی در حالی به دقیقه ۸۰ رسید که ضربه سر ادینیو و شوت حسن زاده هم نتوانست دروازه تراکتورسازی را باز کند. در فاصله ۵ دقیقه مانده به پایان بازی سعید دقیقی جای خود را به فرشاد احمدزاده داد. دقیقی با گلزنی مقابل فولاد خوزستان در دیدار نیمه نهایی و بازی فینال برابر مس نقش بزرگی در قهرمانی تیمش داشت. انصاری‌فرد دقیقه ۸۶ قدر اشتباه شیث رضایی را ندانست و توپ را از مقابل دروازه مس به بیرون زد. ضد حمله ترفند شاگردان اولویرا برای کاهش فشار حملات مس بود. در دقایق پایانی فرشید طالبی جانشین علی کریمی شد. در نهایت این دیدار با برتری یک بر صفر شاگردان تونی اولیویرا خاتمه یافت تا تراکتورسازی، اولیویرا و علی کریمی نخستین قهرمانی حذفی در فوتبال ایران را جشن بگیرند.

تراکتور باز دوم شد

 تراکتور در سال ۹۵ هم به دیدار نهایی صعود کرد که این بازی در خرمشهر برابر نفت تهران برگزار و با برتری نفت تهران به اتمام رسید.

پنجمین فینال و تلاش برای دومین قهرمانی

حالا تراکتور در پنجمین‌حضورش در دیدار فینال باید به مصاف استقلال در مشهد برود. باید منتظر ماند و دید که آیا خاطره خوش کرمان برای تراکتوری‌ها تکرار می‌شود و یا سرانجام بازی‌های تهران‌ و خرمشهر برای این تیم ادامه می‌یابد. لازم به ذکر است که این دو تیم در جریان رقابت‌های لیگ برتر دو بار به مصاف هم رفتند که بازی تبریز شکست سنگین چهار بر یک تراکتور را به همراه داشت اما در تهران این دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند./ محمدرضا ربانی