خبر صبح/ گروه جامعه: نزدیک به ۷ ماه از بسته شدن مدارس می‌گذرد و تصمیمات نهایی برای بازگشایی مدارس شب و صبح اولین روز بازگشایی مدارس از طرق مختلف مخابره می‌شود! گویی مسئولین را خواب برده بود که با همهمه بلاتکلیفی مردم به یکباره چرتشان پاره شده و متوجه اوضاع شده‌اند. سردرگمی سراسر تصمیمات والدین را گرفته بود تا جایی که عده‌ای از آنها حتی قید تحصیل امسال را زده بودند. یک طرف داستان داد و بیدادهای افزایش آمار کرونایی یک ماه بعد را در نظر می‌گیرند که با حضوری بودن امر تحصیل دور از انتظار نیست و طرف دیگر بحث آموزش است که نه می‌توانند قیدش را بزنند و نه می‌توانند با خیال آسوده فرزندشان را راهی مدرسه کنند! عده‌ای دیگر از والدین که سه ماه تابستان تصورشان را بر روی غیرحضوری بودن مدارس بسته بودن در تکاپوی تهیه مودم اینترنتی بودند تا تهیه کیف و لباس مدرسه! اما همان لحظه‌ی آخر متوجه شدند که نه خیر احتمال حضوری بودن هم وجود دارد حالا دیگر دغدغه‌ی تهیه لوازم تحریرو ملزومات مدرسه هم به سردرگرمی هایشان اضافه شده است. شوک حضوری بودن مدارس اولیای دانش آموزان را به یکباره راهی بازارها کرده است تا یک شبه قیمت لوازم تحریر تلافی رکود هفت ماهه‌اش را کرده باشد.

و اما کرونا…

در حالی که روز به روز از محدودیت‌های تعطیلی و عدم فعالیت مراکز مختلف کاسته می‌شود مردم استان در بلاتکلیفی خاصی از لحاظ شفافیت در اطلاع رسانی به سر می‌برند. شهروندان دیگر شبها کمتر منتظر خبر ۲۳ استانی هستند تا آمارهای ابتلای استانی را از زبان مسئول مستقیم مبارزه با کرونا یعنی دکتر صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز بشنوند! به کم رنگ شدن محدودیت ها، گرمی هوا را هم اضافه کنید تا عامل مهم برای سامان دادن شایعه از بین رفتن ویروس بر اثر گرما باشد تا مردم آزادانه بدون کمترین ترسی از ابتلا به این ویروس به زندگی عادی خود مشغول باشند! بعد از هفت ماه و اندی گویی دیگر از استفاده‌ی دستکش و ماسک هم به ستوه آمده‌اند. آنها حتی همین گرما را عامل کلافگی استفاده از ماسک عنوان می کنند و به راحتی آن را کنار می‌گذرند! اما جالب‌تر از همه‌ی اینها یک بام و دو هوای  اعلام آمارها و وضعیت استان است که مردم را در تناقض‌های کرونایی قرار داده است! بازگشایی مدارس را هم می‌توان کنار همه‌ی آنها گذاشت و بلاتکلیفی مردم را چندین برابر کرد. بحث حضوری بودن مدارس می‌تواند تیر خلاصی برای رعایت‌ها باشد. وقتی دانشجویی که با وجود بلوغ فکری تعطیلی تحصیل را حق مسلم خود می‌داند برای دختر بچه‌ای که کمترین درکی از این بیماری دارد چگونه می‌توان محدودیت حرکت و بازی با هم بازیهایش در نظر گرفت! به نظر می‌رسد نسخه‌های مسئولین استانی بعد از سردرگمی‌های پیش آمده شاید بتواند راهگشا باشد اما بی‌شک تضمین اجرایی برای رعایت فاصله‌گذاری  نخواهد  داشت. چرا که در صورت عدم رعایت حتی یک دانش آموز می‌تواند مشکل‌ساز باشد  بی‌شک اگر بنا به انتقال ویروس باشد می‌تواند در عرض چندثانیه هم اتفاق بیافتد و نیازی به نسخه‌ی کاهش زمان آموزش به ۳۵ دقیقه و … نیست!

استقبال از حضور ۷۷۰ هزار دانش‌آموز

مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی ، به اولویت حضور دانش آموزان در مدارس تأکید کرده و افزود: ۸ هزار و ۹۰۰ مدرسه استان در تمام دوره‌های تحصیلی در ۳۹ منطقه با رعایت تمام نکات بهداشتی از امروز (شنبه) با نهایت تمهیدات، آماده استقبال از حضور ۷۸۰ هزار نوآموز و دانش آموز در سراسر استان را دارد.

جعفر پاشایی ادامه داد: بحران جهانی شیوع ویروس کرونا نظام تعلیم و تربیت را متأثر ساخت و تعطیلی مدارس را رقم زد اما با همت و تلاش دستگاه تعلیم و تربیت و مجاهدان آموزش و تعلیم و تربیت، روند آموزش و تربیت دانش آموزان متوقف نشد.

وی با اشاره بر مدت زمان آموزش ۳۵ دقیقه‌ای در مدارس افزود: تمام ۴۰ هزار معلم و نیروی انسانی در کلاس‌های درس با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی در خدمت آموزش و تربیت آینده سازان نظام مقدس جمهوری هستند.

وجود روش‌های متعدد برای حضور دانش‌آموزان

پاشایی گفت: روش‌های مختلف و متعددی برای حضور دانش‌آموزان پیش بینی شده است که در کنار بسته‌های آموزشی، شبکه شاد، آموزش از راه تلویزیون و در نهایت، گروه بندی دانش آموزان در مدارس، که با هماهنگی اولیا در طول سال تحصیلی از این ظرفیت‌ها استفاده شده و میزان آموخته‌های دانش‌آموزان نیز مورد سنجش قرار خواهد گرفت.

معاون آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: سال تحصیلی جدید بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا از ۱۵ شهریور ماه، آغاز شده و تمامی مدارس به صورت حضوری دایر است و شرایط حضور دانش آموزان در تمامی مدارس فراهم بوده و زمان و کیفیت حضور دانش‌آموزان از طریق مدیران مدارس به اطلاع خانواده‌ها خواهد رسید.

عاشور اکرمی ادامه داد: دانش آموزان در یک منطقه دارای وضعیت سفید، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برنامه هفتگی خود را همانند سنوات گذشته ادامه خواهند داد.

وی شرایط حضور دانش آموزان در منطقه دارای وضعیت زرد را چنین بیان کرد که اگر جمعیت دانش آموزی در یک مدرسه کم باشد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله یک متری (طولی و عرضی) تداوم کلاس‌های درسی حضوری خواهد بود؛ اما در صورت افزایش دانش آموزان در وضعیت زرد، به مدیران مدارس اختیار داده شده است که کلاس‌ها گروه بندی شده و حضوری تشکیل یابد که در این صورت، ۵۰ درصد آموزش‌ها شکل خواهد گرفت و نصف آموزش‌ها نیز از طریق اپلیکیشن شاد ادامه خواهد یافت.

وی توضیح داد: اگر در یکی از نقاط استانی با وجود رعایت پروتکل‌های بهداشتی، شیوع بیماری بر اساس ستاد ملی مقابله با  کرونا گسترش یابد، آموزش و پرورش بر اساس تصمیم گیری این ستاد، مؤظف است مدارس را تعطیل کرده و آموزش‌ها غیرحضوری ادامه یابد.

آموزش ۳۵ دقیقه ای و سرویس های نصف ظرفیت

به گفته معاون آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، مدت زمان آموزش کلاس‌ها صرف نظر از رشته و عنوان درسی، ۳۵ دقیقه خواهد بود که مدت زمان زنگ تفریح نیز به ده دقیقه خواهد رسید.

وی به ضروری بودن فاصله گذاری اجتماعی در کلاس و حیاط مدارس اشاره کرده و افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی سخت گیرانه در تمامی مدارس ضروری بوده و فعالیت بوفه و سرو غذاهای گرم در مدارس غیرمجاز است و هم چنین در تمامی مدارس، سطوح دارای تماس مشترک قبل و بعد از ورود دانش آموزان باید ضدعفونی و گندزدایی شود.

وی تضمین سلامت جسمی و روانی را اولویت نخست آموزش و پرورش دانسته و گفت: پوشش صد در صد دسترسی دانش آموزان به خدمات آموزشی یکی از اصولی است که آموزش و پرورش در سطح استان، آن را دنبال می‌کند و وظیفه آموزش و پرورش بر این است که خدمات آموزشی در هر نقطه‌ای از استان را به دانش آموزان ارائه دهد.

یکی از دغدغه‌های مهم آموزش و پرورش، ساماندهی سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان است که به گفته معاون آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، خودروهای سواری به جز راننده، سه دانش‌آموز و مینی بوس و ون نیز با نصف ظرفیت خدمات خود را ارائه دهند.