خبر صبح/ گروه دانش وزندگی: خنکای روزهای پایانی فصل تابستان توام با دلهره‌ی رسیدن فصلی است که امسال متفاوت از سال‌های پیشین است. پاییز امسال با تمام نگرانی‌هایش در راه است. پچ پچ اوج کرونا در آبان ماه در حالی دهان به دهان می‌شود که آمار مبتلایان در چند روز اخیر منتهی به پایان تابستان به شدت صعودی شده است. ویروسی که ثابت کرد زمان و مکان برایش مفهومی نداشته و گرمی هوا تاثیری در کاهش ابتلا به آن را ندارد. پاییز که همه ساله بدون وجود ویروس کرونا هم با وجود آنفولانزایش دلهره‌آور بود ولی امسال ترسناک‌تر از هر سال دیگر است. بعد از هفت ماه از اعلام رسمی وجود ویروس کرونا در کشور همچنان این  ویروس واکسن و دارویی ندارد و تنها راه قطع زنجیره انتقال، فاصله گذاری، استفاده از ماسک، عدم حضور در مکان‌های پر تجمع و عدم مسافرت است؛ بدین گونه که هر چیزی که کاهش‌دهنده انتقال ویروس از انسان به انسان باشد، قطعاً تنهاترین روش برای کنترل و مهار ویروس کروناست.

این روزها تقریبا هیچ محدودیت قانونی برای تعطیلی وجود ندارد و برگزاری حضوری کلاس‌های مدارس نیز آخرین تیر خلاص تصمیمات کشوری بود که توپ در میدان مردم و رعایت کردن‌هایشان باشد. این در حالی است که روز به روز وضعیت استان را بدتر از روز قبل عنوان می کنند.

اعلام وضعیت قرمز کرونایی در آذربایجان شرقی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز درباره آخرین وضعیت بیماری منحوس کرونا در استان گفت: در طول هفته گذشته هر روز با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی موارد بستری کرونا در استان مواجه بودیم و هم اکنون ۸۰۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

محمدحسین صومی درباره آخرین آمار بیماری کرونا در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: تعداد کل موارد مثبت بیماری تا هیجدهم شهریور ماه ۳۰ هزار و ۱۶۶ نفر است.

صومی از بستری شدن ۲۳۰ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش ICU خبر داد و افزود: تعداد ۱۱۰ نفر از مبتلایان نیز به کمک دستگاه تهویه‌ مکانیکی نفس می‌کشند، آمارها نشان می‌دهد که عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روزهای گذشته منجر به افزایش گسترش ویروس کرونا شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به نحوه‌ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مدارس، تاکید کرد: ما کل استان را قرمز تلقی می‌کنیم، چرا که امکان انتقال ویروس در تمام مناطق وجود دارد و حضور دانش آموزان در مدارس به شرطی مخاطره آفرین نخواهد بود که تمام پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری رعایت شود.

احتمال افزایش بیماری با شروع فصل پاییز

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز، فرآیند مهار کرونا ارتباط مستقیمی با رفتار مردم دارد بدین گونه که تنها راه آن، پیشگیری است که دست خود مردم بوده و به هر اندازه‌ای که رعایت کنند به همان اندازه نیز این بیماری کنترل خواهد شد.

عباسعلی درستی گفت: وضعیت کنونی استان قرمز بوده و شهرستان‌های مراغه، سراب، هشترود، میانه و جلفا نیز شهرستان‌هایی هستند که در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز معتقد است که رعایت کردن ۷۰ درصدی مردم برای کنترل بیماری کافی نبوده و باید ۹۰ درصد مردم رعایت کنند؛ تلاش می‌کنیم تا تمام افراد رعایت پروتکل‌های بهداشتی را انجام دهند چرا که با کاهش رعایت کردن مردم، مبتلایان افزایش یافته که این خود، نشان دهنده یک رابطه علت و معلولی است.

درستی با اشاره بر وضعیت سفید در شهرستان‌های خداآفرین و ورزقان افزود: امکان انتقال ویروس در مکان‌های سربسته بیشتر بوده که با شروع فصل پاییز نیز احتمال افزایش بیماری بالا می‌باشد مگر اینکه درصد بسیاری از مردم رعایت کنند.

وی در پایان گفت: امکان ابتلاء افرادی که به این ویروس دچار شده و بهبود یافته‌اند نیز وجود دارد و می‌توان گفت که هیچ ایمنی در این رابطه که افراد مبتلا شده بار دیگر به این بیماری دچار نخواهند شد وجود ندارد و شواهد نیز نشان داده است پس باید پروتکل‌های بهداشتی را افرادی که به این بیماری مبتلا و بهبود یافته‌اند نیز رعایت کنند./فرزانه اسدزاده