خبر صبح/ گروه فرهنگ و هنر: ۲۷ شهریورماه در تقویم رسمی ایران به مناسبت درگذشت و بزرگداشت محمدحسین شهریار روز شعر و ادب  نامگذاری شده است این در حالی است که بزرگترین بنایی که به نام این شاعر در تبریز ساخته شده در حصاری از بی توجهی روزگار به سر می برد.

مقبره الشعرا نه تنها آرامگاه استاد محمدحسین شهریار و میزبان امامزاده سید حمزه(ع) است بلکه مدفن بیش از ۴۰۰ شاعر نامی و بزرگ در قلب تبریز است. المان مقبره الشعرا در سال ۱۳۵۰ طراحی و ساخته شده و این اثر در سال ۸۷ به ثبت ملی رسید. در سال ۱۳۹۳ طرح بهسازی و توسعه مقبره الشعرا توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد کلید زده شد و بنا بر آن مدیریت طرح برعهده شهرداری تبریز قرار گرفت تا این مجموعه زیبا و تاریخی توسعه داده شود. با این حال اعتبارات قطره چکانی، عدم وجود مدیریت واحد و افزایش هزینه‌ها این پروژه را ۶ ساله کرده و هنوز هم نه تنها خبری از اتمام این پروژه نیست بلکه ابهامات و سوالات متعددی از نحوه ی بازسازی آن روز به روز در ذهن ها پر رنگ تر می شود!

تکلیف استخوان های شعرا چه شد؟!

در حالی این بنا در حال بازسازی است که شبهات فراوانی از بابت نحوه خاکبرداری آن در محافل مختلف مطرح است. در اردیبهشت امسال در جلسه شورای شهر محرم محمدزاده  به انتقاد از مشکلات و تخریب‌های آثار تاریخی تبریز پرداخت. محمدزاده ضمن انتقاد از صدور برخی مجوزها و بلاتکلیفی برخی پروژه ها اظهار داشت: سرقفلی حمام تاریخی نوبر با شهرداری و مالکیت با میراث فرهنگی است و به همین دلیل مشکلاتی ایجاد شد و هیئت حل اختلاف رای به نفع شهرداری داد اما به دلیل اختلافات اینجا به حال خودش رها شد.

وی با انتقاد از حفاری‌های متعدد در شهر توضیح داد: این حفاری‌های بیجایی که شهرداری انجام می‌دهد را نمی‌توان با احداث پارک جابجا کرد؟ در کنار مقبره الشعرا هتل چند طبقه ایجاد شده اما در کجای دنیا چنین اتفاقی رخ می‌دهد؟

عضو شورای شهر تبریز با ادعای جابجایی استخوان های شاعران گفت: از این مساله هم بگذریم که در خاک برداری مقبره الشعرا استخوان های شاعران بزرگ شبانه جمع شد و معلوم نشد به کجا رفت.

وی درباره ساخت و سازهای اطراف مقبره الشعرا خاطرنشان کرد: شهرداری اعطای مجوز را گردن میراث فرهنگی می‌اندازد و میراث فرهنگی به گردن شهرداری. تا جایی که مشخص نشود مقصر کیست چنین کارهایی ادامه پیدا می‌کند.

در پاسخ به این سوال که سرنوشت استخوان های شاعران چه شده است بابک شریفی، مدیرعامل سازمان عمران شهرداری طی گفتگویی با اشاره به اینکه پروژه مقبره الشعرا پروژه شهرداری تبریز نبود، گفت: بعد از خاکبرداری این پروژه توسط فرهنگ و ارشاد، شهرداری به جهت یکپارچه نگاه کردن به شهر و اضافه بر سازمان این پروژه را برعهده گرفته و اینکه گاها گفته می‌شود ۱۰ متر خاکبرداری شده و اسکلت شاعران جابجا شده اصلا ارتباطی به شهرداری ندارد زیرا شهرداری بعد از خاکبرداری و حصارکشی این پروژه را تحویل گرفته است.

وی با بیان اینکه این محوطه ۱۳ هزار متر زیربنا دارد، عنوان کرد: این ۱۳ هزار متر زیرزمین است و برآورد ریالی هم نشده زیرا ۱۳هزار متر بنا با کاربری فرهنگی و هنری هزینه بر است؛ تکلیف این ۱۳هزار متر هنوز مشخص نیست که قرار است فرهنگ و ارشاد کار کند یا مجموعه‌ی دیگر. افتتاح کامل و بهره برداری منوط به مشخص شدن وضعیت این ۱۳هزار متر است

تجربه هایی که کارساز نیست!

با وجود حواشی مختلف برای انجام این پروژه و وعده های اجرایی نشده از قبیل ایجاد موزه شعر و ادب در مقبره الشعرا؛ آیین بزرگداشت روز ملی شعر و ادب، ۲۷ شهریور و سالروز درگذشت استاد محمدحسین بهجت تبریزی معروف به شهریار، در محوطه مجموعه تاریخی – فرهنگی مقبره الشعراء تبریز برگزار می‌شود. اگرچه شاید توجیه مسئولان برای برپایی این مراسم در مقبره الشعرا تلنگری به وضعیت فعلی آن و نزدیکی به مزار استاد شهریار باشد اما باید اذعان کرد طی تجربه های بدست آمده در سالهای پیشین که این مراسم و مکانش به دلیل نامناسب بودن فضای آن نه در شان استاد شهریار و نه در شان دوستدارانش است! اما گویا تجربه های سال های پیشین کفایت تصمیم گیری درست را نمی‌دهد! و این شاعر به اندازه یک برنامه‌ریزی مناسب برای روز گرامیداشت هم بین اهالی هنر و همشهریانش مظلوم واقعشده است./ فرزانه اسدزاده