خبر صبح/ گروه جامعه: سالمندان تقریبا از اوایل اسفند ماه سیبل آسیب ویروس کرونا بوده و هستند. آن عده که مبتلا شدند اکثرا عاقبت دردآوری داشته‌اند آن عده دیگر هم از لحاظ روحی چنان در فشارند که عذابشان شاید کمتر از مبتلاشدگان نیست. از طرفی خانواده‌هایی که سعی در قرنطینه کردن سالمندان داشته‌اند نخواسته آنها را دچار مشکلاتی کرده‌اند که امروز بعد از گذشت چندین ماه کم کم این مشکلات روی خود را نشان می‌دهد. زوج‌های جوان دیروز که با تمامی مشکلات و کمبود امکانات، امروز افراد سالمند جامعه‌مان را تشکیل می‌دهند که تا می‌توانسته‌اند دویده‌اند و فرزاندانشان را به سروسامان رسانده‌اند، تنها دل خوشیشان زندگی فرزندانشان و سرکشی آنهاست. دلخوشی که در این دوران کرونایی به حداقل ممکن رسیده است. اینها همان جوان‌هایی هستند که پس از سال‌ها تجربه؛ کمترین توان را در وجود خود احساس می‌کنند که این احساس ناامیدی و پوچی همه در زیر سایه بی‌توجهی بیش از پیش شکل گرفته است. نیروهایی که تجربه سال‌های سال در ذهن آن‌ها خاک می‌خورد سرمایه‌هایی که این روزها گویی محکوم به افسردگی و خاموشی‌اند!! و امروز بیماری کرونا را پیش از همه رقیب زندگی خود می‌دانند و دلهره‌ی “مبادا مبتلا شوم” سراسر وجودشان را گرفته است!

۷۰ درصد جانباختگان کرونا سالمندان هستند

دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت و درمان با اشاره به آغاز هفته جهانی سالمندی گفت: برنامه‌های این هفته تا ۱۳ مهرماه با شعار «کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان» برگزار خواهد شد. بیش از ۹ درصد جمعیت کل کشور را سالمندان یعنی افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند، سالمندان آسیب‌پذیرترین گروه جامعه در برابر ابتلا به کووید ۱۹ هستند.

وی افزود: از زمان شیوع بیماری تاکنون ۵۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا در کشور سالمندان بودند و همچنین ۷۰ درصد موارد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری در سالمندان گزارش شده است؛ بنابرابن ضروری است با هوشیاری و پرهیز از نگرانی نسبت به رعایت نکات بهداشتی در برابر این عزیزان اقدام کنیم. خواهشمندیم خانواده و اطرافیان سالمندان خرید و امور روزمره خانواده در بیرون از منزل را به فرد دیگری غیر سالمندان واگذار کنند.

   وی با تاکید بر لزوم آموزش نکات بهداشتی لازم به سالمندان توضیح داد: غذاهای کاملا پخته شده برای سالمند تهیه کنید، قبل از ارائه هرگونه مراقبت به فرد سالمند مانند غذا و دارو دست‌هایتان را به روش صحیح با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید، در صورت داشتن علائم سرفه، عطسه و… در خود از سالمند فاصله بگیرید و از ماسک استفاده کنید و خود را قرنطینه کنید و محیط پیرامون را نیز ضد عفونی کنید، از هرگونه در آغوش گرفتن فرد سالمند خودداری کنید، به کودکان بیاموزید با فاصله ۱.۵ تا ۲ متری با پدربزرگ یا مادربزرگ خود در ارتباط باشند، از هرگونه مسافرت و پذیرش مهمان در این دوره اجتناب کنید.

لاری گفت: در صورت سابقه ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری تنفسی، نقص سیستم ایمنی و… از خروج سالمند از خانه به طور جدی جلوگیری کنید، عضو سالمند خانواده را به مکان‌های پر ازدحام نبرید، از وسایل حمل و نقل عمومی برای فرد سالمند استفاده نکنید و در صورت خروج از منزل مراقب باشید سالمندان از گرفتن اشیا مجاور برای کنترل خود پرهیز کنند. امیدواریم با تقویت حس مسئولیت‌پذیری شاهد توقف روند گسترش بیماری در کشور باشیم.

اضطراب و استرس رفیق این روزهای سالمندان

بی شک آسیب‌پذیری سالمندان در برابر ویروس کرونا بسیار زیاد است از طرفی توجه به سلامت روان این افراد با اقداماتی همچون ورزش، تغذیه مناسب و حفظ تعاملات اجتماعی با رعایت بهداشت فردی ضروری است. بیماری‌های مزمن و کاهش توانایی جسمی افراد در دوران سالمندی، اختلال در خواب، مراقبت از همسر بیمار، تغییر شرایط و محل زندگی، ترس از وابستگی به دیگران، ترس از مرگ و حمایت نشدن از جمله عواملی است که باعث ایجاد اضطراب و استرس افراد در دوران سالمندی می‌شود.

متخصصان در این زمینه معقتدند: عوامل استرس زا بر حسب شدت به سه دسته می توان تقسیم کرد که یکی از آنها استرس‌های توفنده مانند سیل و زلزله است که گروهی از مردم یا همه جامعه را همزمان فرا می گیرند. در شرایط کنونی شیوع بیماری کرونا را می توان به عنوان یک استرسور توفنده در نظر گرفت و متخصصان بهداشت روان باید به تاثیرات آماج اخبار بیماری مذکور و سلامت روان سالمندان توجه ویژه‌ای کنند.

اضطراب عامل کاهش سیستم ایمنی

به نظر می رسد واقعیت بیماری کرونا، خیلی کمتر از شوک و استرس وارد شده به جامعه می‌باشد، در واقع  این بیماری می‌تواند تمام گروه‌های سنی را درگیر کند اما کسانی که سیستم ایمنی بالاتری دارند بهتر می‌توانند شرایط بیماری را گذرانده و از آن عبور کنند، این موضوع شامل سالمندان نیز می‌شود.  پس اگر در منزل سالمندی است باید به نکات ویژه‌ای از جمله پیشگیری از بحران‌ها، برخورداری از میزان سلامت فکر و روان توجه داشت. اضطراب می‌تواند بر روی سیستم ایمنی اثر منفی داشته باشد و بدنمان را در برابر بیماری‌ها ضعیف کند و به رفتارهایی که کمک کننده نیستند دامن بزند چراکه امروز شاهد آن هستیم که رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی  این اضطراب و تشویش را بیشتر می‌کنند. بنابراین بهتر است خانواده‌ها اجازه دهند سالمندان درباره ترس‌ها و نگرانی‌هایشان صحبت کنند چراکه صحبت کردن می‌تواند در کاهش بار منفی استرس‌ها مفید باشد. داشتن استرس، تغذیه بد، افکار نا کارآمد، سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند در این صورت هر کس با هر سن و سالی می‌تواند در معرض خطر باشد و عکس آن نیز صادق است.

نکته مهم و پایانی این که باید حواسمان باشد وقتی می‌گوییم کرونا فقط در میان سالمندان و افراد بیمار منجر به مرگ می‌شود جمله‌ای بسیار تاثیرگذار است که باعث آزار این قشر مهم جامعه می‌شود چرا که سالمندی شاید خیلی از اعضای بدن را از کار بیندازد ولی احساسات در افراد سالمند همچنان به قوت خود باقی است./فرزانه اسدزاده