خبر صبح/ گروه گزارش: کرونا هر روز بیشتر از دیروز قربانی می گیرد و مسئولین در حد صحبت، همچنان تنها به هشدار دادن بسنده کرده‌اند! این که به گفته‌ی فرماندار تبریز روزانه ۳۰ نفر از همشهریانمان در اثر کرونا جان خود را ازدست می‌دهند، می‌تواند گویای فاجعه‌ای باشد برای روزهای آتی که امروز تدبیر خاصی برای آن اندیشده نشده است. محدودیت‌های جزئی اخیر هم نه ضمانت قانونی آنچنانی دارد نه اصلا اجرایی می‌شود! نمونه‌اش را می‌توان به عینه در مراسمات خاکسپاری، اولین پنجشنبه، روز سوم ، چهلم و… وادی رحمت دید. آنجا که روزانه شاهد تجمع‌های دویست سیصد نفری در یک مکان خاکی و پر ترافیک هستیم؛ یعنی حرفی که مسئولین می‌زنند در مقام عمل ضرب در صفر می‌شود! یعنی عملا فکری برای اجرایی شدن اندیشه نشده است!

گویی حساسیت دستگاه‌ها و مردم نسبت به موضوع کاهش یافته و نوعی بی‌تفاوتی در جامعه حاکم شده است. غافل از اینکه با روند پیش رو فردا نوبت تک تک ماست که دچار شده و یا عزیزی را از دست بدهیم!

افزایش ۱۰ نفر به ۳۰ نفر فوتی روزانه!

هته گذشته بهروز مهدوی، فرماندار تبریز، در جلسه هماهنگی نحوه ارتقاء اجرای پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری از کووید-۱۹ گفت: متأسفانه آمار فوتی‌های ناشی از کرونا در شهرستان تبریز به شدت افزایش یافته و به بالای ۳۰ نفر در شبانه روز رسیده است و این آمار بسیار نگران کننده بوده و سیر صعودی دارد.

وی خاطر نشان کرد: در اوایل سال که ورودی‌های شهرها کنترل و بسیاری از اماکن عمومی و اصناف تعطیل بود، روزانه کمتر از ۱۰ نفر فوتی داشتیم اما اکنون آمار مرگ و میر کرونایی بیش از ۳۰ نفر در هر روز شده است و این در حالی است حساسیت دستگاه‌ها و مردم نسبت به موضوع کاهش یافته و نوعی بی‌تفاوتی حاکم شده است.

رییس ستاد کرونای شهرستان تبریز با تأکید بر نقش مهم اصناف و اتحادیه‌ها در فرهنگ‌سازی گفت: درخواست ما از دستگاه‌ها و اصناف ، شروع روش‌های سخت‌گیرانه و فرهنگ‌سازی بیشتر است. چرا که تبریز نزدیک به ۵۰ درصد جمعیت استان را در خود جای داده است بنابراین این شهرستان در فرهنگ‌سازی و همچنین اقدامات پیشگیرانه می‌تواند الگویی برای تمام استان باشد.

فرماندار تبریز افزود: هنوز خبری قطعی در خصوص درمان این بیماری اعلام نشده است و ما راهی جز رعایت پروتکل‌ها، دستورالعمل‌ها و رعایت فاصله فیزیکی نداریم و اگر تعداد فوتی‌ها و بستری‌ها کاهش نیابد مجبور به بازگرداندن محدودیت‌ها و تعطیلی‌های اول سال هستیم.

افزایش موارد ابتلای خانوادگی به کرونا در تبریز

همچنین فرزاد رحمانی ،رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش موارد ابتلای خانوادگی به کرونا در تبریز خبر داد و اظهار داشت: طی هفته جاری چند مورد ابتلای خانوادگی به کرونا در تبریز توسط اورژانس به بیمارستان انتقال یافت.

وی با تاکید بر افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی (شستشوی دست، فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک ) گفت: متاسفانه عدم رعایت این دستورالعمل باعث شده آمار مبتلایان و مرگ و میر افزایش یابد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خاطرنشان کرد: هفت نفر از اعضای خانواده و در مورد مشابه چهار نفر از اعضای یک خانواده به‌دلیل مشکلات ناشی از ابتلا به  کرونا توسط اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافتند.

 

دستوراتی در حد کاغذ

اما فرخ جلالی، مدیر عامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز ، هم در گفتگویی در مورد آمار متوفیان کرونایی در تبریز و مقایسه آن‌ها با دفن مرگ‌های عادی گفت: اخیرا تعداد دفن‌های کرونایی بیشتر از دفن‌های عادی شده است و شهروندان باید رعایت کنند.

وی با بیان اینکه به جز بستگان درجه یک نباید کسی در مراسم تشییع جنازه حضور یابد، افزود: متوفیان کرونایی بعد از ظهرها تدفین می‌شوند و فقط بستگان درجه یک می‌توانند در مراسم تشییع جنازه آنها حضور یابند.

مدیر عامل سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز در خصوص تدابیر اندیشیده شده برای کاهش ازدحام مردم در مراسمات تشییع جنازه‌ها اظهار داشت: با توجه به صحبتی که با فرماندار تبریز داشتم، قرار شده که نامه‌نگاری شود تا عوامل انتظامی با حکم ماموریت از طرف ستاد کرونا و مراجع قضایی در وادی رحمت حضور یابند تا از تجمع افراد در مراسمات تشییع جلوگیری شود.

فرخ جلالی تاکید کرد: اگر مردم خودشان نخواهند و پروتکل‌ها را رعایت نکنند، ضمانت اجرایی برای کنترل حضور جمعیت نداریم؛ یعنی دستور صادر و تصویب می‌شود ولی اجرا نمی‌شود!/ فرزانه اسدزاده