خبر صبح/ گروه بین الملل: وعده الهام علی اف به احیای مناسبات عادی میان اقوام آذری و ارمنی در چارچوب جمهوری آذربایجان موجب شروع بحث محافل سیاسی جمهوری آذربایجان در این باره شد که آیا جمهوری آذربایجان باید به ارامنه قراباغ کوهستانی در ترکیب جمهوری آذربایجان خودمختاری بدهد یانه؟

به گزارش آذرتاج علی اف در گفتگو با تلویزیون “العربیه” گفت: «امروز ۹۰ درصد “ارتش خودخوانده قراباغ کوهستانی” را شهروندان ارمنستان تشکیل می‌دهند. من به ملت ارمنی پیام داده‌ام که به این اشغال پایان دهید و در اراضی خودتان زندگی کنید و در این صورت، صلح خواهیم داشت.»

در پی این سخنان علی اف، تلویزیون اینترنتی “آذربایجان ساعتی”، متعلق به مخالفان حکومت علی اف در اروپا ،بحث اعطای خودمختاری به ارامنه قراباغ یا لغو کامل آن را به بحث گذاشت.

در برنامه این شبکه ، ناطق عدیل اف، از فعالان حزب جبهه خلق گفت: «جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ خودمختاری قراباغ کوهستانی را لغو کرده است و اگر قرار به حل این مناقشه با عملیات نظامی ارتش باشد، نیازی به احیای خودمختاری ارامنه قراباغ نیست. جمهوری آذربایجان در زمانی اعطای خودمختاری در حد بالا را به ارامنه قراباغ پیشنهاد می‌کرد که این موضوع از طریق مذاکره و گفتگو و صلح حل شود و اکنون که مساله در حال حل نظامی است، نیازی به اعطای خودمختاری به ارامنه قراباغ نیست.»

النور صادق اف، از فعالان سیاسی مهاجر جمهوری آذربایجان نیز گفت: «همانطور که رییس جمهوری آذربایجان نیز مطرح کرده است، در آینده می‌توان به شرط ایجاد خودمختاری آذری‌ها در زنگزور و ایجاد اتصال زمینی میان ترکیه و نخجوان و آذربایجان از طریق زنگزور، می توان به قراباغ کوهستانی نیز خودمختاری داد. اگر عملیات نظامی در همین مرحله کنونی متوقف شود و تلفات انسانی زیادتر نشود، می توان درباره خودمختاری قراباغ صحبت کرد.»

گفتنی است مخالفان سرسخت الهام علی اف از جمله حزب جبهه خلق و شورای ملی و رهبران گروه های اسلام گرا ، پس از شروع جنگ دوم قراباغ از روز ۲۷ سپتامبر، از این جنگ حمایت  و انتقاد از الهام علی اف و حکومتش را متوقف کرده‌اند.