خبر صبح/ گروه جامعه: برای آغاز سخنم در خصوص اوضاع و احوال نه چندان مناسب فرهنگی شهر و کشورم، ماجرا را می خواهم از یک داستان شروع کنم؛ زنی به شهر کوچکی رفته بود تا آنجا زندگی کند. اندکی از اقامت زن در شهر نگذشته بود که وی از سرویس‌دهی ضعیف تنها داروخانه‌ی شهر به همسایه‌ی خود اعتراض کرد. او امیدوار بود همسایه‌اش به خاطر آشنایی با صاحب داروخانه، این انتقاد را به گوش او برساند.

وقتی که این زن دوباره به داروخانه رفت، صاحب آنجا با لبخند و گشاده‌رویی با او احوالپرسی کرد و گفت که چقدر از دیدنش خوشحال است و اینکه امیدوار است از شهر آنان خوشش آمده باشد و سریع داروها را طبق نسخه به او تحویل داد.

زن بلافاصله رفتار عجیب و باورنکردنی او را با دوستش در میان گذاشت  و گفت: «فکر می‌کنم تو به او بابت سرویس‌دهی ضعیفش تذکر داده‌ای؟!»

همسایه گفت: «نه. اگر ناراحت نمی‌شوی، به او گفتم که تو چقدر از عملکرد مثبت او راضی هستی و معتقدی که چقدر خوب می‌تواند تنها داروخانه‌ی این شهر را اداره کند. به او گفتم که داروخانه‌ی او بهترین داروخانه‌ای هست که تو تا به حال دیده‌ای.»

زن همسایه می‌دانست که افراد به احترام، پاسخی مثبت می‌دهند!!

در حقیقت اگر با دیگران محترمانه رفتار کنید، تقریباً هر کاری که از دستشان بربیاد، برایتان انجام خواهند داد.

این رفتار به آنها نشان می‌دهد که احساساتشان مهم، علایق‌شان محترم و نظراتشان با ارزش است.*

به همه مسائل از بعد مخالف نگاه نکنیم

مشکلات و مسائل اجتماعی سیاسی نیز از این قاعده پیروی می کنند. یک منتقد اجتماعی که قصد اصلاح امور را دارد در رابطه با مسائل سیاسی شهر و کشور هم طبق روال فوق رفتار می‌کند. به همه مسائل از بعد اپوزسیون و مخالف نمی‌نگرد و اگر قصد و نیتش خیرخواهانه و هدفش تعالی و رشد اجتماع  باشد و قصد اصلاح امور را دارد، باید با دیده احترام به رقیب و عملکرد او نگریسته و با همان دید هم انتقاد کند.

مسئولان و کارمندان دولت و یا پلیس و نهادهای امنیتی از کره مریخ نیامده‌اند! و یا امپریالیسم جهانی برای عقب نگه داشتن کشور آنها را به این کشور صادر نکرده‌اند! همه این افراد فرزندان خود ملت هستند! اگر احیاناً فردی در یک اداره‌ای رشوه می‌گیرد دلیلش این است که پدر و مادرش در مواجهه با مسائل و مشکلات بروکراسی ادارات رشوه داده‌اند! به این دلیل بوده است که برخی از ما مردم برای رهایی از قانون رشوه می‌دهیم! و وقیحانه به فرزندانمان هم توصیه می‌کنیم که رشوه بدهند!

اگر یکی از مسئولان شهرمان خود سر هست، یکه‌تاز است،  به افکار خوب بهاء نمی‌دهد، بی‌سواد است  و… به این دلیل است که من و شما به فرزندانمان اهمیت کار جمعی، مسئولیت‌پذیری، وطن‌پرستی و وجدان اجتماعی را نیاموخته‌ایم. به این دلیل است که کتاب و کتابخوانی را ترویج نداده‌ایم و… اگر فردی و مسئولی  به صورت عمدی اصول عدالت را نقض  می‌کند به این دلیل است که عدالت در خانواده‌ی وی رعایت نشده است و…

 اصلاح را از خودمان شروع کنیم!

لذا برای اصلاح امور و حل معضلات جامعه؛

۱. باید اصلاح را از خودمان شروع کنیم تغییرات را از خودمان شروع کنیم و سیستم تربیتی خودمان را اصلاح کنیم.

۲. با دید مثبت به اصلاح امور نگاه کنیم و به جای ترویج نفرت و خشونت‌طلبی و نگاه مجرم‌گونه به مدیریت بخش ناکارآمد و عیب‌جویی پی‌درپی، خودمان را بجای مدیر و مسئول آن بخش قرار دهیم و قبل از هر انتقاد دشمن‌گونه، دوستانه و با حسن نیت راه‌ها و روش‌های اصلاح را نیز ارائه دهیم آن وقت می‌توانیم انتظار اصلاح امور را داشته باشیم.

۳. بجای اصرار بر تغییر اشخاص مسئول بر تغییر روش‌های ناکارآمد اصرار ورزیم.

در این صورت می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده امور بر وفق مراد مردم و جامعه پیش برود. در غیر این صورت نتیجه‌ای جز نفرت‌پراکنی و افزایش خشونت در جامعه عایدمان نخواهد شد.

* منبع: کتاب «چگونه فردی با نفوذ باشیم»