خبر صبح/ گروه بین الملل: دولت جمهوری آذربایجان با اتخاذ سیاست رسانه‌ای براساس الگوی رسانه‌ای ترکیه، با  خبررسانی و گزارشگری بسیار پرهیاهو و مستمر  و با سانسور شدید بر رسانه‌ها با استناد به وضعیت فوق العاده جنگی (در روزهای اخیر حتی یک ورزشکار فعال جمهوری آذربایجان بخاطر انتشار عکس خود به همراه یک دوست نظامی‌اش در صفحه شخصی خود به ده روز بازداشت محکوم شد!) ، با آن که پیشروی این کشور در جبهه‌ها تقریبا متوقف شده است، همچنان  ارتش این کشور را در حال پیشروی نشان می‌دهد و روحیه مردمی و پشت جبهه را نیز عالی قلمداد می‌کند. اما، برخی ویدئوهای “غیرقانونی” که به هر حال به شبکه‌های اجتماعی راه می‌یابند، حکایت از برعکس شدن اوضاع در واحدهای نظامی جمهوری آذربایجان دارد.

با این حال، رسانه‌ها و فعالان تبلیغاتی و مقامات سیاسی جمهوری آذربایجان بطور مکرر وعده می‌دهند که در روز ۱۸ اکتبر، “روز استقلال” ، اخبار خوشحال کننده‌ای به مردم خواهند داد.  ظاهرا هنوز “وعده درمانی”  در جمهوری آذربایجان هم خیلی جواب می‌دهد و اذهان مردم این کشور را از هدف اصلی خود یعنی بازپس‌گیری اراضی که ۳۰ سال پیش از دست داده‌اند، منحرف کرده، مشغول نگه می‌دارد.

 ترکیه و اسراییل هم در منحرف کردن مردم جمهوری آذربایجان از هدف اصلی خود، توطئه‌های مزورانه‌ای اجرا می‌کنند. پرتاب راکت و فرستادن پهپادهایی که به نام جمهوری آذربایجان به پرواز درمی‌آیند، اما کنترلشان در دست متخصصان اسراییلی است و بجای اعزام به سمت نیروهای کنترل کننده قراباغ، به سمت ایران می‌آیند، توطئه اسراییلی برای منحرف کردن مردم جمهوری آذربایجان از هدف اصلی است.

 توطئه پان‌ترکیست‌های وابسته به صهیونیسم نیز اعلام تجمعات ضدایرانی و تبدیل آن به خبر مهم در رسانه‌های باکو و نیز انتشار شایعات و اتهامات ضدایرانی در رسانه‌های جمهوری آذربایجان و ترکیه است تا اذهان مردم جمهوری آذربایجان از هدف اصلی‌شان منحرف شود. در این شرایط اتکای دولت و ارتش جمهوری آذربایجان به دو متحدی که هدفشان نه تنها آزادی قراباغ نیست، اصالت و موضوعیت شروع جنگ برای بازپس‌گیری قراباغ و نواحی اطراف آن را کاملا زیر سوال برده است و نشان می‌دهد که بازیگران اصلی این جنگ ، احساسات مردم جمهوری آذربایجان را به بازی گرفته‌اند و اهداف پلید دیگری را  دنبال می‌کنند.