خبر صبح/ گروه بین الملل: حجت الاسلام توحید ابراهیم بیگلو، از فعالان مجلس روحانیون جمهوری آذربایجان با ارایه جمع‌بندی موضع‌گیری‌های خود و طیف روحانیون مبارز این کشور در قبال درگیری جاری پیرامون قراباغ تاکید کرد: «با توجه به تعلق قراباغ به ارض اسلام و مسلمانان جمهوری آذربایجان، مبارزه در راه آزادی آن شرعی و جبهه ارمنستان باطل است. هم اکنون شخصی را که در رأس حکومت جمهوری آذربایجان قرار دارد، براساس تفکر اسلامی طاغوت و ظالم می‌دانیم و فرماندهی چنین شخصی بر مسلمانان جمهوری آذربایجان جایز نیست.»

   این روحانی مبارز آذربایجانی افزوده است: «با توجه به فرایندهای سیاسی پیش از جنگ و در حین جنگ و نیز براساس تجربه ۳۰ ساله ، اطمینان داریم که این حکومت، ظالم و خائن به ملت خود است و نخستین قربانی این خیانت نیز قراباغ و شهدا و ملت مظلومی است که از خانه و کاشانه خود آواره شده است. با در نظر گرفتن دلایل مختلف از جمله دخالت نیروهای شر در جبهه حق، حضور اسراییل و تروریست‌های وهابی توسط اردوغان فتنه‌گر به بهانه قراباغ و آورده شدن آنها از سوریه به جمهوری آذربایجان و… برای حضور در این جنگ فراخوانی نداده ایم.»

شیخ توحید ابراهیم بیگلو افزوده است: «اما، داوطبان و نظامیانی که در جنگ حضور دارند، باید با نیت قربتا الی الله و نه بخاطر فراخوان حاکمیت ظالم  برای آزاد کردن خاک جمهوری آذربایجان که اراضی اسلامی است، در جنگ شرکت کنند.  در همین حال، تمامی ملت آذربایجان را به یاری جبهه و آوارگان دور افتاده از خانه و کاشانه و خانواده‌های شهدا فرامی‌خوانیم و این کار را بی‌نهایت ضروری می‌دانیم. به همین دلایل، جان باختگان این جنگ را شهید می‌دانیم. “شهید” مفهومی اسلامی است و بار فقهی دارد و ضامن شهید بودن جان باختگان در راه قراباغ ، ولایت فقیه است که قراباغ را خاک اسلام می‌داند. در همین حال، ملت آذربایجان را به جلوگیری از بی‌حرمتی به شهدا و ممانعت از دفن شهدا با سوت و موسیقی و کف زدن و دفن شهدا با شعارهای دینی و مرثیه برای امام حسین (ع) فرا می خوانیم.»

حجت الاسلام توحید ابراهیم بیگلو افزوده است: «بارها تاکید کرده‌ایم که نیروهای مقاومت اسلامی برای حضور در جنگ آزادی قراباغ آماده‌اند و درد قراباغ را مشابه درد قدس می‌دانند. برای تحقق این کار مقدس ، خروج نیروهای شر از ترکیب جبهه حق ضروری است و حکومت آذربایجان باید برای حضور نیروهای مقاومت در آزادی قراباغ شرایط فراهم کند. در نهایت با بیان مطالب فوق، تاکید می‌کنیم بهترین تشخیص دهنده منافع و مصالح جهان اسلام، امام خامنه‌ای است و ما تابع هر تصمیم ایشان هستیم.»