خبر صبح/ گروه جامعه: روابط انسان‌ها با یکدیگر در طول تاریخ همواره، همراه با تنوعاتی در شیوه‌های مدارا و تقابل با یکدیگر بوده است. پدیده نزاع و درگیری در جامعه، از آن دسته آسیب‌هایی است که با ایجاد اخلال در روابط اجتماعی، فضایی آکنده از بغض، کینه و دشمنی را در میان افراد به وجود می‌آورد که این امر با زمینه‌سازی برای ایجاد نزاع و تنش‌های بعدی، جامعه را از نظر مادی و معنوی متضرر می‌سازد. از سوی دیگر، متأسفانه هنوز خشونت و نزاع از جمله موضوعاتی است که در فرهنگ بعضی از هموطنان، شاخص قدرت و یا دفاع از منزلت اجتماعی و فرهنگی و حیثیت خانوادگی محسوب می‌شود و این می‌شود که پیشینه نزاع و درگیری در بین افراد، ملت‌ها و گروه‌ها به قدمت عمر و زندگی انسان‌ها برمی‌گردد.

کرونا، شرایط بد اقتصادی، کم‌رنگ  بودن روابط ، جای خالی معنویت و… همه و همه از اکثر مردم شهر ربات‌هایی ساخته است که بیشتر در تکاپوی ساختن آینده‌ای نامعلوم هستند تا زندگی عادی همراه با دلخوشی. در این بین کافی است جرقه‌ای از عصبانیت و درگیری در جامعه برای یک فرد پیش آید تا بشود آنچه نباید می‌شد! چه غفلت‌های لحظه‌ای که تبدیل به فاجعه شده است و چه خشم‌های حادثه‌انگیزی که دلیلش  ناچیزترین‌ها بوده…

رشد رفتارهای خشن در جامعه

«بگو مگو و دعوا بین مردها بالا گرفته است. یکی چوب آورده و دیگری با قفل فرمان ماشین، به‌جان ماشین دیگری افتاده است. رگ گردنشان چنان از عصبانیت بیرون زده که قدرت تعلقشان به صفر رسیده است. خیلی‌ها دورشان را گرفته‌اند؛ اما فقط تماشا می‌کنند و در میان تماشاچی‌ها، عده‌ای تلفن‌همراه ‌به‌دست، از ماجرا فیلم می‌گیرند.» شاید بارها برای شما هم اتفاق افتاده باشد سر هیچ و پوچ دعوا می‌شود! دلیلی که شاید شنیدنش خنده‌دار باشد. برای نمونه رعایت نکردن نوبت یکی از بیشترین دلیل درگیری افراد است. بارها شاهد دعواها در پمپ بنزین سر اینکه “من اول باید سوخت‌گیری کنم” بوده‌ایم! خنده دار نیست؟ مثلا یک نفر دیرتر سوخت‌گیری کند چه چیزی به کائنات اضاف یا کم می‌شود؟! ولی سر همین بهانه‌ی ناچیز ممکن است یک عمر پشیمانی پیش آید!

پرداختن به نزاع‌ها از هر نوعی، امروزه در جامعه به عنوان یک آسیب اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار است و به همراه خود آسیب‌های متعدد دیگری را به همراه دارد که علاوه بر بار روانی، هزینه‌های سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کند که جا دارد از زوایای گوناگون اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی توسط کارشناسان و مسئولان ذیربط بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

آذربایجان در صدر بیشترین آمار نزاع؟

مدیرکل امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی گفت: در سال ۱۳۹۸ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ۶۹۲ نفر برای معاینه نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند، محاسبات آماری سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد که در این سال، استان‌های اردبیل با ۹۶۹، آذربایجان شرقی با ۹۰۶، البرز با ۸۸۲ و زنجان با ۸۷۹ مراجعه بیشترین آمار مصدومان نزاع را بر حسب جمعیت (هر ۱۰۰ هزار نفر) داشته‌اند و همچنین در همین سال آمار مراجعان نزاع بر حسب جمعیت در استان‌های هرمزگان با ۲۵۶، سیستان و بلوچستان با ۲۸۰ و بوشهر با ۳۰۹ مورد مراجعه کمتر از دیگر استان‌ها بود.

کارگر ادامه داد:  ۵۷۵ هزار و ۷ مصدوم نزاع سال گذشته به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با سال قبل از آن که آمار مراجعات ۵۸۰ هزار و ۷۰ نفر بود، ۹ دهم درصد کاهش یافته است که از کل مراجعان نزاع در سال گذشته ۳۸۷ هزار و ۸۷۰ نفر مرد و ۱۸۷ هزار و ۱۳۷ نفر زن بودند.

 سطح تحمل مردم پایین آمده، باید خشم خود را کنترل کرد

مدیرکل امور معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی گفت: شمار نزاع‌ها در جامعه و مراجعه آنها به دلیل صدمات ایجاد شده به پزشکی قانونی نشان می‌دهد که سطح تحمل مردم کاهش پیدا کرده است و در مقابل باید همه بتوانند خشم خود را کنترل کنند.

کارگر اضافه کرد: در دستورات دین مبین اسلام همواره بر کنترل خشم تاکید شده است و همه باید یاد بگیرند که در هنگام خشم و عصبانیت تصمیم گیری نکنند و از هرگونه برخورد کلامی و فیزیکی پرهیز کنند، چرا که به طور مسلم انسان اعمال و رفتاری که در موقع خشم و عصبانیت انجام می دهد، هیچگاه در حالت عادی انجام نمی دهد و چه بسا در حالت خشم و عصبانیت دست به کار هایی بزند که جبران آن گاهی غیر ممکن باشد و حتی جان کسی به خطر افتد/فرزانه اسدزاده