خبر صبح/ گروه بین الملل: تحلیل های رسانه‌ای در جمهوری آذربایجان نشان از تاثیرگذاری نسبی تحرّک دیرهنگام روسیه در متوقف کردن پیشروی‌ نیروهای مشترک ترکیه – جمهوری آذربایجان در قراباغ دارد.

ینی مساوات در این خصوص از قول قابیل حسینلی ، تحلیلگر سیاسی در خصوص علت تهدید اخیر الهام علی اف مبنی بر احتمال استفاده از جنگنده های اف-۱۶ ترکیه در مقابله با هرگونه مداخله خارجی نوشت: «حمله به جمهوری آذربایجان می تواند از پایگاه نظامی روسیه در ارمنستان واقع شود. پایگاه شماره ۱۰۲ روسیه در گیومری ارمنستان، در تدارکات نظامی ارمنستان مشارکت دارد. رییس جمهوری این موضوع را در گفتگو با شبکه تلویزیونی ایتالیا بیان کرد. زیرا، براساس توافق نامه ارمنستان و روسیه، نیروهای روس می توانند در تدارک عملیات نظامی مشارکت کنند. علی اف هم در گفتگو با شبکه تلویزیونی ایتالیایی اعلام کرد که  آنها هواپیماهای میگ – ۲۹ و سوخو-۳۰ دارند. ارمنستان می‌خواهد هواپیماهای میگ – ۲۹ و سوخو – ۳۰ را  استفاده کند که در این صورت جنگنده های اف -۱۶ ترکیه در جمهوری آذربایجان نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد…»

همچنین قباد عباداوغلو، رییس جنبش دموکراسی و رفاه  در گفتگو با سایت میدان تی وی، در تحلیل تحرک نسبی روسیه در تقویت حمایت از ارمنستان گفت: «روسیه در این اواخر سامانه های مدرن برای مقابله با پهپادها را در اختیار ارمنستان قرار داده است و نیروهای جمهوری آذربایجان و ترکیه دیگر همانند روزهای اول نمی‌توانند از پهپادها استفاده کنند.»

گفتنی است جمهوری آذربایجان و ترکیه در پی نشست وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان و معاون وزیر خارجه آمریکا در واشنگتن و سخنانی که رییس جمهوری آمریکا مبنی بر احتمال به رسمیت شناختن قراباغ کوهستانی و اجرای مدل کوزوو برای قراباغ کوهستانی بیان کرده است،  از تحرک خود برای پیشروی به سمت قراباغ کوهستانی کاسته‌اند و بجای پاسخگویی به موضع گیری های ضدآذربایجانی مقامات آمریکایی، انتقادهای خود را متوجه روسیه کرده‌اند.

پیش تر، روسای جمهوری روسیه و آمریکا و فرانسه با صدور بیانیه ای در خصوص جنگ قراباغ تاکید کرده بودند که درباره مساله قراباغ، هر سه کشور  دیدگاه یکسانی دارند.