خبر صبح/ گروه ورزش: ورزش امری بسیار ضروری و اساسی برای سلامت جامعه است و مردم باید به انجام ورزش روزانه عادت کنند تا جامعه‌ای سالم داشته باشیم و بسیاری از هزینه‌های درمان، چه جسمی و چه روحی، کم شود. در دنیای امروز پرداختن به ورزش حرفه‌ای لازم است و به اهتزاز درآمدن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در دیگر بلاد توسط قهرمانان و نخبگان مستعد کشور را می‌توان یک هدف اجتماعی والا محسوب کرد اما آنچه که اهمیت بیشتری دارد و تاثیرگذار در سلامت آحاد جامعه، ورزش همگانی است که متولیان امر ورزش همگی باید با در نظر گرفتن کیفیت ، خدماتی به مردم ارائه دهند که آنها را تشویق به ورزش نماید. در این ارتباط با صنم شهیدی، کارشناس امور ورزش و مربی تربیت مدنی در مدارس تبریز گفتگویی انجام دادیم که ماحصل آن تقدیم خواهد شد. سرکار خانم شهیدی معتقد است که؛ «مدیریت کلان کشور با مطالعه و بررسی‌های عمیق باید نیازهای آینده جامعه و کشور را شناسایی و پیش‌بینی کرده و در فراهم ساختن آن کوشا باشند. سازمان ورزش شهرداری تبریز هم باید با بررسی‌های مداوم و تحقیق فراوان زمینه ساز سلامت مردان و زنان جامعه باشد و آنچه را که برای شهروندان مفید و مورد نیاز است، با کمترین هزینه در دسترس ساکنان نقاط مختلف شهر قرار دهد.»

ضرورت لزوم کتاب ورزش در نظام آموزشی

وی نقطه نظر خود در خصوص ورزش مدارس را این چنین بیان کرد: «ضرورت لزوم کتاب ورزش جامع و مصور در نظام آموزشی کشور یک اولویت است. تمامی دروس در مقاطع مختلف تحصیلی دارای کتاب مربوطه است و اساتید، دبیران و معلمان محتویات آن کتاب ها را محور اصلی تدریس خود به دانش آموزان قرار می‌دهند و همانگونه که مثلاً ما در کتاب تعلیمات دینی مراحل خواندن نمازهای پنجگانه را به صورت مصور به بچه‌ها آموزش می‌دهیم باید نحوه انجام حرکات صحیح و پرداختن به ورزش را که یک فن است و باید تخصصی انجام شود، نیز آموزش دهیم تا ضمن ایجاد سلامت جسم و روح این عزیزان از زیان‌های ناشی از انجام حرکات ورزشی نادرست که ممکن است منجر به عوارض جبران ناپذیری شود جلوگیری شود.»

در فرهنگ ما برای ورزش بانوان کمتر برنامه‌ریزی می‌شود

این مربی تربیت بدنی مدارس تبریز در بخش دیگری از سخنان خود به ورزش بانوان و محجور ماندن آن نیز پرداخت: «واگذار کردن کار مردم به خود مردم و راهنمایی و بسترسازی برای پرداختن به ورزش لازم است. مردم باید انجام ورزش را به صورت منظم در امور روزانه خود قرار دهند و برای نهادینه کردن این امر در جامعه رسانه‌ها نقش مهمی دارند، متاسفانه در فرهنگ ما برای ورزش بانوان کمتر برنامه‌ریزی می‌شود و باید توجه ویژه به این امر داشت؛ چرا که تامین سلامت مادران و دختران جامعه به وسیله پرداختن به رشته‌های ورزشی پرتحرک مانند تنیس روی میز که در منزل هم می‌توان به آن پرداخت ، سلامت کل خانواده را تضمین می کند.

دین مبین اسلام نیز پرداختن به ورزش هایی چون شنا، تیراندازی و سوارکاری را توصیه کرده است. در زمان صدر اسلام با توجه به لزوم آمادگی بدنی برای مبارزه با دشمنان اسلام بیشتر پرداختن به این رشته ها توصیه می‌شده است و اکنون بنا بر نیازهای روز جامعه سازمان ورزش شهرداری تبریز باید بررسی‌های لازم را انجام دهد و رشته‌هایی که در سلامت جسم و روح جامعه تاثیر بیشتری دارد را به شهروندان ارائه دهد.»/ گفتگو از شیوا صفری