گروه دانش و زندگی/ فرزانه اسدزاده: بعد از گذشت چندین ماه از ورود ویروس کرونا به کشورمان هنوز هم بلاتکلیفی خاصی در درمان این بیماری در کسانی که مبتلا می شوند، وجود دارد. روزانه هزاران نسخه‌ی علمی و غیر علمی درمان‌های طب سنتی از دم کردنی‌های ساده تا داروهای تخصصی سنتی بین عموم تجویز می‌شود و مردم را بین پزشکی مدرن و طب سنتی به چالش می‌کشد! تجربه‌های بیماران سرپایی سرشار از استفاده از داروهای خانگی است و درمان خود را مدیون استفاده از آن‌ها می‌دانند و از طرفی تجربه بیماران با وضعیت بد که در بیمارستان بستری شده‌اند، بیانگر این است که انجام درمان‌های دیکته شده جهانی هم چندان کارساز نبوده و درماندگی طب نوین از درمان بیماران روز به روز بیشتر بروز می‌کند! اما باورهای عموم همه‌ی آنچه بر درمان کرونا می‌گذرد نیست. بد نیست از سیر درمان در بیمارستان‌های استان  نیز اطلاعی کسب کنیم:

۸۰ درصد بیماران سرپایی درمان می شوند

علی تقی‌زادیه دبیر کمیته علمی درمان ستاد مقابله با کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریز، اظهار داشت: روش‌های درمانی بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بر اساس پروتکل‌های ابلاغی صورت گرفته و داروهایی از جمله ویتامین‌ها، ضد دردها و ضد تب‌ها برای بیماران سرپایی که عمدتا جزو درمان‌های نگهدارنده هستند، تجویز  می‌شود و البته باید بگوییم که بالغ بر ۸۰ درصد بیماران کرونایی علائم خفیف داشته و درمان سرپایی و استراحت در منزل کفایت می‌کند.

تقی‌زادیه افزود: بیمارانی که در وضعیت شدید بیماری قرار داشته و در بیمارستان بستری می‌شوند، درمان‌های آنها به دو دسته است، دسته اول درمان‌های ضد ویروس که مطالعات نشان داده که حتما باید در هفته اول بیماری تجویز و مصرف گردد و دسته دوم که از هفته دوم و در فاز تشدید بیماری تجویز می‌شوند درمان‌های ضد التهابی مانند کورتون‌ها، اینترفرون‌ها و شناخته شده‌ترین آنها دگزامتازون است که البته با تشخیص پزشک و بررسی  همه‌جانبه بیماری باید تجویز شوند، چرا که در بعضی بیماران مثل افراد دیابتی باعث افزایش شدید قند خون شده که عوارض آن بسیار خطرناک است.

پروتکل‌های درمانی کشوری خط مشی بیمارستان ها

دبیر کمیته علمی درمان مبارزه با کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص نحوه درمان بیماران کووید ۱۹ ابراز کرد: از ابتدای شیوع کرونا ویروس که هنوز پروتکل‌های مشخصی وجود نداشت، با همکاری اساتید فوق تخصص ریه، آی سی یو، بیهوشی و عفونی جلسات روزانه تشکیل داده و درمان‌های روز دنیا را بررسی و برای بیماران تجویز می‌کردیم که پس از آن پروتکل‌های کشوری ابلاغ شد و تا این لحظه هیچ‌گونه کمبودی دارویی  از نظر پروتکل‌های کشوری  نداریم.

تقی‌زادیه اضافه کرد: درمان‌هایی نیز هست که در حال مطالعه هستند و براساس مجوزی که  از معاونت پژوهشی  وزارت گرفته شده برخی بیماران را وارد کار آزمایی‌های بالینی کرده‌ایم که این امر نیز با اخذ کد اخلاق وزارت بهداشت بوده  و علاوه بر آن اگر افرادی نیز خواهان ورود به کار آزمائی‌های بالینی شوند، مستلزم اخذ رضایت آگاهانه  و ارائه  توضیحات  لازم به بیمار و همراهان آنها می.باشد.

وی در خصوص تاثیرگذاری داروها و کاهش بیماری و مرگ و میر بیماران کووید ۱۹ ادامه داد: داروها قطعا موثر و البته نتایج آنها نیز مشخص است اما این را هم باید در نظر بگیریم که بالغ بر ۸۰ درصد بیماران بستری کووید ۱۹ دارای بیماری  زمینه ای (نارسایی قلبی عروقی، دیابت، چربی خون، فشار خون و…)  هستند و داروهایی که برای کنترل بیماری زمینه‌ای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد موثر بر پیشگیری از تشدید بیماران کرونایی است، بنابراین هرگونه کمبود اکسیژن، افت فشار خون و یا افزایش آن و نیز افت و افزایش قند خون  می‌تواند اثرات درازمدت و کوتاه‌مدتی بر ارگان‌های حیاطی بیمار داشته باشد.

جای خالی طب مکمل در پروتکل های کشوری

دبیر کمیته علمی درمان ستاد مقابله با کوید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی تبریز،  ابراز داشت: کنترل و جلوگیری از تشدید بیماری و همراه با آن کنترل بیماری زمینه‌ای در کاهش شدت بیماری و کنترل مرگ و میر موثر است اما میزان قطعی آنها هنوز در دنیا مشخص نشده و تمام داده‌ها جمع‌آوری می‌شود، ممکن است در آینده علم بتواند میزان تاثیرگذاری داروها را به‌طور قطع و بر اساس داده‌هایی که ثبت و ضبط می‌شود پاسخ دهد ولی در حال حاضر مطالعات علمی جواب این سوال را به‌طور کامل نمی دانند.

تقی‌زادیه در خصوص جایگاه طب مکمل ( داروهای گیاهی و… ) اضافه کرد: در پروتکل‌های کشوری ابلاغ نشده و مطالعات قوی در این خصوص انجام نگرفته بود، می‌توان گفت که از طب مکمل در مراکز درمانی زیر نظر دانشگاه به‌عنوان پروتکل درمانی استفاده نشده ولی اینکه برخی افراد و بیماران خودشان اقدام به استفاده از  داروهای گیاهی و… کرده‌اند،  امری شخصی بوده است.