اختصاصی خبر صبح » پیشخوان » دانش و زندگی » شایعات » ورزش
کد خبر : 3486
جمعه - ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۴
بررسی نقش فناوری در ترویج ورزش‌های همگانی در گروه ورزش خبر صبح؛

ارائه ی برنامه های خلّاقانه برای ورزش

خبر صبح/ علیرضا وفایـی‌نیا:  رشد روزافزون صنعت و فناوری در جوامع امروزی تغییراتی را در شیوه زندگی به همراه داشته است. این تغییرات از دو جنبه جسمی و روانی، زندگی انسان‌ها را به چالش کشیده است. جوامع توسعه یافته برای تطبیق و هماهنگی با این‌گونه تغییرات از چند دهه قبل به فکر افتاده‌اند و راه‌حل‌هایی […]

ارائه ی برنامه های خلّاقانه برای ورزش

خبر صبح/ علیرضا وفایـی‌نیا:  رشد روزافزون صنعت و فناوری در جوامع امروزی تغییراتی را در شیوه زندگی به همراه داشته است. این تغییرات از دو جنبه جسمی و روانی، زندگی انسان‌ها را به چالش کشیده است. جوامع توسعه یافته برای تطبیق و هماهنگی با این‌گونه تغییرات از چند دهه قبل به فکر افتاده‌اند و راه‌حل‌هایی ارائه کرده‌اند. در این راه‌حل‌ها توجه به آسایش روانی و جسمانی انسان حائز اهمیت است. توسعه شهرهای امروزی عموما این نکته را قربانی رشد و پیشرفت فیزیکی آن نموده‌اند. در شهر هوشمند یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها در طراحی فضاهای عمومی، سرزنده بودن این مکان‌ها می‌باشد که باعث تداوم حضور شهروندان می‌شود. اگر شهر هوشمند را به مانند یک موجود زنده فرض کنیم، برای ادامه زندگی به سرزندگی و نشاط نیازمند است. نقش فضای شهری یا به عبارتی فضایی که در آن تعاملات اجتماعی شهروندان شکل می‌گیرد و فرهنگ جامعه در بستر آن ارتقا می‌یابد، در کشور ما روز به روز در حال افول است. در شهر هوشمند اجزای کالبدی و اجتماعی در جهت سلامت و پیشرفت جامعه و هر فرد عضو آن، با هم کار می‌کنند. به همین دلیل است که امروزه اغلب شهرهای پیشرفته جهان در برنامه‌ریزی‌ها و سازماندهی ورزش همگانی خود به‌طور مداوم درحال ارائه برنامه‌های خلاق برای رشد در این زمینه هستند.

ورزش با نرم‌افزار

گسترده شدن استفاده از فناوری و دسترسی بیشتر مردم به گوشی‌های هوشمند و همچنین اینترنت، هرچند که در بیشتر موارد به کم‌تحرک‌شدن افراد و دوری آن‌ها از فعالیت‌های بدنی و ورزش منجر شده است، اما مانند چاقویی دو لبه، این فناوری‌ها نیز در صورت استفاده درست می‌تواند یاری‌رسان انجام امور ورزشی باشند. یکی از مواردی که در این امر می‌تواند مفید واقع شود، نرم‌افزار‌های ورزشی مختلفی است که در حوزه‌های متنوع ورزشی وجود دارد. این نرم‌افزار‌ها محدوده گسترده‌ای از خدمات در حوزه ورزش را به کاربران خود ارائه می‌دهند، مواردی مانند نحوه ورزش در خانه و آموزش حرکات مختلف ورزشی، برنامه‌های غذایی مختلف برای تناسب اندام، مکان‌یابی اماکن مختلف ورزشی موجود، اطلاعات مختلف درباره رشته‌های ورزشی، پایش فعالیت‌های ورزشی مخاطب در طی بازه‌های زمانی، و بسیاری موارد دیگر که می‌تواند در رشد شاخص ورزش کاربران نقش‌آفرین باشد.

گروه‌های مجازی ورزشی 

شبکه‌های‌اجتماعی را باید از دیگر ابزارهایی دانست که می‌‌‌توانند در پیشبرد ورزش همگانی در جامعه مؤثر واقع شوند. در این شبکه‌ها علاوه بر اینکه امکان دسترسی به بسیاری اخبار و اطلاعات ورزشی برای مخاطبان فراهم می‌شود، کاربران می‌توانند با تشکیل گروه‌های مخصوص ورزشی، با دیگر ورزش‌کاران هم‌رشته خود ارتباط برقرار کنند و به برنامه‌ریزی برای انجام ورزش بپردازند. مثلا در تبریز گروه‌های مختلف کوهنوردی یا دوچرخه‌سواری در شبکه‌های مجازی وجود دارند که با برنامه‌ریزی و ارتباط با یکدیگر به‌طور منظم اقدام به برگزاری برنامه‌های مختلف ورزشی در رشته خود می‌کنند.

فناوری در خدمت ورزش حرفه‌ای 

در حوزه ورزش حرفه‌ای نیز امروزه برای بهتر اجرا شدن مسابقات و یا تمرینات از فناوری‌هایی استفاده می‌شود که روز‌به‌روز در حال پیچیده‌تر شدن هستند. استفاده از این فناوری‌های به‌روز، تأثیر چشمگیری بر روند اجرای مسابقات و تمرینات ورزشی داشته است. در گذشته سنجش آمادگی برای بسیاری از ورزش‌ها مانند دوچرخه‌رانی بیشتر بر پایه احساس خود ورزش‌کار و نظرات شخصی بود. مثلا پیمودن مسافت مشخصی در مدت زمانی مناسب و چندین‌بار بالا رفتن از یک تپه با دوچرخه، برای آماده کردن ورزش‌کاران کافی بود.

 

حسگرهای قابل حمل 

با توسعه فناوری و پیدایش وسایلی که قدرت بدنی ورزش‌کاران را می‌سنجید، امکان تنظیم دقیق تمرینات فراهم شد. با پیدایش این قدرت‌سنج‌ها، هنگامی که فرد در حال تمرین است، اطلاعات مربوط به قدرت ورزش‌کار بر روی نمایشگری نشان داده می‌شود و به مربیان کمک می‌‌کند تا تمرینات را بر اساس قدرت بدنی ورزش‌کاران تنظیم کنند. این حسگرها هم اکنون در تمامی گوشی‌های هوشمندی که شهروندان در اختیار دارند موجود می‌‌‌‌باشد و افراد می‌‌‌توانند با استفاده ازنرم‌افزار‌های مختلف، مثلا میزان پیاده‌روی روزانه خود را پایش کنند و بر اساس آن برای خود برنامه‌های روزانه ورزشی تنظیم کنند.

فناوری تحلیل داده‌‌ها 

فناوری تحلیل داده‌ها این امکان را در اختیار ورزش‌کاران و مربیان قرار می‌دهد که با تحلیل میلیون‌ها داده، کوچک‌ترین نقاط ضعف و قوت عملکرد خود و یا بازیکنان خود را بررسی کند و بر اساس این تحلیل‌ها تغییراتی را در عملکرد افراد ایجاد کند. این موضوع به معنای این است که فعالیت‌های ورزش‌کاران به هم مرتبط هستند و این فعالیت‌ها می‌توانند به عناصر جداگانه‌ای تقسیم شوند و نباید با یک دید کلی به این اطلاعات نگاه کرد. مربیان به چنین اطلاعاتی کاملا علاقه‌‌مند هستند، زیرا می‌‌توانند ابعاد مختلف عملکرد بازیکنان را کاملا بررسی کنند.

فعالیت‌های شهرداری در توسعه ورزش همگانی 

بنا بر اعلام شهرداری تبریز، چندین ایستگاه مجهز به وسایل بدن‌سازی با انواع دستگاه ها در پارک‌ها و اماکن عمومی نصب شده است و با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در افزایش سرزندگی شهری ورزش و فعالیت‌های جسمانی و استفاده از هوای آزاد است، شهرداری تبریز نیز در‌تلاش است که با تجهیز امکانات ورزش همگانی سطح شهر در تحقق این امر نقش‌‌‌‌آفرین باشد. اما این تعداد وسیله برای ورزشهای همگانی قطعا با ایده آلی که مدنظر شهروندان تبریزی و حتی خود مدیران شهرداری است، فاصله زیادی دارد و باید تلاش و سرمایه گذاری بیشتری در این حوزه انجام شود.

در انتها باید گفت گسترش فناوری و در دسترس بودن بیشتر ابزارهایی مانند گوشی‌های هوشمند، امکانات زیادی را به‌منظور برنامه‌ریزی و پایش بهتر فعالیت‌های ورزشی در اختیار شهروندان قرار داده است که آشنایی و استفاده از آن‌ها می‌تواند به افزایش سرانه ورزش همگانی در شهروندان و به تبع آن افزایش نشاط و سرزندگی عمومی بینجامد و مدیریت شهری می‌تواند با استفاده از این فرصت و با هزینه‌ای کم این مهم را ‌انجام دهد.