اختصاصی خبر صبح » پیشخوان » شایعات » گزارش
کد خبر : 4313
پنجشنبه - ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
عزم جدی برای چهار فصل کردن صنعت گردشگری استان

گردشگری چهار فصل در آذربایجان شرقی

خبر صبح/  فرزانه اسدزاده: آذربایجان شرقی را به عنوان یک قطب صنعتی در ایران می‌شناسند. به طوری که این استان و مرکز آن تبریز در سال‌های نه چندان دور، عنوان دومین قطب صنعتی کشور را یدک می‌کشید. اما توانایی‌های دیگر این استان همیشه در زیر سایه سنگین صنعت، گَرد فراموشی را بر روی خود احساس […]

گردشگری چهار فصل در آذربایجان شرقی

خبر صبح/  فرزانه اسدزاده: آذربایجان شرقی را به عنوان یک قطب صنعتی در ایران می‌شناسند. به طوری که این استان و مرکز آن تبریز در سال‌های نه چندان دور، عنوان دومین قطب صنعتی کشور را یدک می‌کشید. اما توانایی‌های دیگر این استان همیشه در زیر سایه سنگین صنعت، گَرد فراموشی را بر روی خود احساس کرده‌اند. به عنوان نمونه صنعت گردشگری این استان با دارا بودن ده‌ها اثر تاریخی و طبیعی بی نظیر در سطح جهان، رشد چندانی نیافته است. بالاخص اینکه با به پایان رسیدن فصل تابستان صنعت توریسم در استان رکود چشم‌گیری را تجربه می کند. این در حالی است که ظرفیت های گردشگری استان تنها شامل طبیعت تابستانی آن نمی باشد.

گردشگری صنعتی پردرآمد و اشتغال زا

صنعت گردشگری صنعتی پویا و با آینده‌ روشن تلقی می‌ شود، سرمایه‌ گذاری در این صنعت در تمام کشورهای دارای جاذبه های گردشگری روبه افزایش است. چرا که این صنعت نشان از فرهنگ و تمدن آن منطقه را دارد و تعالی آن منجر به پیشرفت‌های عمیق فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی خواهد شد. امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده است چرا که این صنعت نه‌ تنها در پیشبرد اقتصاد ملی و درآمدهای ارزی نقش دارد بلکه صنعتی پردرآمد و اشتغال زا به حساب می آید.

صنعت گردشگری و یا اصطلاحاً صنعت توریسم، سومین صنعت مولد شغل و سرمایه بعد از صنعت نفت و خودروسازی می‌باشد. به همین دلیل گردشگری در چند دهه اخیر به یکی از مهمترین بخش های فعالیت اقتصادی کشورها تبدیل شده است. بر اساس پیش بینی سازمان جهانی جهانگردی UNWTO تا سال ۲۰۲۰ درآمد حاصل از توریسم بین الملل به ۶/۱ میلیارد دلار برسد.

آذربایجانشرقی سرزمین ناب گردشگری

آذربایجان شرقی یکی از قطب های اصلی گردشگری کشور به حساب می آید. ظرفیت‌های گردشگری موجود از قبیل کوهستان‌های زیبا و سر به فلک کشیده که حتی در اوج گرمای آفتاب تابستانی جامه سفیدشان را از تن به در نمی‌کنند، رودخانه‌های خروشان و آبشارهای فرح بخش آن با چشم اندازهای بدیع و جان افزا، باغ‌های پرمیوه و ییلاق‌های سرسبزش، تفرج گاه‌های روح پرور، استخرها، آسیاب‌ها و روستاهای دل انگیز، همه و همه این استان را به یکی از زیباترین مناطق ایران و یکی از بهترین مناطق برای گردشگری به خصوص در فصول گرم تبدیل کرده است.

اگر چه این استان بنا به تجربیات گروه «آنوبانینی» جزو سردترین استان‌های کشور است؛ اما از تنوع اقلیمی قابل توجهی نیز برخوردار است؛ به طوری که در بیش از ۵۰ روز از سال شاهد یخبندان بوده و در گرم ترین روزهای تابستان در برخی مناطق استان، درجه حرارت، به ۴۰ درجه سانتیگراد می رسد و این یک امتیاز ویژه برای صنعت گردشگری استان به شمار می رود.

وجود آثار تاریخی گرانقدر در شهر تبریز از جمله بنای ارک که یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهر و از جمله ارزشمندترین بناهای اسلامی جهان محسوب می‌شود که نسبت به سال‌های گذشته سامان پیدا کرده و گوشه و کنار آن نیز مرمت شده است. خانه‌های قدیمی تبریز نیز در گوشه و کنار این شهر قابل مشاهده هستند؛ خانه سلمانی، خانه حاج مهدی کوزه کنانی، خانه ثقهالاسلام، خانه ذکاء و غیره از جمله این مواریث فرهنگی هستند که گاهی یکی از خانه‌های تاریخی شهر در مسیر بازگشایی یک خیابان جدید قرار می‌گیرد و بدین ترتیب از روی زمین برچیده می‌شود.

تبریز شهر اولین‌های ایران در خصوص مدرسه‌های سبک جدید نیز پیشرو به شمار می‌رود و مدارس قدیمی نیز در جای جای تبریز به چشم می‌خورند، همچنین این شهر موزه‌های گوناگونی را داراست.  موزه آذربایجان، موزه مشروطیت، موزه قرآن و کتابت و موزه سنجش از جمله این گنجینه ها هستند: طبقه زیرین موزه آذربایجان پیکره‌های زیبای هنرمند تبریزی، احد حسینی را در بردارد. موزه مشروطیت تبریز هم که سال‌های قبل از کمبود جا رنج می‌برد خوشبختانه با تخیله اداره کل میراث فرهنگی و مستقر شدن قسمت اداری در یکی از خانه‌های قدیمی دیگر در تبریز فضای مناسبی فراهم شده است. مسجد کبود، مقبرهالشعرا، امامزاده سید حمزه، ربع رشیدیه، خانه پروین اعتصامی، موزه ادبی استاد شهریار، نمایشگاه آثار هنری استاد بهتونی، تفرجگاه شاهگلی، مزار باقرخان سالار ملی، بازار سرپوشیده تبریز، آرامگاه دوکمال، مسجد استاد شاگرد، مسجد امامزاده، برج آتشنشانی، بنای خلعت پوشان، گنجینه کتب تاریخی کتابخانه مرکزی، ساختمان مرکر اسناد، پل‌های قدیمی و غیره از دیگر آثار ارزشمند تاریخی تبریز هستند و بعنوان گوشه هایی از پتانسیل گردشگری این شهر تاریخی ایران زمین در فصول سرد سال  محسوب می‌شوند. که برای استفاده از این ظرفیت ها نیاز به برنامه ریزی دقیق می باشد تا آذربایجان را استانی چهار فصل برای گردشگری معرفی کنیم.

 

عزم جدی برای چهار فصل کردن صنعت گردشگری استان

یک کارشناس حوزه گردشگری در گفتگو با خبر صبح با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری آذربایجان شرقی، اظهار داشت: باید با وحدت جمعی فعالان گردشگری استان برای تداوم این صنعت در تمام ماه‌های سال چاره‌ای اندیشیده و پتانسیل‌های این صنعت در رشد اقتصادی بالفعل گردد.

احسن طالعی با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری در آموزش و تعلیم نیروی انسانی متخصص برای افزایش ظرفیت بخش گردشگری و هتلداری در بالا بردن بهره‌وری بسیار مهم و حیاتی است، گفت: این مهم نیازمند نقش فعال مدیران و رهبری نیروهاست تا اطمینان حاصل کنند که راهبردهای پیش‌بینی‌شده و اقدامات لازم برای درک و شناخت سرمایه انسانی و سرمایه‌گذاری روی آن اثربخش بوده است.

وی افزود: امیدوارم در سایه همکاری و همدلی به‌صورت جدی‌تر با در دست داشتن برنامه‌های شفاف و یکپارچه فرصت‌های مناسبی پیش روی رشد و شکوفایی گردشگری استان قرار گیرد و این صنعت شاهد تحولی پایدار باشد.