پیشخوان » فرهنگ و هنر
کد خبر : 4584
چهارشنبه - ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
یادداشت خبر صبح برای پیاده روی اربعین حسینی؛

شـورِ هـمراه شـعور

خبر صبح/ پری اصغری مقدم: این روزها نوا، نوای اربعین حسینی است و قدم نهادن در راهی که سعادت دنیا و آخرت را برای رهروان واقعی آن به ارمغان خواهد آورد. رهروانی که شور حسینی را با شعور ولایت پیوند زده و هر ساله راهپیمایی عظیمی را باعث می شوند که قطعاً لرزه بر اندام […]

شـورِ هـمراه شـعور

خبر صبح/ پری اصغری مقدم: این روزها نوا، نوای اربعین حسینی است و قدم نهادن در راهی که سعادت دنیا و آخرت را برای رهروان واقعی آن به ارمغان خواهد آورد. رهروانی که شور حسینی را با شعور ولایت پیوند زده و هر ساله راهپیمایی عظیمی را باعث می شوند که قطعاً لرزه بر اندام دین ستیزان می اندازد. اگر چه فرق شور و شعور فقط یک “ع” است اما تفاوت بسیار زیادی با هم دارند.  شوری که در بین جوانان این مرز و بوم در این ماه  شکل می گیرد با هیچ چیز جز عشق به اهل بیت(ع) قابل توصیف نیست. اما چه زیبا باشد که این شور همراه با شعور باشد. مگر نه اینکه مقدمه حب حسین(ع) معرفت حسین(ع) است و بدون معرفت، دوست داشتن معنی ندارد؟! این دو مقوله با همدیگر اثر هم افزایی دارند هر کس که شعورش بیشتر باشد شورش نیز بیشتر خواهد بود و هرکس شورش بیشتر باشد باید شعورش را افزایش دهد!!!

در آسمانها بیش از زمین برای زائران کربلا دعا می‌کنند

ارزش معنوی و والای پیاده روی اربعین حسینی را می توان در کلام ائمه اطهار هم دید. به عنوان نمونه به چند مورد اشاره می شود:

راوی می‌گوید امام صادق(ع) مدام در حالی که سر به سجده گذاشته بود، این دعاها را می‌خواند: «فَمَا زَالَ وَ هُوَ سَاجِدٌ یَدْعُو بِهَذَا الدُّعَاء». بعد از پایان دعا، راوی تعجب خود را از این‌همه اهمیتی که حضرت برای زائرین کربلا قائل شده‌اند ابراز می‌دارد و حضرت به ایشان می‌فرماید: «کسانی که در آسمان برای زوّار قبر اباعبداله(ع) دعا می‌کنند خیلی بیشتر از کسانی هستند که روی زمین برای آنها دعا می‌کنند.» (مَنْ یَدْعُو لِزُوَّارِهِ فِی السَّمَاءِ أَکْثَرُ مِمَّنْ یَدْعُو لَهُمْ فِی الْأَرْض‏)

امام صادق(ع) همچنین در حدیثی دیگر دربارۀ دعاکنندگان برای زائرین امام حسین(ع) می‌فرمایند: «خداوند متعال هفتاد هزار فرشته را بر قبر حضرت امام حسین(ع) موکّل ساخته که همگى ژولیده و غمگین بوده و هر روز بر آن حضرت صلوات می فرستند و زائرینش را دعاء می‌کنند؛ وَکَّلَ ا… تَبَارَکَ وَ تَعَالَى بِالْحُسَیْنِ ع سَبْعِینَ أَلْفَ مَلَکٍ یُصَلُّونَ عَلَیْهِ کُلَّ یَوْمٍ شُعْثاً غُبْراً وَ یَدْعُونَ لِمَنْ زَارَهُ؛ (کامل الزیارات/ص۱۱۹)

و اما درباره پیاده روی اربعین حسینی همین بس که بدانیم هر قدمی که برای زیارت اباعبداله(ع) بر می‌داریم برای ما مغفرت است و ما همیشه به استغفار نیاز داریم و زیارت کربلا خصوصاً با پای پیاده، یک فرصت استثنایی برای طلب مغفرت الهی است. امام صادق(ع) به یکی از دوستان خود می‌فرماید: قبر حسین(ع) را زیارت کن و ترک مکن. پرسیدم: ثواب کسى که آن حضرت را زیارت کند چیست؟ حضرت فرمود: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود خداوند به هر قدمى که برمى‏دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مى‏فرماید و یک درجه مرتبه‏اش را بالا مى‏برد. (عَنْ عَلِیِّ بْنِ مَیْمُونٍ الصَّائِغِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: یَا عَلِیُّ زُرِ الْحُسَیْنَ وَ لَا تَدَعْهُ. قَالَ قُلْتُ: مَا لِمَنْ أَتَاهُ مِنَ الثَّوَابِ؟ قَالَ مَنْ أَتَاهُ مَاشِیاً کَتَبَ اللَّهُ لَهُ بِکُلِّ خُطْوَهٍ حَسَنَهً وَ مَحَى عَنْهُ سَیِّئَهً وَ رَفَعَ لَهُ دَرَجَهً؛ کامل الزیارات/ص۱۳۴)

امسال هم پیاده روی اربعین در حال اتمام است. برخی ها فرصت حضور را پیدا کردند. برای برخی ها این حضور با شعور همراه شد و البته عدۀ زیادی هم که دلشان با کربلا و پیاده روی حسینی بود، اما سعادت حضور را پیدا نکردند که آنها نیز امیدوار به سال های آینده هستند.