پیشخوان » جامعه » یادداشت ها
کد خبر : 4739
یکشنبه - ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
یادداشت خبر صبح بر تب پزشک شدن در جامعه ایران؛

نشانه‌های جامعه بیمار ایران

خبر صبح/ گروه جامعه: جامعه ایران به بیماری مهلکی با نام “هجوم برای پزشک شدن” دچار شده است و بسیاری از کسانی که در رشته‌های مهندسی و… مشغول تحصیل بودند اکنون انصراف داده و به سراغ پزشکی می‌روند. اما علت این روند نامبارک در کشوری که تا چند دهه قبل رشته های مهندسی عامل مهمی […]

نشانه‌های جامعه بیمار ایران

خبر صبح/ گروه جامعه: جامعه ایران به بیماری مهلکی با نام “هجوم برای پزشک شدن” دچار شده است و بسیاری از کسانی که در رشته‌های مهندسی و… مشغول تحصیل بودند اکنون انصراف داده و به سراغ پزشکی می‌روند. اما علت این روند نامبارک در کشوری که تا چند دهه قبل رشته های مهندسی عامل مهمی برای جذب جوانان بود، چیست؟ بر اساس دیدگاه کارشناسان امر، علت این مسئله چیزی جز پول و کسب درآمد بالا نیست. بی‌تدبیری مسئولین و صنعت نیمه تعطیل کشور هم از سوی دیگر باعث شده تا نخبگان حوزه مهندسی کشور یا قید ماندن در ایران را بزنند و یا با حقوق ۲میلیون هم راضی به کار باشند. اما در این میان بیشتر پزشکان از بیت‌المال کارانه ۵۰-۶۰ میلیونی دریافت می‌کنند!!

پیش از این اولین سوگند پزشک جان بیمار بود نه جیب او. اما اکنون اکثر افراد برای پول به دنبال پزشک شدن هستند. چرا که بی‌کاری و عدم ثبات شغلی در ایران در کنار دریافت‌های نجومی۵۰ تا۱۰۰ میلیونی پزشکان متخصص در ماه، مسابقه پزشکی در کشور راه انداخته است. سیستم غلط دریافتی جامعه پزشکی بعنوان یک شغل خدماتی تفاوت ده‌ها میلیونی با مشاغل دیگر دارد. اکنون یک پروفسور دانشگاه در رشته‌های علوم انسانی و مهندسی به اندازه یک پنجم پزشک متخصص بدون سابقه دریافتی ندارند، با اینکه زحمتی که ایشان برای رشد و توسعه کشور کشیده بسیار بیشتر بوده است.

با این وضعیت در آینده نزدیک جامعه ما مملو از پزشکان کم‌دانشِ بی‌علاقه‌ای خواهد شد که به جای دغدغه بهبود بیمار به چیزی جز جیب او فکر نکنند. و آمارها هم موید آن است که اکنون هم جامعه پزشکی متاسفانه بیشترین فرار مالیاتی را دارند!