پیشخوان » ورزش
کد خبر : 9248
شنبه - ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷
از بوندس لیگای آلمان تا جی لیگ ژاپن؛

بهترین مربیان ایرانی شاغل در کشورهای خارجی

خبر صبح/ گروه ورزش: این گزارش به بررسی حضور کم تعداد مربیان ایرانی در خارج از فوتبال ایران خواهد پرداخت. حضوری که البته هیچ وقت به اندازه موفقیت و عملکرد بازیکنان ایرانی در خارج از کشور چشمگیر نبوده، اما بررسی آن خالی از لطف نیست. در فوتبال ایران، بیشتر مفهموم لژیونر با بازیکنان شناخته می‌شود و […]

بهترین مربیان ایرانی شاغل در کشورهای خارجی

خبر صبح/ گروه ورزش: این گزارش به بررسی حضور کم تعداد مربیان ایرانی در خارج از فوتبال ایران خواهد پرداخت. حضوری که البته هیچ وقت به اندازه موفقیت و عملکرد بازیکنان ایرانی در خارج از کشور چشمگیر نبوده، اما بررسی آن خالی از لطف نیست. در فوتبال ایران، بیشتر مفهموم لژیونر با بازیکنان شناخته می‌شود و کمتر ذهن به سمت نیمکت مربیان معطوف می‌شود؛ زیرا تاکنون مربی ایرانی شاخصی در خـارج از کشــور نتوانسته موفقیت خاصی به دست بیاورد، حتی می‌توان ادعا کرد مربیان داخلی پیشنهادات خارجی خوب و قابل توجهی ندارند و همان تعداد محدود را نیز مربیان دورگه یا ساکن در خارج از کشور تشکیل می‌دهند.

الکساندر نوری

نوری البته هیچگاه تجربه حضور در تیم‌های ایرانی را نداشته، اما سرمربی سابق وردربرمن در بوندس لیگای آلمان از پدری ایرانی متولد شده و شاید حضور او در فوتبال ایران بتواند مانند قطبی با سرمربیگری همراه شده و به فوتبال ایران کمکی کرده باشد. برای حضور نوری در فوتبال ایران چندین بار گمانه‌زنی‌های مختلفی انجام شده است. در همین لیگ جدید که تحت تاثیر شدید کرونا نیز هم هست شایعاتی از مذاکره وی با تیم تراکتور و حتی استقلال به گوش رسید. اما این مسئله همچون سال‌های گذشته به واقعیت تبدیل نشد.

افشین قطبی

 افشین قطبی را می‌توان  نامدارترین فرد حاضر در این لیست دانست. سرمربی سابق تیم ملی ایران با تجربه حضور در کادر فنی گاس هیدینگ به ایران آمد و البته بعد از آن نیز سابقه سرمربی‌گری در لیگ مطرح ژاپن؛ یعنی جی لیگ و لیگ تایلند را در کارنامه خود دارد. قطبی که در ماه های گذشته هدایت تیم بویرام تایلند را برعهده داشت، پس از اخراج از این تیم، فعلا تیمی ندارد و به استراحت پرداخته است.

امید نمازی

سرمربی سابق تیم های لیگ MLS آمریکا برای حضور در استیل آذین به ایران برگشت و البته توانست دستیاری کی‌روش در تیم ملی را نیز تجربه کند، اما هیچگاه در فوتبال ایران تبدیل به مرد اول نیمکت هیچ تیمی نشد. سرمربی سابق فیلادلفیا، سن دیگو اسپیریت، کلیولند فورس در تیم ملی بانوان آمریکا و در تیم ملی زیر ۱۸ ساله های این کشور هم به عنوان دستیار فعالیت کرده است.

حشمت مهاجرانی

سرمربی سابق تیم ملی ایران که اولین حضور در جام جهانی در دوران سرمربیگری او رخ داد، در کشورهای حوزه خلیج فارس یکی از نام های بزرگ به شمار می‌رود. مهاجرانی سرمربیگری تیم ملی عمان و امارات و البته فعالیت طولانی در لیگ امارات را در کارنامه خود دارد.

ابوذر نوغانی

ابوذر نوغانی البته هنوز در ابتدای راه قرار داد، اما این انزلیچی که در تیم های پایه کاردیف سیتی انگلستان فعالیت کرده است، از چهره‌های مطرح این لیست است. نوغانی در کارنامه خود یک دوره حضور در کلاس های مورینیو را ثبت کرده است. برای این مربی آینده خوبی می‌توان متصور شد.

ناصر حجازی

حضور در محمدان بنگلادش و پیروزی برابر  پرسپولیس ایران برای یک تیم بنگلادشی، شاید بزرگ ترین افتخار فوتبال این کشور کوچک باشد که بعد از حضور اسطوره دروازه‌بانی ایران متحول شد. حضور حجازی در این کشور باعث شد تا تیم ملی بنگلادش که یکی از تیم‌های ضعیف بود به تیمی بهتر نزدیک شود، تا جایی که این تیم توانست یقه تیم ملی ایران را بگیرد.

عباس رضوی

عباس رضوی در سال های اوایل دهه ۶۰ تجربه حضور در لیگ سوئد و مجارستان را در کارنامه خود دارد و در مقطعی نیز در لیگ ایران، هدایت تیم راه آهن را برعهده داشت، اما سبک مربیگری وی مورد پسند ایرانی‌ها قرار نگرفت و پس از آن دیگر از سوی تیم‌های لیگی پیشنهادی به رضوی ارائه نشد تا به جمع بازنشسته ها بپیوندد.