امروز:
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

عادت کتاب خواني از ويژگي هاي مردم جوامع پويا است

خبر صبح؛ گروه اجتماعی/

يکي از کاراترين راه هاي فراگيري خواندن است. مغزانسان با مطالعه تغذيه مي کند و بر دانسته هايش افزوده مي گردد.

 کتاب از ديرباز اساسي ترين ابزار آموزش و بنيان پيشرفت فرهنگي و يکي از عوامل مهم رشد و نمو تمدن ها و مورد توجه جوامع بشري بوده است. اغلب انسان هاي موفق و توانمند محصول جوامع  کتاب خوان  مي باشند. افرادي که کتاب مي خوانند دامنه ي لغاتشان بالا و ديدگاه هايي متفاوت و همواره طالب ياد گيري هستند. مطالعه ضمن تقويت افکار همانند قطب نما راه گشاي انسان ها است.

خواندن حد و مرز و يا سن و زماني ندارد و افراد در هر فرصتي مي توانند از آن بهره مند شوند. انسان با مطالعه ي هر کتاب و يا نوشته اي، حجم بيشتري از دانسته ها را مي آموزد. عادت کتاب خواني يکي از ويژگيهاي مردم جوامع پويا است زيرا سبب افزايش و گسترش انديشه و افق هاي آن مي گردد.

 نا گفته نماند که فرهنگ اساسي ترين موضوع هويتي يک ملت و از جمله راه هاي با اهميت توسعه ي فرهنگي است که پويايي آن در گرو سرانه ي مطالعه و ميزان توليد و مصرف کالاهاي فرهنگي و اطلاعات در جامعه مي باشد.

نهاد هايي همچون خانواده، آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد مي توانند با مديريت و برنامه ريزي هايي کاملا هدفمند و بررسي و شناخت نيازهاي جوانان و مردم، زمينه هاي تهيه، توزيع و انگيزه هاي مطالعه را براي دانش آموزان و علاقه مندان جامعه فراهم سازند تا شرايط ايده آل و لازم جهت شکوفايي انگيزه ها براي دست يابي به کتاب و کتاب خواني در بين اقشار جامعه محقق و مهيا گردد.

مهدیقلی رشیدی

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…