ساکنان برخی محلات حاشیه شهر تبریز از مشکلاتشان می‌گویند: درد و دل‌هایی از جنس محرومیت

خبر صبح؛ گروه گزارش/

گلایه‌هایشان از جنس محرومیت است. گلایه دارند از بی‌توجهی‌ها، از وعده‌هایی که داده شد اما هیچ‌گاه عملی نشد. از زباله‌هایی که در گوشه و کنار زمین‌های خالی یا اطراف منازلشان روی هم تلمبار شده‌ است، گلایه دارند. می‌گویند «ما هم خدمات شهری می‌خواهیم، مگر ما آدم نیستیم؟ چرا ما نباید پارک داشته باشیم؟»

یکی از شهروندان ساکن در یکی از محلات حاشیه شهر تبریز می‌گوید: زمین‌های خالی این منطقه پر از نخاله‌های ساختمانی شده است و کسی هم نیست که جلوی تخلیه این نخاله‌ها در زمین‌های رهاشده را بگیرد. او می‌ا‌فزاید: «خانه‌هایمان پر از خزندگان و جوندگان موذی شده، شب‌ها از هر طرف خانه یک جانور بیرون می‌آید؛ این‌ها به‌جز خاک و نخاله‌ها یا زباله‌های انباشته‌شده مقابل منزلمان است.» وی بیان می‌کند: متاسفانه یک پارک محلی هم اینجا نیست که دلمان خوش باشد، بچه‌ها جایی برای بازی دارند و حداقل چشمشان به معتادانی که در حال تزریق هستند، نمی‌افتد.


از دست بچه‌ام سرنگ گرفتم...

یکی دیگر از بانوان ساکن در این محله از منطقه حاشیه شهر تبریز، رشته کلام را به دست می‌گیرد و با ناراحتی می‌گوید: شب‌ها آرامش نداریم، نمی‌توانیم بچه‌هایمان را اجازه دهیم از خانه خارج شوند، چون معتادان متجاهر در زمین‌های خالی جولان می‌دهند. او در یک جمله تمام مشکلات محله‌شان را خلاصه می‌کند: «زندگی خوبی نداریم.» به دختر بچه کوچکش هم اشاره می‌کند و می‌گوید: دیروز از دست بچه‌ام سرنگی را گرفتم که معلوم نبود چند معتاد از آن برای تزریق استفاده کرده بودند. دخترم آن را هنگام بازی با دوستانش در زمین خالی مقابل منزلمان پیدا کرده بود. او از مسئولان می‌خواهد که به دادشان برسند و می‌گوید: مگه ما آدم یا مسلمان نیستیم؟ به‌خدا ما هم می‌خواهیم زندگی خوبی داشته باشیم

 
اعتیاد در حاشیه شهر بیداد می‌کند

یکی دیگر از اهالی محلات حاشیه شهر در رابطه با معضلات موجود در این مناطق می‌گوید: اعتیاد در حاشیه شهر بیداد می‌کند، اگرچه پلیس هر روز می‌آید و سر و گوشی آب می‌دهد اما به محض رفتن پلیس دوباره سر و کله معتادان متجاهر در زمین‌های خالی پیدا می‌شود. وی می‌افزاید: مسئله اعتیاد به ویژه در میان جوانان دختر و پسر، وجود آسیب‌های فضای مجازی و ماهواره با وجود محرومیت، امنیت نامناسب، کمبود فضای سبز و کتابخانه بخشی از مشکلات مناطق حاشیه‌ای شهر است. این شهروند تبریزی با اشاره به وجود آسیب‌های اجتماعی فراوان در این مناطق خاطرنشان می‌کند: قاچاق مواد مخدر از مشکلاتی است که در حال افزایش بوده و حضور معتادان تزریقی در محل زندگی افراد سبب نگرانی برای خانواده‌ها شده است.

او اشاره‌ای هم به جمع‌آوری‌نکردن زباله‌ها هر از گاهی در معابر حاشیه شهر می‌کند و می‌گوید: متاسفانه این موضوع مشکلات بهداشتی بسیاری ایجاد کرده است.

گزارش از: علی افتخاری

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…