امروز:
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

سرمایه هایی که تبدیل به معظل شده اند! مطلب ویژه

خبر صبح؛ سرویس گزارش/

در جوامع امروزی نیاز به ساخت و ساز و توسعه اماکن مسکونی با پیشرفت جوامع بشری و رشد جمعیت رابطه ای تنگاتنگ دارد که متقابلاً در پی این امر تولید نخاله های ساختمانی شهری نیز افزایش خواهد یافت. اینجاست که پای برنامه ریزی،  ساماندهی و نظارت برای دستگاه های  ذی ربط باز می شود.

مدیریت نخاله ساختمانی از جمله ضروریات مدیریت شهری است که نیازمند آگاهی از چگونگی  جمع آوری، دفع و بازیافت دارد. قابل ذکر است که در حال حاضر  نخاله  ساختمانی در کشور های پیشرفته  و صنعتی در چرخه  مجدد جهت مصارف ساختمانی مورد بازیافت قرار می گیرد و جلوگیری  از آلودگی محیط زیست، بازیافت مصالح قابل مصرف و هدایت صحیح مواد زائد به محل های دفن از اهداف عمده  تعیین  تکلیف  نخاله ساختمانی است.

در صورتی که متأسفانه مسأله دفع نخاله‌های ساختمانی به یک معضل در شهر تبریز تبدیل‌شده و از هر طرف شهر بیرون برویم نخاله‌های ساختمانی توسط شرکت‌های حمل‌ و نقل و حتی خود مردم پراکنده‌شده و چهره‌ای نامناسب از شهر را به نمایش گذاشته است.

 

تولید روزانه ۲۵۰۰ تن نخاله، پسماند ساختمانی و عمرانی در تبریز

چند وقت پیش بود که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز از تولید روزانه 2 هزار و 500 تن نخاله ساختمانی خبر داد و گفت: مراحل جمع آوری، انتقال به سه مراکز بزرگ نگهداری و دفن، ساماندهی می شود.

علیرضا اصغری با اشاره به ایجاد سامانه متمرکز صدور مجوز ساخت و ساز شهری  اظهار داشت: کارشناسان سازمان پسماند به طور مکرر با مراجعه به آدرس شهروندانی که اقدام به اخذ مجوز ساخت از شهرداری تبریز می کنند، در جریان تمام مراحل تولید نخاله قرار می گیرند.

وی اظهار داشت: مقرر شده است تمام خودروهای حمل نخاله دارای برچسب مخصوص و به چادرهای سقفی آبی رنگ با هدف جلوگیری از افتادن خاکریزه ها به کف خیابان در هنگام انتقال، مجهز شوند.

علیرضا اصغری با تاکید بر ارائه خدمات رایگان برای نگهداری و دفن نخاله های ساختمانی در مراکز بزرگ سه گانه شهرداری گفت: دو مرکز نگهداری دیگر نیز در حال احداث است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز با اشاره به کاهش میزان تولید نخاله ساختمانی نسبت به سال های گذشته متذکر شد: این میزان تولید نسبت به فصل ساخت و ساز و شرایط اقتصادی متغیر است.

اصغری تصریح کرد: طرح سرمایه گذاری انتقال پسماند ساختمانی از طریق قطار باری به کارخانه سیمان صوفیان برای بازیافت در دست مطالعه است.

وی اظهار امیدواری کرد که مشارکت بخش خصوصی در احداث ایستگاه ویژه قطار، مجاور کارخانه سیمان صوفیان با هدف انتقال نخاله های ساختمانی و بازیافت آن ها می تواند نقطه عطف حفظ محیط زیست شهری، تولید درآمد و اشتغال پایدار باشد.

 

سرمایه های که تبدیل به معظل در شهر شده است

مسلما جمع‌آوری مطلوب زباله از شهر و بازیافت و رعایت مسائل بهداشتی و جمع‌آوری و انتقال در راستای دفع می تواند به عنوان مسأله جدی شهرقلمداد شود. چرا که بازیافت نخاله ساختمانی نه تنها به حفظ منابع  طبیعی  و محیط زیست کمک می کند  بلکه  با به کارگیری روش علمی  توجیه اقتصادی نیز دارد. هر چند که امکان بازگشت کامل پسماندهای عمرانی که منشاء خاکی و معدنی دارند به طبیعت وجود ندارد اما می توان با تفکیک و بازیافت مواد قابل بازیافت و دفع اصولی مواد باقیمانده ی زائد مخاطرات آن را به حداقل رساند.

از طرفی آسیب هایی که این کوه نخاله های جاده ای به  شهرها و روستاهای اطراف خود می زند ارزش برنامه ریزی مناسب و سرمایه گذاری را دارد. برای مثال می توان به مسیل های روستاهای اسپیران، آنا خاتون، چاوان، شادآباد، شادباش مشایخ و تمامی مسیل های منتهی به اتوبان شهید کسایی اشاره کرد که با انباشت نخاله و پسماندهای عمرانی مسدود شده که این امر سبب عدم نفوذ آب به سفره های زیرزمینی در نتیجه تشکیل روان آب می شود. و شاید این موضوع در بحران آب امری مغفول مانده است.

اما آن روی سکه هم نشان می دهد که در صورت شدت بارش ها این روان آب به سیلاب تبدیل شده و روستاهای مذکور را در پایین دست مورد تهدید قرار می دهد که در صورت جاری شدن سیل شدید و راه یابی نخاله به سطح شهر چنان خساراتی به بار خواهد آمد که  جبران آن مستلزم سال ها تلاش و صرف میلیاردها تومان هزینه است که البته خطر به همین مکان ها ختم نشده و در نتیجه  تمامی نخاله ها به همراه حجم کثیری از آلودگی های مختلف وارد شهر تبریز نیز خواهد شد.

 

کوتاهی در امر فرهنگ سازی برای تخلیه نخاله ها

در حال حاضر عدم رعایت قانون، ایستگاه های تخلیه پسماند، کمبود ایستگاه تخلیه، نبود مراکز بازیافت پسماند از عواملی هستند که باعث بروز معضل در حاشیه جاده ها شده اند.  طبق قانون مدیریت پسماند شهری افرادی که در مکان های ممنوعه نخاله تخلیه می کنند مجرم اند اما قانون بازدارنده مدیریت شهری در مواردی آن طور که باید جدی گرفته نمی شود.  البته در این راستا نباید از مسائلی که باعث دامان زدن به این بی قانونی ها می شود هم غافل بود. یکی از عللی که باعث شده نخاله های ساختمانی در حاشیه جاده رها شود دور بودن محل تخلیه می باشد که باید با این اصل توجه کرد که مهمترین پارامتر در انتخاب  محل  دفن  نزدیک  بودن  به مرکز  شهر  است تا مورد پذیرش  مردم قرا بگیرد. انتخاب  محل دفن  دور  از شهر  سبب افزایش تخلفات  و تخلیه  غیر قانونی  در حاشیه شهر  می شود که این مسئله را می توان با به کارگیری از امکانات مدیریت شهری و افزایش تعداد ایستگاه ها در فواصل کوتاه برای استفاده از شهروندان، حل کرد- هرچند در مواردی رانندگان کامیون و کامیونتهای حامل نخاله ساختمانی در ساعاتی از شب و به دور از چشم ماموران اقدام به تخلیه غیر قانونی نخاله ساختمانی می کنند- از طرفی باکس‌هایی که در محلات برای جمع‌آوری زباله‌ها اختصاص داده‌ شده متأسفانه به دلیل نداشتن درپوش به محل تجمع حیوانات تبدیل می‌شود و باعث زشت شدن فضای شهری می‌شود همچنین شیرابه‌های زباله‌ها مدت‌های طولانی باقی‌مانده وبه لحاظ بهداشتی سلامت افراد محل‌ها بخصوص کودکان را به خطر می‌اندازد.

و نهایت کلام اینکه نباید از امر فرهنگ سازی در راستای جمع‌آوری زباله‌ها و بازیافت پسماندها هم غافل بود و باید کارشناسان امر از آخرین روش‌ها و تجربیات بهینه‌شده علمی در این مسیر استفاده کنند.

گزارش از: فرزانه اسدزاده

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…