گردش مالی ٢ هزار میلیارد تومانی در صنعت کنکور

خبر صبح؛گروه گزارش / همین چند وقت پیش بود که به همراه دوستان سری زدم به نمایشگاه کتاب تبریز که مطابق با تقویم خود -البته کمی دیرتر از سال های گذشته- امسال هم برگزار شد. در نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز که به ادعای متولیان آن دومین نمایشگاه بزرگ کتاب کشور بعد از پایتخت است، امسال هم تنها چیزی که بیشتر توی چشم بود، فعالیت شدید غرفه هایی بود که کتاب های خود را اختصاص داده بودند به کتاب های کمک آموزشی! از همان بدو ورود می توانستی انبوه دانش آموزانی را مشاهده کنی که دنبال انتشارات مدنظر خود در حوزه کمک آموزشی بودند.

 

کار و هنر مراکز تولید کتاب های کمک آموزشی چیست؟

«با ما رتبه برتر کنکور شوید»، «قبولی تضمینی در رشته و دانشگاه‌های عالی»، «کلاس‌های تضمینی ریاضی، فیزیک، شیمی و...»، «شیوه‌ای نو در تست‌زنی کنکور»، «زمان را از دست ندهید»، «کارنامه درخشان در کنکور با ما» و «برای شما برنامه ویژه داریم» همه و همه بمباران تبلیغاتی وسوسه‌انگیز موسسات کنکوری بود که امسال هم در نمایشگاه کتاب تبریز گه گداری از بلندگوهای نمایشگاه می توانستی بشنوی! البته این حجم از تبلیغات مختص بلندگوهای نمایشگاه نیست و به بهانه های مختلف صدا و سیمای ما هم تبلیغات وسیع این انتشارات را پخش می کند. و حتی در گوشه و کنار شهر و در محوطه بیرونی خود همین نمایشگاه، کاغذهای تبلیغاتی‌شان را به‌زور در دست مردم می‌گذارند یا شب‌ها به داخل خانه‌ها می‌اندازند تا مشتریانشان بیش‌از‌پیش شوند.

حالا کارشان و هنرشان چیست؟ اینکه پول‌های هنگفت می‌گیرند تا آمپول مهارت تست‌زنی را به دانش‌آموزان تزریق کنند! در مقابل، کاری هم به اینکه دانش‌آموز در کنکور رتبه خوبی بیاورد یا نیاورد ندارند، مگر اینکه در تور تبلیغاتشان چند بچه‌زرنگ هم بیفتند و رتبه‌های یک، دو یا سه‌رقمی را بیاورند تا برای سال‌های بعد، این موسسات چهره آن‌ها را به عنوان کسانی که با گذراندن یک دوره کلاس‌های کنکور نابغه شده‌اند، برای دیگران تبلیغ کنند!


مافیا کنکور را به صنعت کنکور تبدیل کرده‌است

این قصه داستان تکراری موسساتی است که در بستر ضعف نظارت و ضعف بدنه آموزش و پرورش، رشد کرده‌اند و از غول کنکور، غول دیگری به نام «مافیای کنکور» حاصل شده‌است و امروز به جایی رسیده‌اند که سخن از ٢هزار میلیارد تومان گردش مالی سالیانه این موسسات به میان می‌آید، چنان‌که به گفته دکتر علی عبدالعالی، مدیر‌گروه ارتباط با مدارس دانشگاه علم و صنعت، مقوله‌ای به اسم «کنکور آزمایشی» در سال بالغ بر هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و از محل چاپ کتاب‌های کمک‌آموزشی نیز به همین میزان پول نصیب موسسات خصوصی می‌کند.

پیش‌تر، یکی از مدیران ارشد آموزش و پرورش هم به موضوع مافیای کنکور اذعان کرده و گفته‌بود که آسیب‌های اقتصادی در حال حاضر، کنکور را به «صنعت کنکور» تبدیل کرده‌ و به تعبیر کارشناسان، مافیای کنکور در کشور شکل گرفته‌است.

وی این راهم گفته‌بود که مافیای کنکور با گردش مالی میلیاردی، فرایند آموزش و پرورش را به علت توان مالی، متاثر کرده‌است، چرا‌که به علت توان مالی بالا، در همه‌‌جا مداخله و کیف دانش‌آموزان را سنگین می‌کند و با استفاده از روش‌های آشکار و پنهان، کتاب‌های خود را وارد کیف دانش‌آموزان می‌کند که همه این اتفاقات در سایه قدرت مالی رخ داده‌‌است.

با همه این‌ها، در این گزارش، برای بررسی موضوع مافیای کنکور و اینکه چرا با وجود مصوبه مجلس شورای اسلامی، هنوز غول کنکور از سر راه دانش‌آموزان برداشته نشده‌است، به سراغ برخی کارشناسان در این حوزه رفته‌ایم.

هیچ اعتقادی به فعالیت موسسات کمک‌آموزشی و کلاس‌های کنکور ندارم

در همین زمینه، علیرضا کاظمی، کارشناس مسائل آموزشی هم با اذعان به اینکه هیچ اعتقادی به فعالیت موسسات کمک‌آموزشی و کلاس‌های کنکور ندارد، می‌گوید: برای اثبات این موضوع، کافی است یک سال فعالیت این موسسات متوقف شود. آن وقت، ببینید در رتبه‌های برتر کنکور سراسری چه اتفاقی می‌افتد. قطعا تفاوتی ایجاد نخواهدشد.
کاظمی با بیان اینکه موسسات کمک‌آموزشی پیش از آنکه رویکرد آموزشی و تربیتی داشته‌باشند، با گردش مالی بالا، رویکرد اقتصادی دارند، صحبت‌های خود را این‌گونه پی می‌گیرد: موفقیت رتبه‌های برتر در آزمون سراسری را بررسی کنید و ببینید موفقیت چند نفر از آن‌ها به موسسات آموزشی و کلاس‌های کنکوری که شرکت کرده‌اند برمی‌گردد.

وی اضافه می‌کند: من معتقدم اگر دانش‌آموزی به ظرفیت‌های آموزش و پرورش اتکا کند، می‌تواند مدارج علمی بالا را کسب کند. به عنوان مثال، رتبه یکِ کنکور امسال، بدون هیچ وابستگی به موسسات کمک‌آموزشی به این موفقیت دست یافته‌است.

 

سوءاستفاده موسسات کمک‌آموزشی از شاگرد‌اول‌های مدارس

این کارشناس مسائل آموزش به موضوع سوءاستفاده موسسات کمک‌آموزشی از شاگرد‌اول‌های مدارس هم اشاره‌ای می‌کند و می‌گوید: بررسی رتبه‌های زیرِ هزارِ کنکور سراسری و مقایسه درصد قبولی دانش‌آموزانی که در کلاس‌های موسسات کمک‌آموزشی شرکت کرده‌اند با دانش‌آموزان پذیرفته‌شده از دل آموزش و پرورش، نشان می‌دهد که اتکا به توانمندی‌های خود و استفاده از ظرفیت معلمان و امکانات آموزش و پرورش برای کسب رتبه‌های قابل‌قبول کافی است. او می‌افزاید: همین حالا هم رتبه‌هایی تک‌رقمی داریم که در روستا زندگی می‌کنند و اصلا با موسسات کمک‌‌آموزشی آشنایی ندارند. این موسسات با جذب دانش‌آموزان مستعد و ارائه خدمات آموزشی نه‌چندان موثر، قبولی آن‌ها را به اسم خودشان تمام می‌کنند. کاظمی معتقد است این کار موسسات کمک‌آموزشی در واقع، مصادره‌به‌مطلوب توانمندی‌های دانش‌آموزان و آموزش و پرورش است، در حالی که واقعیت چیز دیگری است.

 

نظارت دقیقی بر موسسات کنکور وجود ندارد

کاظمی در عین حال، خاطرنشان می‌کند: متاسفانه در فضای تبلیغاتی، برخی والدین بدون‌توجه به مسائل مختلف، فرزندان خود را جهت کسب آمادگی برای شرکت در کنکور، در موسسات کمک‌آموزشی ثبت‌نام می‌کنند که برخی از آن‌ها (موسسات) غیر‌مجاز بوده و مورد تایید آموزش و پرورش نیستند.

وی ابراز می‌کند: فعالیت بسیاری از موسسات کمک‌آموزشی به آموزش و پرورش استان برنمی‌گردد، چراکه در سطح کشور فعالیت دارند.از طرفی بر این موسسات، نظارتی کلی وجود دارد، اما به صورت جزئی و دقیق، خیر، چون موسسات کمک‌آموزشی بسیاری در حال حاضر فعالیت می‌کنند و برخی از آن‌ها از آموزش و پرورش مجوز ندارند.

تعرفه موسسات کنکور را خودشان تعیین می‌کنند

به گفته کاظمی، در برخی موارد، موسسات کمک‌آموزشی‌ای ایجاد شده‌اند که حتی آموزش و پرورش از ایجاد آن‌ها بی‌اطلاع است.او حتی می‌گوید که تعرفه خدمات آموزشی این موسسات را هم آموزش و پرورش تعیین نمی‌کند و خودشان در‌این‌باره تصمیم‌ می‌گیرند؛ لذا سازمان‌هایی نظارتی مثل تعزیرات، می‌توانند به این موضوع ورود کنند.

کاظمی فعالیت گسترده این موسسات را یکی از چالش‌های بزرگ نظام تعلیم و تربیت می‌داند و می‌گوید: برای اینکه بتوانیم با این چالش مقابله کنیم، نظام تعلیم و تربیت کشور در مقطع آموزش عالی باید به سنجش آموزش و پرورش اعتماد کند و آن را مبنای پذیرش دانشجویان خود قرار دهد.

او به این سوال که آیا سنجش آموزش و پرورش کیفیت لازم را دارد که بتوان از آن به عنوان ملاک ارزیابی دانش‌آموزان استفاده کرد، این‌گونه پاسخ می‌دهد: سنجش کنکور هم از اعتباری ١٠٠درصدی برخوردار نیست. دانش‌آموز ١٢سال تحصیل می‌کند و بعد، در یک رقابت چهارساعته که معلوم نیست شرایط برای همه کاملا عادلانه باشد، رقابت می‌کند.

گزارش از: شیوا صفری

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…