خانه تاریخی نیکدل بدون طرح و مستندنگاری مرمت شده است

مدیر عامل انجمن متخصصین حفاظت و مرمت بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی آذربایجان شرقی معتقد است که خانه تاریخی نیکدل در پیاده راه مقصودیه تبریز، بدون مطالعات اولیه و مستندنگاری مرمت شده و هیچ طرح مرمتی برای آن تهیه نشده است. 
  
مهرداد عظیمی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، مرمت این خانه را تجربه‌ای نافرجام در پروژه‌های حفاظت و مرمت میراث فرهنگی تبریز دانست و گفت: خانه تاریخی نیکدل بدون داشتن طرح مرمت و احیا و در واقع فقط به منظور تنویر افکار عمومی به صورت یک پوسته ظاهری بزک شده و بعد از مرمت نیز به به حال خود رها شده است. 
  
وی با بیان این‌که هزینه زیادی صرف مرمت غیر اصولی یک اثر تاریخی شده است، افزود: بعد از مرمت‌های ناشیانه در برخی بناهای تاریخی توسط افراد غیر متخصص در میراث فرهنگی که ظاهرا به سبک جدیدی دست پیدا کرده‌اند؛ حالا نوبت به آن رسیده است که آخرین دستاوردهای این افراد در عرصه مرمت بناهای تاریخی در خانه تاریخی نیکدل به کار برده اند. 
  
وی ادامه داد: مرمت بر روي اين بنا و سازه به طور موردي، اتفاقي و بدون پژوهش انجام شده است كه این گونه پروژه‌ها بعد از اتمام طرح مرمت، کار انجام شده به صورت یک پروژه وقایع نگاری می‌شود. 
  
عظیمی برای حل این مسئله، خواستار تدقیق و تحلیل مدیریت حفاظت و مرمت میراث فرهنگی شد. 
  
وی با اشاره به این‌که خطاهای باورنکردنی در مرمت این بنا رخ داده است، بیان کرد: به عنوان مثال، نمای جنوبی به دلخواه پ‍‍‍‍‍‍یمانکار، به جای مرمت و حفاظت، تغییر و تخریب کرده‌اند و پیمانکار مرمتی آن، در نمای بنا دخل و تصرف کرده است. 
  
وی افزود: نقاشی نما و استفاده از آجرهای رنگین در برخی از قسمت‌ها از جمله تغییرات عمده است به طوریکه در نگاه اول، این خانه بیشتر شبیه به یک خانه نوساخت با استفاده از فرم و موتیوهای تاریخی جلب توجه می‎کند و متاسفانه آثار ارزشمند زمان، روح و هویت تاریخی بعد از مرمت جای خود را به نمایی زشت و بد ترکیب خانه ساری قلی خان قره باغی نیکدل شده است. 
  
 کارشناس ارشد مرمت بناها و بافتهای تاریخی، با اشاره به تخریب  دیواره خارجی حیاط بیرونی، یاد آور شد: این کار حس محصوریت، یکپارچگی جداره‌های پیاده راه مقصودیه و هم چنین حس محرمیت خانه، از اصول اولیه خانه‌های دوران اسلامی، را از بین می‌برد. 
  
وی با بیان این‌که حفظ اصالت در بنا فقط به حفظ فرم خلاصه نمي‌شود، افزود: هر اثر تاريخي و بناهاي تاريخي و تزيينات آن‌ها از يك احساس خاص برخوردارند كه بسيار شكننده است به طوریکه حس حضور در خانه‌های تاریخی همیشه با حس محرمیت و وجود سلسه مراتب دسترسی همراه است و از سویی در مرمت آثار تاريخي بايد به حفظ احساس موجود در آن توجه ويژه داشت‌؛ احساسي كه با بيننده حرف مي‌زند، ارتباط مي‌گيرد و خود را حكايت مي‌كند. 
  
وی یاد آور شد: از سویی هشتی ورودی با طرحی جدید و مصالح نو شاهکار مرمتی این بنای تاریخی است که معلوم نیست بر اساس چه مستنداتی و با تکیه بر کدام اصول مرمتی ساخته می‌شود و به نظر می‌رسد مرمت کنندگان بنای تاریخی نیکدل صلاحیت فنی، علمی و اجرایی لازم را ندارند و هیچ گونه کنترل و نظارت کیفی نیز بر کار این پیمانکاران غیر متخصص انجام  نمی‌گیرد. 
  
عظیمی در پایان با تاکید بر این‌که سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با بناها و بافت‌های تاریخی باید با جدیت جلوی این گونه مرمت‌های غیر اصولی و به دنبال آن تغییر هویت و تخریب این بناهای با ارزش تاریخی را بگیرند و به قصد درست کردن ابرو چشم را کور نکنند!

 

دیدگاه خود را بنویسید

نام و پیام خود را وارد نمایید

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…