امروز:
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

آنار ممدلی: در جمهوری آذربایجان، سرنوشت انتخابات را کسانی تعیین می‌کنند که در انتخابات شرکت نمی‌‌کنند

آنار ممدلی طی یادداشتی با عنوان "در هیچ سال انتخاباتی آذربایجان، تا این حد محدودیت سیاسی وجود نداشته است" اظهار داشت: اعلام الهام علی اف به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری از سوی "یاپ"( حزب حاکم آذربایجان نوین)، غیرمنتظره نبود. حکومت اقتدارگرای ما از نظر "ملی بودن" نیز در مقایسه با سایر رژیم ها، منحصر به فرد است. مثلا در روسیه و بلاروس، برای ظاهرسازی هم که باشد، نامزد حکومت در گردهمایی سراسری حزب یا تجمع گروه های اجتماعی، نامزدی خود را اعلام می کند. اما، در جمهوری آذربایجان نیازی به رعایت این قبیل سنت‌‌ها هم احساس نمی‌‌شود و درباره باقی ماندن طولانی مدت در حاکمیت، اطمینان خاطر وجود دارد. به همین خاطر اعلام نامزدی الهام علی اف در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان، برای خیلی ها عادی بود و این خبر در داخل کشور و منطقه هیچ بازتابی نیافت.
رئیس "مرکز آموزش نظارت بر انتخابات و دموکراسی" آذربایجان خاطر نشان کرد: در جمهوری آذربایجان، سرنوشت انتخابات را کسانی تعیین می کنند که در انتخابات شرکت نمی کنند. نامزدها و برنامه های آنها از عوامل مهم تاثیرگذار بر فضای انتخابات ریاست جمهوری است. حکومت نیز درست با درنظر گرفتن همین عامل، از طریق نامزدها ( نامزدهایی که برای این انتخابات تایید می شوند)، برای بی اهمیت و عادی بودن این انتخابات تلاش می کند . باور ندارم که حکومت تایید بیش از یک نفر نامزد مخالف در کمیسیون مرکزی انتخابات را تحمل کند. در کنار این ، اگر ضعف گروه های مخالف را نیز در نظر بگیریم، هیچ سازمان سیاسی دارای توان و منابع لازم برای شرکت در انتخابات وجود ندارد. فقط با تشکیل ائتلاف گروه های مخالف می توان منظره رقابت سیاسی جدی در کشور را ایجاد کرد. از نظر ناظران انتخاباتی وجود این عوامل و از بین رفتن نهادهای جامعه مدنی در کشور، نظارت مستقل بر انتخابات غیرممکن خواهد بود»

 

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…