اهداف تبدیل دانشکده الهيات دانشگاه دولتي باکو به « انيستيتو الهيات» از نظر روزنامه « يني مساوات » چاپ باکو

وزنامه «يني مساوات»نوشت : « الهام علي اف» رئيس جمهور آذربايجان فرماني را درباره تاسيس انستيتوي الهيات در کشور امضا کرده است. قرار است انستيتوي الهيات تحت نظارت کميته دولتي در امور ديني جمهوري آذربايجان باشد و رشته الهيات دانشگاه دولتي باکو را نيز در خود جاي دهد،اين انستيتوي تازه تاسيس قرار است براي کشور، کادرها و فارغ التحصيلان متخصص در امور ديني را تربیت کند و خلاء موجود در اين زمينه را پُر کند.»
روزنامه «يني مساوات» نوشت : در ميان ادعا مي شود، تاسيس اين انستيتو در راستاي کاهش صلاحيت هاي شيخ «الاسلام الله شکور پاشازاده» است؛ دانشگاه اسلامي باکو تحت نظارت مستقيم اداره مسلمانان قفقاز بود و از سال ۱۹۹۴ رسما فعاليت خود را آغازکرده  بود. وزارت آموزش آذربايجان از سال۲۰۰۹ ميلادي نيز دانشنامه اين دانشگاه را در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد به رسميت شناخته شده است. اين دانشگاه که رئيس آن حاج «صابر حسنلي» است، بيشتر اساتيد خود را از ميان فارغ التحصيلان رشته الهيات دانشگاه دولتي باکو انتخاب مي کند.
مسئله کاهش و محدوديت صلاحيت هاي اداره مسلمانان قفقاز از اکتبر سال گذشته مطرح شده است.
به نوشته روزنامه مساوات ، واقعيت اين است که اداره مسلمانان قفقاز از تبليغ دين در داخل آذربايجان به صورت عملي کنار گذاشته شده است. پيشتر تعيين ائمه جماعات براي مساجد کشور و اعلام روزهاي مهم ديني در اختيار اين اداره بود، اما امروز اداره مسلمانان قفقاز اين امور را با هماهنگي ارگانهاي دولتي انجام مي دهد. در عين حال، تبليغ و آموزش مسايل ديني، تهيه درسنامه هاي ديني، نظارت بر فعاليت مساجد و مراکز ديني در اختيار کميته دولتي در امور ديني قرار دارد. بطور کلي، مورد هدف قرار گرفتن شيخ الاسلام يک خبر جديد  نيست . با وجود اين، شيخ الاسلام با اينگونه خبرها راضي نشد و آنرا تکذيب کرد. وي با اشاره تلويحي به اين مطلب، به تقسيم وظايف ميان اداره مسلمانان قفقاز و کميته دولتي در امور ديني رضايت داده است.
اين روزنامه نوشت،علت تغيير نگاه حکومت به اداره مسلمانان قفقاز مشخص است، زيرا حکومت در صدد است که نظارت کامل بر امور ديني را به دست آورد.اداره مسلمانان قفقاز قادر بر نظارت کامل بر امور ديني در کشور نيست، اما کميته دولتي در امور ديني آذربايجان که حکومت از آن حمايت مي کند، در اين زمينه فعاليت موفقي دارد.
علت ديگر اقدام حکومت اين است که اداره مسلمانان قفقاز در فعاليت هاي خود محافظه کارانه عمل مي کند. اين اداره در تبليغات ديني خود هنوز هم «مدل ايراني» را ترجيح مي دهد مثلا دانشگاه اسلامي باکو با گذشت چندين سال از تاسيس آن، هنوز هم در منطقه قفقاز و حتي در داخل کشور به يک مرکز آموزش عالي در زمينه ديني تبديل نشده است. اداره مسلمانان قفقاز به جاي کادر سازي، افراد مختلفي را براي تحصيلات ديني به خارج کشور اعزام مي کرد که فساد اين اقدام نيز در طول سالهاي اخير خود را نشان داد. حتي کار بجائي رسيد که حکومت براي جلوگيري از انتشار اين فسادها مجبور شد که قوانيني را براي فارغ التحصيلان ديني خارج از کشور به تصويب برساند.
اخيرا نيز روشن شد که اداره مسلمانان قفقاز قادر به کادر سازي در زمينه امور ديني نيست و يا بر اساس علل خاص تمايلي براي انجام اين کار ندارد.
به نوشته اين روزنامه ، در محيط ديني جمهوري آذربايجان عربستان سعودي نيز دخالتهاي جدي دارد. تقويت افراط گرائي ديني در باکو و مناطق مختلف کشور را نبايد به فراموشي سپرد. علاوه بر اين، طريقت «نورچي»ها در ترکيه نيز توانست در داخل آذربايجان به صورت جدي سازماندهي شود. دولت آذربايجان در حال حاضر براي از ميان بردن مفاسد همين دو گروه فعاليت جدي را در پيش گرفته است. اما با وجود اين، هنوز هم خطر آنها به صورت کلي از بين نرفته است.
با وجود مطرح شدن اين مسايل در رسانه هاي کشور، حکومت هيچ قصدي در رنجاندن شيخ الاسلام پاشازاده ندارد و نمي خواهد روابط موجود ميان وي و حکومت را تضعيف کند. البته در اين ميان شيخ الاسلام پاشازاده نيز رقبائي دارد که با روش هاي مختلف براي تضعيف وي برآمده و قصد فشار آوردن بر وي را دارند.
خود شيخ الاسلام پاشازاده ۳۰ سال است که به عنوان رئيس اداره مسلمانان قفقاز در کشور فعاليت مي کند. با اينکه وي بارها سخن «دين از سياست جدا است» را بر زبان آورده است، اما خود بارها در امور سياسي دخالت کرده و موضع سياسي گرفته است. وي به صورت شفاف هم از مرحوم حيدر علي اف و هم از الهام علي اف حمايت کرده است. در سايه همين حمايتها بود که توانست به عنوان شيخ الاسلام مادام العمر منطقه قفقاز انتخاب شود.
به همين دليل، با وجود محدود شدن امکانات شيخ الاسلام، هرگز اعتبار و شخصيت وي در نگاه حکومت از بين نخواهد رفت. علاوه بر اين، تاثير و نفوذ وي در کشورهاي شوروي سابق نيز بر کسي پوشيده نيست. به نظر مي رسد که شيخ الاسلام هم اکنون متوجه تلاش حکومت براي محدود سازي امکانات و صلاحيت هاي وي شده است از اين رو در مقابل اين اقدامات از خود مقاومت نشان نمي دهد. مهم آن است که کسي با شخص وي کاري نداشته باشد.

 

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…