باکو خواستار برقراری گفتمان میان جوامع آذری و ارمنی در منطقه قره باغ شد

به گزارش آران نیوز:  المار محمدیاراف،( سه شنبه ) در دیدار با «تویوو کلار » و هیات همراه وی ، برقراری گفتمان میان جوامع آذربایجانی و ارمنی منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان را در روند حل مناقشه قره باغ مهم خواند . 
وی با اشاره به اینکه ارمنستان تاکنون با این ابتکارات مخالفت کرده است ، در باره روند فعلی مذاکرات حل مناقشه قره باغ گزارشی به هیات اتحادیه اروپا ارایه کرد . 
محمدیاراف افزود: مناقشه قره باغ باید بر اساس قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در قالب تمامیت ارضی و حق حاکمیت جمهوری آذربایجان حل و فصل شود . 
در این دیدار وضعیت جاری روابط جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا و همکاری های طرفین در حو زه های مختلف بررسی شد . 
همچنین برقراری ساز و کارهای گفتمان میان جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا در حوزه های امنیتی و حل و نقل به همراه همکاری طرفین در بخش انرژی گامی مهم در توسعه روابط عنوان شد. 
مذاکرات جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا در باره امضای توافقنامه جدید همکاری از جمله مسایل مورد بررسی در این دیدار بود . 
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ به درگیری های نظامی تبدیل شد . 
بر اثر این مناقشه که در سال ۱۹۹۴ میلادی به برقراری آتس بس میان طرفین مناقشه انجامید ، منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت کنترل نیروهای ارمنی درآمد . 
تلاش های میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، امریکا و فرانسه از سال ۱۹۹۷ میلادی تا به حال نتیجه در راستای حل مناقشه قره باغ نداشته است . 

 

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…