بررسی افزایش تعداد مستمری بگیران نسبت به بیمه‌شدگان در گروه اجتماعی خبر صبح؛ / «مستمری بگیران جوان» مطلب ویژه

خبر صبح؛ گروه اجتماعی
چهل سالگی را اگر میانسالی در نظر بگیریم هر طور که حساب و کتاب کنیم برای یک فرد سالم و طبق تعریف بازنشستگی نمی شود سن مناسب بازنشستگی در نظر گرفت ولی دیدگاه مختلفی در بین عامه ی مردم وجود دارد که برای رسیدن به این مرحله از زندگیشان روزشماری می‌کنند و جالب‌تر اینکه اغلب پس از بازنشستگی کسب و کار جدیدی بر پا می‌کنند. چرا که هنوز حداقل 15 سال دیگر توان لازم برای کار کردن را دارند. در عوض عده ای دیگر هستند که با سخت‌ترین نوع کار باید منتظر سن 60 سالگی شوند تا شیرینی مُهر بازنشستگی بر عمر کاریشان را بچشند. در این بین افرادی نیز هستند که به دلایل مختلف روبه بازنشستگی پیش از موعد آورده و آن را به چالشی جدی برای سازمان تأمین اجتماعی کرده اند.

کاهش ضریب پشتیبانی ابرچالش سازمان تامین اجتماعی
در حالی که حق بیمه عمده ترین منبع درآمد سازمان تأمین اجتماعی بوده و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال، تأمین منابع پایدار سازمان تأمین اجتماعی را تضمین خواهد نمود، بازنشستگی‌های پیش از موعد و کاهش ضریب پشتیبانی، از مهم‌ترین چالش‌های سازمان تأمین اجتماعی است. در این راستا جعفر سمساری، مدیر کل تأمین اجتماعی استان، کاهش ضریب پشتیبانی (نسبت تعداد بیمه شدگان به مستمری بگیران) و بازنشستگی‌های پیش از موعد در کنار رکود اقتصادی حاکم بر کشور را از مهمترین چالشهای پیش روی سازمان دانسته و تصریح کرد با توجه به تغییرات ساختاری جمعیت و روند رو به پیری آن و نیز اعمال قوانین بارنشستگی‌های پیش از موعد، افزایش تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران از افزایش تعداد بیمه شدگان پیشی گرفته که این امر موجب بر هم خوردن تعادل منابع و مصارف سازمان می‌گردد.
مدیر کل تأمین اجتماعی استان با بیان اینکه ٦٧٥ هزار بیمه شده اصلی و بیش از دو میلیون نفر بیمه شده اصلی و تبعی تحت پوشش تأمین اجتماعی استان قرار دارند، تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش تأمین اجتماعی در استان را بالغ بر ١٦١ هزار نفر دانسته و تصریح کرد، طی ١٠ ماهه نخست سال جاری ١٦٤٤ میلیارد تومان از بابت تعهدات بلند مدت و در قالب حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در استان پرداخت شده است.
وی همچنین تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری استان را ١٢هزار نفر اعلام نموده و افزود، میزان پرداختی از بابت مقرری به دریافت کنندگان بیکاری، طی این دوره ١٤١ میلیارد تومان بوده است.

جوانان بازنشسته
سن بازنشستگی در کشورهای مختلف متفاوت است ولی در کل بازنشستگي را مي توان زماني تعريف كرد كه فرد بطور معمول در آن زمان از حالت اشتغال خارج مي شود و طبعاً بدون اينكه به كاري مشغول باشد، بايد گذران زندگي نمايد. پرداخت مستمری به بیمه‌شدگان اصلی و تبعی از جمله مهمترین ماموریت‌های سازمان تامین اجتماعی محسوب می‌شود. بر اساس قانون تامین اجتماعی، بازنشستگی به معنای عدم اشتغال بیمه شده به کار به سبب رسیدن به سن و شرایط بازنشستگی است. برای احراز بازنشستگی در قانون مذکور دو معیار رسیدن به سن مقرر و داشتن سنوات پرداخت حق بیمه به میزان آنچه در قانون تامین اجتماعی تعیین شده، است. نکته ی قابل تذکر قوانین مختلف بازنشستگی زمانی است که ما شاهد نیروهای مناسب کاری هستیم که به دلایل مختلف مستمری بگیر شده اند از جمله قوانینی که این امر را تسهیل کرده است طبق قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور، افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته اند و در هر مورد حق بیمه مذکور را به سازمان پرداخته باشند، بدون شرط سنی می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.
شغل‌هایی مانند شاطری در نانوایی از جمله این شغل‌هاست که تا سال 93 مشمول قانون سخت و زیان آور بود و افردای که دارای سابقه 20 ساله بودند با چهل سال یا کمتر توانسته اند بازنشسته شوند. در صورتی که همین نیرو به دلایل مختلف در شغل دیگری که لطمه ای به حقوق بازنشستگی وارد نشود، مشغول کار است. این روزها شمار این دست افراد که همچنان توان کار کردن دارند و مستمری بگیر هستند در کشور رو به افزایش است در حالی که در کشورهای توسعه یافته افراد با کار و تلاش خود در حال توسعه چرخه ی اقتصادی جامعه شان هستند اما گویا در کشور ما تمایل به بازنشسته شدن و اکتفا به حقوق آن بیشترخودنمایی می‌کند.
به اعتقاد کارشناسان امور اقتصادی وزارت کار در کشور هر وقت خواستند به مردم امتیازی بدهند از صندوق‌های بازنشستگی مایه گذاشتند و مشاغلی را به عنوان مشاغل سخت انتخاب کردند که سن بازنشستگی را کاهش می‌دهد که متوسط سن بازنشستگی دنیا 60 سال و در کشورهای توسعه یافته 65 سال اما این متوسط در کشور ما 52 سال است که آمار نگران کننده ای است چون وقتی ورودی صندوق کم و خروجی آن زیاد می‌شود بحران را دچار صندوق خواهد کرد پس باید تا جایی که امکان دارد بازنشستگی زود هنگام را کاهش دهیم.البته ناگفته نماند که بعضي از افراد ممكن است در دوران بازنشستگي نيز به برخي مشاغل روي آورند. اين مشاغل ممكن است اختياري و گزينشي و به واسطه تمايلات رواني و اجتماعي و يا بر اساس نيازهاي مالي و مادي باشند.
ضرورت و اهميت توجه به مسائل پس از بازنشستگي در جوامع امروزي با بهبود كيفيت زندگي و افزايش اميد به زندگي بيشتر مي شود. امروزه به واسطه افزايش طول عمر، افراد پس از بازنشستگي هنوز سال‌هاي زيادي را پيش رو دارند كه حتي در مدت زمان قابل توجهي از آن توان جسمي و آمادگي و تمايل روحي براي اشتغال و پذيرش مسئوليت‌هاي شغلي را نيز دارا هستند.
گزارش از فرزانه اسد زاده

دیدگاه خود را بنویسید

نام و پیام خود را وارد نمایید

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…