پل‌های بدون عابر احداث پل‌های عابر / پیاده در حد رفع مسئولیت صورت می‌گیرد! مطلب ویژه

خبر صبح؛ گروه شهری
پل‌های هوایی که برای عبور عابران پیاده از معابر شهری نصب و استفاده می‌شود نقش زیادی در کاهش خطرات ناشی از تصادفات درون شهری دارد و می‌تواند به عنوان گزینه مورد توجه برای امنیت شهروندان در نظر گرفته شود. این پل‌ها به ویژه در خیابان‌های پر تردد کلانشهر تبریز که عبور رهگذران از عرض آن مشکل است، می‌تواند راه گشا باشد.
در تبریز دو میلیونی، بی شمار پل‌های عابر پیاده داریم اما در بسیاری از موارد عابران از آن استفاده نمی‌کنند و این پل‌ها به تابلوهای تبلیغات تجاری تبدیل شده است. پل‌های عابر پیاده این کلانشهر اگر چه در مکان‌های شلوغ و پر تردد نصب شده است، اما گاه در طول روز تعداد شهروندانی که از آن استفاده می‌کنند شاید به اندازه انگشتان دست هم نباشد! به جرات می‌توان گفت که اگر نرده‌های حائل میان دو سمت خیابان برای ممانعت از عبور و مرور شهروندان نبود، تعداد استفاده کنندگان از این پل‌های عابر پیاده از این میزان هم کمتر می‌شد!!
این موضوع که نصب این پل‌ها باید چه استانداردهایی داشته و تحت تاثیر چه عواملی باشد نیاز به بررسی دارد تا با ارائه راهکارهای صحیح رغبت مردم به استفاده از آن افزایش یابد.

احداث پل عابر پیاده در حد رفع مسئولیت!
یکی از دانشجویان تبریزی به گفته خودش از پل‌های عابر پیاده نصب شده در خیابان‌های منتهی به دانشگاه بزرگ تبریز استفاده نمی‌کند. «احسان. ش» که دانشجوی کارشناسی ارشد است به خبرنگار ما می‌گوید: جانمایی و نصب پل‌های عابر پیاده و استفاده از تجهیزات به روز برای افزایش رغبت شهروندان به استفاده از این پل‌ها استانداردهای خاصی دارد، اما متاسفانه در پل‌های هوایی تبریز این استانداردها رعایت نشده است.
وی ادامه می‌دهد: در دیگر شهرهای کشور به ویژه پایتخت پل‌های عابر پیاده معمولا مکانیزه است و پله برقی یا آسانسور دارد، اما در تبریز پل‌های هوایی فقط نصب می‌شود، بدون این که به این موضوع توجه شود که آیا عابران می‌توانند از آن استفاده کنند یا خیر؟ به عبارتی نصب پل‌های عابر پیاده در حد رفع مسئولیت انجام می‌شود و به بازدهی آن توجهی نمی شود. در این شهر به این بزرگی که ادعای میزبانی از مسلمانان جهان در سال 2018 را دارد تعداد پل‌های عابر مکانیزه به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد!!

پل‌هایی برای کودکان و سالخوردگان؟!
یکی دیگر از شهروندان بیان می‌کند: سالخوردگان و کودکان برای استفاده از پل‌های هوایی عابر پیاده جامعه هدف محسوب می‌شوند، زیرا سالخوردگان نمی‌توانند مانند جوانان عرض خیابان را به سرعت طی کنند و کودکان هم دقت کافی را در طی کردن عرض خیابان ندارند، به همین دلیل هم خطر تصادف آن‌ها را بیشتر از دیگر سنین تهدید می‌کند. شهرداری هنگام نصب این پل‌ها باید به این موارد توجه داشته باشد تا این دو گروه در معرض خطر بتوانند با آسودگی از خیابان عبور کنند.
«علی. ر» که 64 سال دارد، می‌افزاید: حدود 30 پله در هر طرف پل هوایی وجود دارد و من نمی توانم این تعداد پله را به دلیل ساییدگی زانو بالا بروم و در سوی دیگر پایین بیایم. به علاوه بیماری قلبی من موجب می‌شود تا رسیدن به بالای پله‌ها دچار تپش قلب و مشکلات تنفسی شوم، به همین دلیل از این پل‌ها استفاده نمی کنم و معتقد هستم کارایی ندارد.
وی با ناراحتی ادامه می‌دهد: متاسفانه شهرداری در اکثر پل‌های عابر پیاده مسیر پایین را هم با نرده‌هایی مسدود کرده و افرادی مانند من برای عبور از خیابان باید کلی پیاده روی کرده و به جایی برسیم که نرده‌ها تمام می‌شود و از آنجا عبور کنیم و باید بگویم نرده اغلب در جایی تمام می‌شوند که عبور از خیابان خطرات به مراتب بیشتری دارد.

ایجاد زیرگذر برای تردد مردم راحت تر است
یک شهروند دیگر که کارشناسی ارشد شهرسازی دارد در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: بهترین راه برای عبور عابر از عرض خیابان، احداث زیرگذر است، معمولا در هر مکانی که پل‌های هوایی نصب شده است و پله برقی هم ندارد مردم از آن استفاده چندانی نمی کنند زیرا برای آن‌ها مشکل است.
«عبدالجلیل شهنوازی» ادامه می‌دهد: شهرداری تبریز باید به سرعت بر این مشکل فائق آمده و اقدام به مکانیزه کردن پل‌های عابر پیاده کند.
وی ادامه می‌دهد: البته در چند سال گذشته برخی نقاط مهم شهر به ویژه در مقابل درمانگاه‌ها و کلینیک‌های پزشکی این امر صورت گرفته، اما برای تکمیل این مهم راه زیادی باقی مانده است. به ویژه در مناطق کم برخوردار شهر از جمله حاشیه‌های شهر به شدت این کمبود احساس می‌شود.
شهنوازی تاکید می‌کند: با توجه به این که فرهنگ استفاده مردم از پله برقی ارتقا یافته است می‌توان به سمت مکانیزه کردن پل‌های عابر پیاده رفت. اما برخی از پل‌های هوایی که در گذشته نصب شده است به دلیل محدودیت فضا جانمایی درستی نشده که باید در این خصوص هم اقدامات لازم صورت گیرد.

زیر ساخت‌های ضعیف در نصب پل‌های هوایی
یک سرهنگ بازنشسته پلیس راهنمایی و راننگی هم در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: عابران در تصادفات درون شهری سهم عمده‌ای از قربانیان را به خود اختصاص می‌دهند که ایمن‌سازی تردد آن‌ها در شهر می‌تواند از تعداد کشته یا مجروح شدگان در تصادفات بکاهد که یکی از راهکارها برای این امر ایجاد پل‌های عابر پیاده استاندارد است.
وی که نخواست نامش اعلام شود، بیان می‌کند: زیر ساخت‌های کلانشهر تبریز در نصب پل هوایی نسبت به کلانشهرهای کشور از جمله تهران و اصفهان بسیار ضعیف است، پل‌های عابر پیاده باید استانداردهایی داشته باشند که در این شهر دو میلیونی، استاندارد لازم تنها در برخی از آن‌ها رعایت شده است.
وی اضافه می‌کند: سالخوردگان، کودکان و افراد کم توان کسانی هستند که بیشتر به استفاده از پل‌های عابر پیاده تمایل دارند و اگر قرار است پلی نصب شود باید کارایی لازم را داشته باشد و سبب کاهش تصادفات شود. پل‌های عابر پیاده باید مکانیزه باشد و پله برقی داشته باشد تا افراد بتوانند از آن استفاده کنند تا تصادفات درون شهری عابر پیاده کاهش یابد.
وی اظهار می‌کند: علاوه بر این باید در مکان‌هایی که پل نصب می‌شود عابران به سمت استفاده از پل هدایت شوند که این کار مستلزم نصب موانع در طول معابر و هدایت عابران به سمت پل‌های هوایی است. نصب پل‌های عابر پیاده درون شهری و شناسایی نقاطی که عابران پیاده در حال تردد هستند از وظایف شهرداری‌هاست.
گزارش از: شیوا صفری

دیدگاه خود را بنویسید

نام و پیام خود را وارد نمایید

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…