امروز:
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

گزارش خبر صبح از بازدید عضو شورای شهر تبریز از محل تخریب فضای سبز زعفرانیه؛ تلاش برای احیای دوباره‌ی باغ زعفرانیه مطلب ویژه

خبر صبح؛ گروه اجتماعی
پس از گذشت چند روز از حادثه تلخ تخریب فضای سبز شهرک زعفرانیه، دکتر نیکو خصلت، عضو شورای شهر تبریز و رییس کمیسیون فضای سبز این شورا به دعوت جمعی از همسایگان این شهرک در محل واقعه حاضر شده و با بیان سخنانی در باب این حادثه به شنیدن درد دل و خواسته‌های اهالی زعفرانیه پرداخت.
در ادامه منتخبی از سخنان دکتر نیکو خصلت ذکر می‌گردد:
* از حضور شما اهالی زعفرانیه در این جمع تشکر کرده و همدردی عمیق خود را با شما عزیزان اعلام می‌کنم
* وقوع این اتفاق در آغاز سال جدید ناخوشایند بوده و بنده دو ساعت پس از قطع درختان خود را به محل رسانده و شما را در حالتی داغ‌دیده یافتم که آن روز را هرگز فراموش نخواهم کرد.
* پس از وقوع این اتفاق جلسات فراوانی با مسئولین شهری و قضایی برگزار شده است. خبر خوش بنده برای شما عزیزان این هست که تلاش ما بر این هست که این زمین سریعا به فضای سبز بازگردد.
* شهرداری خود اذعان دارد که آبان سال گذشته این فضا با کاربری باغ تصویب شده و ما در حال پیگیری هستیم که تا بدانیم کوتاهی از طرف چه کسانی بوده است.
* حداقل 10 مورد دیگر نیز مشابه این زمین وجود دارد اما شهرداری این زمین ها را از آن خود می‌داند؛ با این حال اگر بر فرض احتمال بسیار کم حتی اگر شهرداری در دادگاه بازنده باشد تصمیم بر این خواهد بود که شهرداری این زمین را با قیمت کارشناسی خریداری نموده و تبدیل به فضای سبز نماید.
* امیدواریم وقوع چنین حوادثی دیگر مایه شرمندگی ما نباشد
* پیشنهاد بنده این هست که حساسیت این واقعه همچنان حفظ شود تا علاوه براینکه این زمین به حالت سابق خود بازگردد از وقوع چنین اتفاقی در دیگر موارد مشابه در زعفرانیه جلوگیری شود.
* اگر چه در این حادثه درختانی قربانی شدند اما باعث گشوده شدن فضای جدیدی در بحث محیط زیست شد و مسئولین شهر نیز به اهمیت درخت در این شهر پی بردند. البته این زمین به حالت قبلی خود باز گردانده خواهد شد و مایه افتخار شما خواهد بود که در این راه تلاش کرده‌اید.
* تبریز زمانی باغ- شهر بود اما اکنون چیزی از آن نمانده است و تاکنون اتفاق این چنینی رخ نداده بود اما پیگیری این مسئله نشان از شعور و درک بالای ساکنان زعفرانیه دارد. امروزه برخی افراد باغ‌ها را می‌خشکانند تا بتوانند آنها را بفروشند اما ما برای آنها برنامه‌ای خواهیم داشت؛ بدین صورت که مالکین باغ‌ها در صورتی که خودشان نتوانند باید به شهرداری تبریز اعلام کنند تا آبیاری این با‌غها توسط شهرداری انجام شود
* این اتفاق و این مکان محل آزمایش شما هست، می‌خواهیم بفهمیم آیا ما می توانیم این زمین را به حالت پیشین خود برگردانیم یا نه. ما با کمک اساتید دانشگاه سعی خواهیم کرد بهترین گونه های گیاهی را در این زمین کاشته تا طراوت و زیبایی خاصی داشته باشد.
* ما روز یکشنبه جلسه نفس‌گیری در شورای شهر در رابطه با بحث تخریب فضای سبز زعفرانیه داشتیم که بی‌سابقه بوده است.
* ما اشرف مخلوقات هستیم اما نباید یک حیوانی در جلوی دیدگان ما تشنه و گرسنه باشد یا درختان را قطع کنند؛ به همین خاطر ما باید یاور همدیگر باشیم تا جوانان هم این کشور را ترک نکنند.
* همزمان با روی دادن این اتفاق، هزاران درخت در بخش فتح آباد توسط دانش آموزان در حال کاشتن بود. از اسفند سال گذشته تاکنون که همینک نیز ادامه دارد حداقل 120 هزار نهال کاشته شده است.
* ما می‌خواهیم درختکاری را تبدیل به یک فرهنگ نماییم، البته اولویت با درختان با مصرف کم آب خواهد بود.
* این افراد سودجو بابت قطع درختان با مسدود کردن حساب بانکی شهرداری حدود 162 میلیون تومان از این حساب پول برداشته‌اند !!!!
* از شما خواهش می کنم که به همدیگر دلداری بدهید و ما نیز تمام تلاشمان را خواهیم نمود که این فضای سبز را دوباره احیا نماییم.
گفتنی است که در ادامه برخی از همسایگان این شهرک نیز با ابراز ناراحتی و اندوه خویش بابت این اتفاق تلخ درد دل‌ها و نظرات خود را در این رابطه با دکتر نیکو خصلت در میان گذاشتند.
یکی از همسایگان که خانه اش رو به روی فضای سبز تخریب شده هست، می‌گوید: این درختانی که قطع شد همچون فرزندان ما بودند که اکنون داغدار آنها هستیم. ما خود اهالی محل به این درختان و فضا رسیدگی می کردیم و بخش مهمی از فضای زندگی ما بود اما اکنون این زمین که خالی از درخت هست برای ما مانند قبرستان شده است.
یکی دیگر از اهالی نیز می گوید: شهرک زعفرانیه با همت خود اهالی آن آباد شده است. حتی در دهه شصت که آب لوله کشی در این محل وجود نداشت اهالی خود اقدام به تهیه آب آشامیدنی از طریق تانکر‌ها می‌کردند و خودشان نقش بسیاری در عمران این منطقه داشته‌اند.
آقای حاضری نیز می‌گوید: از همان سال های آغازین توسعه زعفرانیه در دهه شصت، برای این قطعه کاربری فضای سبز تعریف شده و حتی در اسناد خانه‌های پیرامون آن نیز به مشرف بودن به فضای سبز اشاره شده ولی اکنون این فضای سبز قربانی عده ای سودجو و دلال و صاحب نفوذ شده است.
یکی از ساکنین محل که خود دبیر هنرستان محیط زیست تبریز است گفت: بنده حاضر هستم با همراهی اهالی و همسایگان اقدام به کاشت درخت در این زمین نماییم و حتی از هنرجویان خود نیز دعوت به این کار خواهم کرد.
عده‌ای از ساکنین محله نیز در گفتگو با خبرنگار روزنامه طرح نو خواستار برخورد قاطع قضایی با عاملین این واقعه تلخ و غیر انسانی شدند.
عکس و گزارش: امیر ثناجو

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…