مدیریت سایت

مدیریت سایت

پست الکترونیکی: این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

خبر صبح؛ گروه اقتصاد
در ريشه‌يابي مسائل کشوري اشتغال جزو مواردي است که در اولويت اصلي قرار دارد. و متقابلا مي‌توان به مسئله «بيكاري» به عنوان آفتي براي تمام عرصه‌هاي مختلف كشور اشاره داشت. اهميت اين موضوع به قدري است كه همين چند وقت پيش مقام معظم رهبري از تعبير «خجلت و شرمندگي براي نظام» نسبت به بيكاري جوانان ياد كردند.
اين خجلت و شرمندگي زماني بيشتر نمود پيدا مي‌کند که بدانيم با وجود سرمايههاي بي حد وحصر طبيعي و پتانسيل‌هاي سرمايه‌گذاري در امر توليد و صنعت، كشاورزي، معادن و... در سطح کشور و صد البته استان آذربايجانشرقي، جوانان ما در خوشبينانه ترين حالت براي فرار از بيكاري به سمت دستفروشي در معابر و یا نه اینکه به صورت افراد متشخص جذب شبکه‌های بازاریابی شبکه ای خواهند شد که معلوم نیست آخر و عاقبتشان به کجا می‌رسد، روي ميآورند.

رابطه مستقیم اشتغال با حفظ بنیان خانواده
مسلما جایگاه مناسب برای تحصیلکرده شهرمان دستفروشی و یا کارگری نیست. جوانان در جوامع مختلف نیازمند تامین ضروریات اولیه برای نشان دادن توانایی‌ها و استعدادهای خود هستند، زمینه‌های که می‌توان آ‌نها را در عرصه‌های تحصیل، کار، اشتغال، ازدواج، مسکن، اوقات فراغت و غیره جستجو کرد، کشورهای مختلف دنیا به ازای امکانات خود و نیازی که به آینده بهتر احساس می‌شود در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. ولی وقتی همین جوان محکوم به بیکاری می‌شود ناچار به انجام هر کاری می‌شود که مهر بیکار بر پیشانیش نباشد. بتواند ازدواج کرده، صاحب خانه و فرزند شود که همه ی این‌ها حول مسائل اقتصادی زندگی می‌چرخد. براي هيچ بني بشري پوشيده نيست که بيکاري مرد خانواده برابر است با نابودي يک زندگي!!! اينجاست که آفت بيکاري نمود خود را اول در خانواده و سپس در جامعه نشان ميدهد. آثار اين معظل نه تنها در بعد اقتصادي، بلكه در ابعاد مختلفي همچون گسترش معضلات اجتماعي که از طلاق و اعتياد گرفته تا انحرافات فرهنگي و... ميتوان یافت. برای مثال ضربات جبران ناپذیر قاچاق بر پیکره اقتصاد کشور مقوله ای اثبات شده است.اما مسئله اینجاست که اگر جوانی که قاچاق را به عنوان شغل خود برگزیده است، دست از آن بکشد، آیا تضمینی وجود دارد که شغلی با همان درآمد برایش فراهم گردد؟ و نهايتا بیکاری در دیدگاه سطح کلان نااميدي نسبت به توان مديريت نظام و مسئولان، بروز خواهد كرد.

جوانان بیکار حاصل بی‌توجهی به صنعت استان
مرور وضعیت صنعت در استان که روزگاری سرآمد صنایع منطقه بود؛ چیزی جر افول را نشان نمی دهد؛ چه در صنایع بزرگ استان که در کشور تولیدات انحصاری دارند و چه صنایع کوچک که همگی از اوضاع نابسامان خود گلایه دارند. از قطعه سازانی که ماه‌هاست طلب‌های خود را از شرکت‌های بزرگ دریافت نکرده اند و دیگر صنایع کوچک استان که رکود حاکم بر کشور عزم خود را برای شکستن کمر آنها جزم کرده است. همین افول صنعت در استان طی سال‌های اخیر لکه ی ننگی برای اشتغال استان است که سبب بیکار شدن صدها کارگر کارخانه‌های استان شده است که نتیجه اش روی آوردن جوانان به اشتغال‌های کاذب در استان می‌شود. و نهایتا اینکه به اذعان مسئولین شهری هر جا که شغل باشد مردم هم حضور دارند و این مسأله موجب شده استان در دریافت حمایت‌ها و تسهیلات به حاشیه رفته و فرصت‌های شغلی در یک دور باطل از استان خارج شود.

افزایش نرخ بیکاری به ۱۰.۸ درصد در استان
اردیبهشت امسال بود که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه ۱۲۳ هزار نفر بیکار در آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: حدود ۱۰.۸ درصد مردم استان بیکار هستند.
میراحد حسینی ادامه داد: تاکنون 4 هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده و همچنین 21 هزار و 319 نفر به سازمان‌های کاریابی معرفی شده‌اند که از این میزان به 11 هزار نفر شغل ایجاد شده است.
حسینی در ادامه با بیان اینکه در سال 94، 17 هزار و 300 شکایت کارگری ثبت شده، ادامه داد: در سال گذشته این رقم به 15 هزار و 300 شکایت کاهش یافته که از این میزان 7 هزار شکایت به صورت سازشی حل و فصل شده است.
وی همچنین از ایجاد یک هزار و 262 مشاغل خانگی در استان خبر داد و گفت: با این وجود به 2 هزار و 292 نفر شغل ایجاد شده است و همچنین به سه رشته چرم، قالی و کامپیوتر توجه ویژه‌ای در استان صورت گرفته است.
افزایش 4 درصدی نرخ بیکاری نسبت به بهار سال 95
بر اساس آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، طبق جدول شاخص‌های عمده بازار کار، نرخ مشارکت اقتصادی سال‌جاری در مقایسه با مشابه بهار سال گذشته 3.7 درصد و نرخ بیکاری نیز در مقایسه با زمان مشابه بهار سال گذشته 4 افزایش یافته است.
براساس آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، طبق جدول شاخص‌های عمده بازار کار در استان آذربایجان‌شرقی در بهار سال 96 نرخ مشارکت اقتصادی 43.4 درصد بوده و نرخ بیکاری 10.3 درصد اعلام‌شده است.
طبق این جدول، آمار سال‌جاری در مقایسه با زمستان سال گذشته نرخ مشارکت اقتصادی حدود 2.5 درصد افزایش‌یافته و رخ بیکاری نیز 3 درصد کاهش‌ یافته است.
البته طبق گزارش مرکز آمار ایران، براساس آمار اعلامی نرخ مشارکت اقتصادی سال‌جاری در مقایسه با مشابه بهار سال گذشته 3.7 درصد افزایش‌یافته و نرخ بیکاری نیز در زمان مشابه بهار سال گذشته 4 درصد افزایش داشته است.
بر اساس جدول شاخص‌های عمده بازار کار به تفکیک استان‌ها در بهار سال‌جاری، نرخ مشارکت اقتصادی کل کشور 40.6 درصد و نرخ بیکاری 12.6 بوده است.
بر اساس آمار اعلامی، نرخ مشارکت اقتصادی نسبت به زمستان سال گذشته که 38.9 درصد بوده، 1.7 درصد افزایش و نرخ بیکاری نیز که در زمستان سال گذشته 12.5 درصد بوده، 4 درصد افزایش‌یافته است.
گزارش از: شیوا صفری

خبر صبح؛ گروه گردشگری/ اصولا هر کاری باید با برنامه ریزی شروع شود یعنی برای رسیدن به تبریز مدرن، تبریز بزرگ و شهروند مدار و استمرار امکانات هوشمند نیاز به برنامه ریزی اصولی و علمی داریم. در این برنامه ریزی باید از افکار مدرن استفاده کنیم؛ اگر دنباله رو طرح های اجرا شده در شهرهای اصفهان و تهران و شیراز و کیش باشیم قافیه را باختیم! چون حداقلش سی سال عقب می افتیم!

 

تبریز، شاهراه تجارت قالی و کفش و‌ چرم!

ما تبریزیم! شاهراه و شاه بیت تجارت قالی و کفش و‌ چرم  و جاده ابریشم! پس باید از ایده های ناب و مدرن و آتی نگر استفاده کنیم. ابزار و تکنولوزی به روز شده را به کار گیریم. از آی.تی و زبان روز دنیا بهره ببریم و درست برنامه ریزی کنیم. در برنامه نویسی کاربردی و واقع نگر باشیم، ملزومات را بشناسیم، درست فکر کنیم و مهمتر این که دیروز نگر نباشیم!!

ما می خواهیم تبریز را  به کجا ببریم؟ این، مهم ترین سؤالی است که همه مدیران و  مقامات ارشد استان، باید مدام بدان اندیشه کنند و درباره اش تفکر کنند. چون اگر ما مدیران آتی نگر داشتیم الان شهروندان ما با سوار شدن در قطارهای مدرن باید عازم دوسلدرف و مسکو و کیف و پکن و سئول بودند نه اینکه چشم به راه قطار فرسوده «وان – ایلدیرم» باشند؟! ما خطا کردیم، راه توسعه را نیافتیم، ما پسانگر بودیم ولی امروز دیگر وقت نداریم و باید تلاش کنیم. دنیا را ببینیم، توسعه را ببینیم و امکانات را استفاده کنیم و از خود سوال کنیم که به کجا می رویم؟

 

تبریز باید کانون تولید نرم افزار گردد

تبریز باید سایت قوی برای معرفی خود و جوانانش داشته باشد. آیا دارد؟ باور کنید ندارد! سایتی که جوانانش قلم فرسایی کنند، بنویسند و بخوانند و یاد بگیرند و یاد بدهند. به زبانهای دنیا ترجمه کنند و نتایج تحقیقات خود را به جهان عرضه کنند. این جوانان باید پرورش بیابند. تبریز باید کانون تولید محتوی و تولید نرم افزار گردد چون کشاورزی ما خراب است. ارومیه ما دارد می میرد. تبریز باید مرکز تولید علم باشد  باید سطح سواد اساتیدش را بالا  ببرد و این امر تنها با تعامل با دانشگاههای کشورهای دور و بر ما و اروپایی امکان پذیر می شود.

به خود بیایبم سطح علمی دانشگاه تبریز در حال افت است، به فریاد برسید. درب پاساژ «نسیم» و امثال آن را که علم را داد و ستد می کنند، ببندید، اساتید همکار این نسیم ها را از دانشگاه اخراج کنید، چون به آینده ایران و آینده آذربایجان خیانت می کنند؛ با خرید مقاله علم ما افزایش نخواهد یافت، پس بیایید درست فکر کنیم، درست عمل کنیم و تبریز به افرادی که درست فکر کنند نیاز شدیدی دارد.

 

تبریز تئوریسین ندارد

ما به اقتصاددان و مشاوران قوی برنامه ریز و برنامه نویس نیاز داریم. تبریز مدیران اجرایی قوی دارد ولی تئوریسین ندارد، متخصص های قوی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی و آی.تی و برنامه ریزی و فنون مذاکره و لابی و تبلیعاتی ندارد. ما امروز باید افرادی را تربیت کنیم که بتوانند حداقل بیست سال آینده معادلات علمی اجتماعی و سیاسی جهان، منطقه و تبریز را ببینند. ما به مردان دیروزنگر سیاسی نیازی نداریم؛ ما به کسانی نیاز داریم که سنتی فکر نکنند، متخصص باشند و بتوانند با فنون ‌مذاکره تمامی متخصصان دلسوز آذربایجانی و سرمایه داران غیور هم وطن را به تبریز بیاورند و ‌پلی بسازند برای آینده!  پلی مستحکم و فنی نه مثل پل کابلی تبریز و پلهای نادرست سطح شهر تبریز!!

حال سؤال این است: آیا مسئولان و مردم هموطن ما به کلمه یا کلمات کلیدی که از زبان مدیران ارشدش بیرون می آید تفکر می کنند؟ آیا از آنها پرسیده اند که برای ارتقاء نام تبریز و ۲۰۱۸ چه  برنامه ای دارند یا حتی فکرش را کرده اند؟

برنامه ریزان و مدیران شهر تبریز البته با مردم تبریز باید هم اندیشی کنند و به این سؤالات پاسخ دهند:  ما برای ارتقای سطح کیفی و رفاهی و فضای سبز و شهر هوشمند و سالم و شهروندمدار به چه برنامه ایی نیاز داریم؟ برای پیشبرد این برنامه ها به چه الزاماتی نیاز داریم؟ ابزارمان چیست؟ تخصصمان  چیست؟  چه قدر بودجه داریم؟ موانع ما چه کسانی هستند؟ مقررات چه می گویند؟ سطح انتظارات مردم چیست؟ سطح علمی و انگیزه کار مدیران ارشدمان چه قدر است؟ آیا بدنه کارشناسی ادارات دولتی توان یاری برنامه های توسعه ما را دارند؟   با چه کسانی باید مذاکره کنیم و چگونه مردم را سرصحنه بیاوریم؟

تبریز خودش برند جهانی است؛ قالی تبریز، کفش و چرم تبریز و سوغات تبریز و ورنی تبریز و... استان آذربایجان شرقی و غذاهای تبریز برند هستند! فقط کافی است هوشمند عمل کنیم. دنباله روی اصفهان و اهواز و تهران نباشیم  و فراموش نکنیم که دنیای امروز، دنیای برند است و اگر برند تبریز با تداعیات زیبا همراه باشد، هم اعتبار و حیثیت چند هزار ساله مان حفظ می شود و هم این همنشینی هدفمند مفاهیم، می تواند تبدیل به قدرت و ثروت برای مردم آذربایجان شود.

رضا روان دوست

 بنیاد حسین اف در برنامه سفیران که از شبکه پنج سیما پخش می شود در رابطه با جمهوری آذربایجان گفت: جمهوری آذربایجان کشوری است که همسایه جمهوری اسلامی ایران است از نظر ما با جمهوری اسلامی ایران تاریخ، فرهنگ و مشترکات زیادی دارد، شخصیت های مشترکی داریم و در کنار هم روابط دو کشور در حال توسعه است.
وی ادامه داد: در چهار سال گذشته روسای جمهور هر دو کشور ۹ بار با هم ملاقات داشتند که ۵ بار آن در پایتخت های دو کشور بود و به زودی دهمین ملاقات انجام خواهد گرفت. همه این ها نشانگر اراده سیاسی است که برای توسعه همکاری دو کشور وجود دارد.سال گذشته روابط تجاری ایران و آذربایجان ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است، آذربایجان با تمام همسایگان و با تمام جهان ارتباطات خوبی دارد و در همه زمینه ها همکاری می کند.
بنیاد حسین اف در پاسخ به این سئوال که ۱۵ ماه است که سفیر جمهوری آذربایجان در ایران شده‌اید، این زندگی و این مدتی که در تهران بودید نگاه شما را تغییر نداد؟ خاطر نشان کرد:بله با ۱۵ سال پیش تغییر و تحولاتی در شهر و در زندگی مردم دیده ام، البته هم من و هم خانواده ام هیچ وقت احساس غریبی در تهران نداشتیم. مثل اینکه از ماموریت خارجی برگشتیم چون هم چهره‌ ها و هم فرهنگ و آداب و رسوم اینجا همه برای ما آشنا است و احساس غریبی نداریم .
وی در خصوص نقاط مشترک فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: نقاط مشترک خیلی زیاد است یعنی اگر اینها را لیست کنیم خیلی لیست طولانی خواهیم داشت و من نقاط متفاوت را نمی بینم .مشترکات خیلی زیاد است مثلا موسیقی یا نواهای مختلف و ادبیات مشترک داریم. تاریخ وشخصیت های مشترک داریم مثل نظامی گنجوی. همه این ها هم افتخار برای مردم ایران هم برای مردم آذربایجان هستند به این خاطر اشتراکات را بیش از حد می بینم.
سفیر آذربایجان همچنین در خصوص تعاملات بین دو کشور عنوان کرد: در ۴ سال گذشته روسای جمهور هر دو کشور ۹ بار با هم ملاقات داشتند از بعد از استقلال آذربایجان بین ایران و آذربایجان ۱۳۰ سند امضا شده و از این ۱۳۰ سند ۴۰ عدد مربوط به بخش اقتصادی است. در زمینه اقتصادی آذربایجان و ایران همکاری های خوبی انجام می دهند .
وی ادامه داد:امسال در اوایل ماه جولای در شهر تهران و اصفهان هفته فرهنگی آذربایجان برگزار شد و ای کاش شما آن صحنه را می دیدید در تالار وحدت ارکسترملی آذربایجان آهنگ ای ایران را اجرا  کرد و حدودا در سالن ۸۰۰ نفر بودند همه آنها بلند شدند و آهنگ را خواندند. این صحنه خیلی دیدنی بود.
این دیپلمات آذربایجانی افزود:در ۱۵ ماهی که اینجا هستم از ایران و از آذربایجان در سطح وزرا حدودا ۲۲ وزیر رفت و آمد داشته اند و همه این ها نشانگر تعامل، دید مثبت به آینده و خواست توسعه روابط همه جانبه دو کشور است.
وی در پاسخ به این سئوال که فکر می کنید چه کارهایی باید انجام شود تا این سطح تعاملات گسترده تر وبیشتر شود؟گفت: در این زمینه هم سفارت جمهوری اسلامی در باکو هم سفارت ما در تهران خیلی فعال هست سعی می کنیم که پتانسیل و امکانات کشورهایمان را بیشتر با مردم کشورها آشنا کنیم و بخش خصوصی را تشویق کنیم .در شرایط فعلی که اقتصاد مهم است بخش خصوصی را تشویق می کنیم برای این ارتباطات که محکمتر باشد.
حسین اف ادامه داد:در سال های اخیردو پروژه مهمی که بین دو کشور ایجاد شده یکی در نزدیکی باکو با همکاری با شرکت ایران خودرو شرکت آذر ماش یک کارخانه مشترک دارند و بعد از آن هم شرکت دارو پخش با بخش خصوصی آذربایجان کارخانه داروسازی را می زنند. من فکر می کنم نزدیک عید نوروز خودروسازی افتتاح خواهد شد یک ماه بعد از آن هم امکان دارد که افتتاح کارخانه داروسازی به انجام برسد.
وی افزود:حتی اخیرا برای من هم خیلی جالب بود که بخش خصوصی آذربایجان در استان سمنان سرمایه گذاری کرده است و همه این ها خیلی جذاب وجالب برای سرمایه گذاری بیشتر است وسرمایه گذاران هم اگر زمینه آماده باشد آنها خودشان کار خودشان را خیلی خوب بلد هستند و همکاری هایی را شروع خواهند کرد.
وی تصریح کرد:در شهری در بندر قزاقستان دولت آذربایجان یک مرکز لجستیک ساخته است که از امکانات خیلی زیادی برخوردار است و انبارهای خشک و زیر صفر است و کشتی می تواند آنجا پهلو بگیرد یا راه آهن دارد. شرایط منطقه آزادی دارد .ما تشویق می کنیم استان های همجوار دریای خزر از آن مرکز لجستیک استفاده کنند.
سفیر آذربایجان خاطرنشان کرد: من در طول ۱۵ ماهی که در تهران به عنوان سفیر فعالیت می کنم با اتاق بازرگانی استان های گلستان ، گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، همدان، تهران و ایلام ملاقات هایی داشته ام ودر همه ملاقات ها برای بررسی موضوعات توسعه تجارت بوده است.
وی ادامه داد: همانطور که اطلاع دارید اتباع آذربایجان در بازار میوه و تره بار روسیه و آسیای مرکزی خیلی فعال هستند، در آنجا هم تشویق می‌کنم از امکانات و محصولات برادران ایرانی استفاده کنند. یعنی الان در زمینه اقتصاد و تجارت نه تنها روبط دو جانبه بلکه همکاری در بازارهای ثالث هم شروع شده است.
بنیاد حسین اف در پاسخ به این سئوال که نگاه شما در مورد پیشرفت های ایران در زمینه اقتصاد و در زمینه دانش و علوم چگونه است؟ از دیدگاه شما این پیشرفت ها به چه صورتی است؟ گفت:پیشرفت های ایران در زمینه دانش، اقتصاد و فناوری را زمانی که انسان اینجا زندگی می کند  لمس می کند ولی متاسفانه  در خارج از ایران زیاد آشنایی ندارند. من در این موضوع ایران را یک کشوری می دانم که در کالاهای مهم به خودکفایی رسیده و حتی می تواند بازارهای منطقه را هم تامین کند .
وی ادامه داد:در زمینه دانش، علم و فناوری من از نزدیک با فعالیت پارک علم و فناوری پردیس آشنا شده ام و در مورد فعالیت هایی که در هر استان هم یک پارک علم و فناوری هست من مطلع نبودم اخیرا مطلع شدم جلسه ای گذاشتیم با رهبران پارک علم و فناوری استان گیلان، اردبیل، آذربایجان شرقی، استان آذربایجان غربی و دعوت کردیم تشویق کردیم که آنها با مراکز علم و صنعت آذربایجان و دانشگاه های آذربایجان ارتباطاتی داشته باشند.
سفیر آذربایجان خاطرنشان کرد:درمورد علوم دانش بنیان یا سلولهای بنیادی که ایران پیشرفت های خیلی خوبی داشته اخیرا یک مقاله ای می خواندم که در مورد تولید علم یا مقالات علمی ایران اکنون رتبه اول جهانی را دارد و این خیلی برای جهان اسلام افتخار هست و ما در این زمینه تشویق می کنیم که با آکادمی علوم آذربایجان و با دانشگاه دولتی باکو و یا مناطق صنعتی آذربایجان ارتباطی داشته باشند. مثلا در مورد IT این را در زندگی روزمره در تهران احساس می کنم که چه قدر پیشرفت کرده و من فکر می کنم که در این زمینه ما بین کشورهایمان ارتباطات را باید تقویت کنیم چراکه IT یک محصول و یا یک علمی است که هم برای امروزهم برای فردا است.
حسین اف با اشاره به فزایش ۷۰ درصدی مبادلات تجاری ایران و آذربایجان تاکید کرد:در سال ۲۰۱۶ روابط البته مبادله تجاری ایران و آذربایجان ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این هم در آن زمانی است که به خاطر شرایط اقتصادی جهان مبادله تجاری آذربایجان با همسایه های دیگر یک افتی داشته ولی با آذربایجان افزایش پیدا کرده است و امسال در ۸ ماه سال میلادی امسال با آن ۷۰ درصد ما مبادله تجاری سال گذشته را پر کرده ایم.
وی گفت:می دانید که آذربایجان برنامه های ساخت و ساز دارد و از ایران سنگهای تزیینی، سرامیک، کاشی وارد می شود . از آذربایجان به ایران محصولاتی برای فولاد و یا مواد خام محصولات برای صنایع فولاد و یا محصولات برای دام و طیور وارد می شود و در روابط ایران و آذربایجان این همکاری دو جانبه هست.
ایران یک کشوری است که از نظر جغرافیایی امکان ترانزیت بیشتری دارد و ما در این زمینه هم امکاناتی فراهم کردیم و نتایجی آماری که به دست ما می آید همه نشانگر توسعه روابط تجاری و اقتصادی است.
سفیر آذربایجان در پاسخ به اینکه برای اینکه این بحث های اقتصادی را توسعه بدهیم گفتید در جمهوری آذربایجان بحث های ساخت و ساز خیلی پیشرفت می کند و به محصولات صنعت ساختمان مثل کاشی، سیمان و مواردی که به صنعت ساختمان مربوط می شود ازجمهوری اسلامی ایران نیاز است برای توسعه این کارها فکر می کنید باید در بحث های گمرکی و قانونی چه اتفاقاتی رقم بخورد تا این مراودات راحت تر برای تجار و بازرگانان دو کشور صورت بگیرد؟ عنوان کرد:کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان یکی از فعال ترین کمیسیون‌ها است در زمانی که از طرف ایران رئیس کمیسیون مشترک آقای واعظی بود کارهای مهمی انجام شد اکنون به خاطر تغییر سمت وی آقای کرباسچیان برای ریاست کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان انتخاب شدند و به زودی جلسه سیزدهم کمیسیون مشترک در تهران برگزار خواهد شد .
وی خاطرنشان کرد:در این چهار سال گذشته اگر در گذشته ما مبادله می کردیم ۵ هزار تا اجازه برای کامیون ها الان تعداد آن اجازه ها به ۱۵ هزار تا افزایش پیدا کرده است. قبلا ۱۶۰ دلار از کامیون ها عوارض می گرفتند الان عوارض را پایین آورده ایم و صد دلار شده و به جز آن آذربایجان برای امکانات ترانزیت و ترانسفورت خودروها خیلی برنامه های وسیعی انجام می دهد.
سفیر آذربایجان تاکید کرد:بنا به دستور آقای الهام علی‌اف از ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی هر کامیونی که به اولین ایستگاهی که نزدیک به مرز هست کالایی ببرد یا کالا برگردد از تمام عوارض سه سال معاف شده است و همه این ها برای رونق تجارت بیشتر افزایش پیدا کرده است.ما اکنون در زمینه مبادله اقلام کالاهایی که در ایران تولید می شود و آذربایجان آن را وارد می کند یا کالاهایی که در آذربایجان تولید می شود و ایران آن را وارد می کند در کمیسیون مشترک مسائل در حال مذاکره هستیم. در ترکیب کمیسیون مشترک ۹ گروه کاری تاسیس شده است گروه های کاری در زمینه کشاورزی، بانک، آبیاری و هم چنین مسائل مهمی که در روابط دو کشور موجود است در چارچوب گروه کاری و کمیسیون مشترک بسیار مورد مذاکره قرار می گیرند.
وی خاطرنشان کرد :من به عنوان سفیر مطلع شده ام ولی متاسفانه در پیشرفت ایران در این زمینه فکر می کنم در خارج از ایران زیاد شناخته نشده است که باید تشویق شود . در آن پارک های علم و فناوری که من رفته ام و کالاهای دانش بنیان و پیشرفت ایران در زمینه it را دیده ام ، فکر می کنم یکی از افتخارات جهان اسلام است.
حسین اف در رابطه با اینکه بازرگان ایرانی برای اینکه بخواهند محصولات خود را به آذربایجان صادر کند چه اقداماتی را باید انجام بدهند؟ توضیح داد: آن تاجرانی که در استان همجوار زندگی می کنند راه را از ما بهتر بلد هستند و می دانند که مثلا در این فصل در آذربایجان این محصول نیاز است به آذربایجان ببرند یا در این فصل از آذربایجان این محصول را بیاورند. از استان های دور آن هم ما سعی می کنیم امکانات خودمان را از طریق فضای مجازی که سفارتمان دارد به اطلاع آنها برسانیم. مثلا قانون حفظ سرمایه خارجی را به زبان فارسی ترجمه کرده ایم و روزانه به ایمیل سفارت مراجعه می شود.هیچ نامه ای را بدون دقت کنار نمی گذاریم و سعی می کنیم به همه جواب بدهیم و دعوت می کنیم به سفارت که با آنها در ارتباط باشیم.
وی در پاسخ به اینکه برای افزایش ضریب اطمینان و امنیت معاملات تجار ایرانی در آذربایجان چه تدابیری اندیشیده اید؟ گفت:در آذربایجان اولین قانونی که قبول شده حفظ سرمایه خارجی و برگشت سرمایه خارجی است. اگر سرمایه خارجی می خواهیم یا تجارت اولین اولویتش امنیت و ثبات است .باید هر سرمایه دار از سرمایه گذاریش اطمینان داشته باشد و با خیال راحت این کار را انجام بدهد. خدا را شکر در آذربایجان از سال ۱۹۹۴ آتش بس انجام شده و هر کس با خیال راحت می تواند تجارت داشته باشد.
سفیر آذربایجان افزود:در ۲۵ سال گذشته در اقتصاد آذربایجان بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است که از این میزان ۲۰۰ میلیارد دلارش سرمایه خارجی است و در این زمینه سرمایه ایرانی هم هست.در آذربایجان حدودا ۵۰۰ شرکت ایرانی در حال حاضر فعال هستند که در زمینه های مختلف، بازرگانی، تولید، صادرات فعالیت می کنند و اگر امنیت و رضایت نداشتند نمی توانستند در بازار آذربایجان فعال باشند.
حسین اف در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه فعلا در بخش عمده ای از مبادلات واحد پولی که باهاش مبادلات بازرگانی اتفاق می افتد دلار است به نظرتان می شود دلار را از مبادلات اقتصادی بین دو کشور حذف کرد؟ عنوان کرد:چنانچه اشاره کردم ۱۵ ماه است در تهران هستم در این ۱۵ ماه رئیس بانک مرکزی آذربایجان به ایران سفر کرد و بعد رئیس بانک مرکزی ایران به آذربایجان سفر کرد و در سطح کارشناسی هم تقریبا ۶ تا سفرهای متقابل داشتند و در این زمینه مذاکراتی داشته اند.
این دیپلمات آذربایجان در پاسخ به اینکه در گذشته در حوزه انرژی همکاری های متعددی انجام شده از جمله ساخت سد خدا آفرین که این ها به توسعه روابط انرژیک بین دو کشور کمک کرده آیا برنامه های دیگری برای توسعه این روابط وجود دارد؟ تاکید کرد:بله شما چنانچه اشاره کردید موضوع خدا آفرین چندین سال بود که در حال مذاکره بود این قرارداد بین دو کشور امضا شد و در مجلس هر دو کشور تصویب شود و در حال اجرا است. در این زمینه کارگروه کاری تشکیل شد و به زودی جلسه اول برگزار خواهد شد .
حسین اف با بیان اینکه حداقل ۱۰ شرکت مشترک و مهم بین ایران و آذریایجان وجود دارد گفت: تا جایی که من اطلاع دارم و ۱۰ شرکت مشترک را در ذهنم هست که خیلی فعال هستند و محصولات مشترک دارند و این محصولات نه فقط در بازار ایران و یا آذربایجان صادر می شود بلکه به بازارهای دیگر هم می رود.
وی در پاسخ به این سئوال که ما مرز مشترک بسیار خوبی بین دو کشور داریم که می تواند به افزایش سطح تعاملات بین دو کشور کمک کند. مشکلی که برای بازرگانان ایران وجود دارد این است که محصولی که در ایران ارایه می شود با تعرفه گمرکی که در جمهوری آذربایجان دریافت می شود باعث می شود تفاوت قیمت زیادی در ایران و آذربایجان وجود داشته باشد . برای این موضوع شما چه تمهیداتی را در نظر گرفته اید؟ افزود:یک سری موضوعاتی است که گاها در ایران سوتفاهم ایجاد می شود. در آذربایجان تعرفه گمرک یا مالیات واحد است. آذربایجان عضو سازمان کشورهای مشترک المنافع هست یعنی در آذربایجان تعرفه ها شروع می کند از صفر تا ۳۶ درصد ولی با کشورهای مشترک المنافع تا ۱۸ درصد می رسد.

 

وزنامه «يني مساوات»نوشت : « الهام علي اف» رئيس جمهور آذربايجان فرماني را درباره تاسيس انستيتوي الهيات در کشور امضا کرده است. قرار است انستيتوي الهيات تحت نظارت کميته دولتي در امور ديني جمهوري آذربايجان باشد و رشته الهيات دانشگاه دولتي باکو را نيز در خود جاي دهد،اين انستيتوي تازه تاسيس قرار است براي کشور، کادرها و فارغ التحصيلان متخصص در امور ديني را تربیت کند و خلاء موجود در اين زمينه را پُر کند.»
روزنامه «يني مساوات» نوشت : در ميان ادعا مي شود، تاسيس اين انستيتو در راستاي کاهش صلاحيت هاي شيخ «الاسلام الله شکور پاشازاده» است؛ دانشگاه اسلامي باکو تحت نظارت مستقيم اداره مسلمانان قفقاز بود و از سال ۱۹۹۴ رسما فعاليت خود را آغازکرده  بود. وزارت آموزش آذربايجان از سال۲۰۰۹ ميلادي نيز دانشنامه اين دانشگاه را در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد به رسميت شناخته شده است. اين دانشگاه که رئيس آن حاج «صابر حسنلي» است، بيشتر اساتيد خود را از ميان فارغ التحصيلان رشته الهيات دانشگاه دولتي باکو انتخاب مي کند.
مسئله کاهش و محدوديت صلاحيت هاي اداره مسلمانان قفقاز از اکتبر سال گذشته مطرح شده است.
به نوشته روزنامه مساوات ، واقعيت اين است که اداره مسلمانان قفقاز از تبليغ دين در داخل آذربايجان به صورت عملي کنار گذاشته شده است. پيشتر تعيين ائمه جماعات براي مساجد کشور و اعلام روزهاي مهم ديني در اختيار اين اداره بود، اما امروز اداره مسلمانان قفقاز اين امور را با هماهنگي ارگانهاي دولتي انجام مي دهد. در عين حال، تبليغ و آموزش مسايل ديني، تهيه درسنامه هاي ديني، نظارت بر فعاليت مساجد و مراکز ديني در اختيار کميته دولتي در امور ديني قرار دارد. بطور کلي، مورد هدف قرار گرفتن شيخ الاسلام يک خبر جديد  نيست . با وجود اين، شيخ الاسلام با اينگونه خبرها راضي نشد و آنرا تکذيب کرد. وي با اشاره تلويحي به اين مطلب، به تقسيم وظايف ميان اداره مسلمانان قفقاز و کميته دولتي در امور ديني رضايت داده است.
اين روزنامه نوشت،علت تغيير نگاه حکومت به اداره مسلمانان قفقاز مشخص است، زيرا حکومت در صدد است که نظارت کامل بر امور ديني را به دست آورد.اداره مسلمانان قفقاز قادر بر نظارت کامل بر امور ديني در کشور نيست، اما کميته دولتي در امور ديني آذربايجان که حکومت از آن حمايت مي کند، در اين زمينه فعاليت موفقي دارد.
علت ديگر اقدام حکومت اين است که اداره مسلمانان قفقاز در فعاليت هاي خود محافظه کارانه عمل مي کند. اين اداره در تبليغات ديني خود هنوز هم «مدل ايراني» را ترجيح مي دهد مثلا دانشگاه اسلامي باکو با گذشت چندين سال از تاسيس آن، هنوز هم در منطقه قفقاز و حتي در داخل کشور به يک مرکز آموزش عالي در زمينه ديني تبديل نشده است. اداره مسلمانان قفقاز به جاي کادر سازي، افراد مختلفي را براي تحصيلات ديني به خارج کشور اعزام مي کرد که فساد اين اقدام نيز در طول سالهاي اخير خود را نشان داد. حتي کار بجائي رسيد که حکومت براي جلوگيري از انتشار اين فسادها مجبور شد که قوانيني را براي فارغ التحصيلان ديني خارج از کشور به تصويب برساند.
اخيرا نيز روشن شد که اداره مسلمانان قفقاز قادر به کادر سازي در زمينه امور ديني نيست و يا بر اساس علل خاص تمايلي براي انجام اين کار ندارد.
به نوشته اين روزنامه ، در محيط ديني جمهوري آذربايجان عربستان سعودي نيز دخالتهاي جدي دارد. تقويت افراط گرائي ديني در باکو و مناطق مختلف کشور را نبايد به فراموشي سپرد. علاوه بر اين، طريقت «نورچي»ها در ترکيه نيز توانست در داخل آذربايجان به صورت جدي سازماندهي شود. دولت آذربايجان در حال حاضر براي از ميان بردن مفاسد همين دو گروه فعاليت جدي را در پيش گرفته است. اما با وجود اين، هنوز هم خطر آنها به صورت کلي از بين نرفته است.
با وجود مطرح شدن اين مسايل در رسانه هاي کشور، حکومت هيچ قصدي در رنجاندن شيخ الاسلام پاشازاده ندارد و نمي خواهد روابط موجود ميان وي و حکومت را تضعيف کند. البته در اين ميان شيخ الاسلام پاشازاده نيز رقبائي دارد که با روش هاي مختلف براي تضعيف وي برآمده و قصد فشار آوردن بر وي را دارند.
خود شيخ الاسلام پاشازاده ۳۰ سال است که به عنوان رئيس اداره مسلمانان قفقاز در کشور فعاليت مي کند. با اينکه وي بارها سخن «دين از سياست جدا است» را بر زبان آورده است، اما خود بارها در امور سياسي دخالت کرده و موضع سياسي گرفته است. وي به صورت شفاف هم از مرحوم حيدر علي اف و هم از الهام علي اف حمايت کرده است. در سايه همين حمايتها بود که توانست به عنوان شيخ الاسلام مادام العمر منطقه قفقاز انتخاب شود.
به همين دليل، با وجود محدود شدن امکانات شيخ الاسلام، هرگز اعتبار و شخصيت وي در نگاه حکومت از بين نخواهد رفت. علاوه بر اين، تاثير و نفوذ وي در کشورهاي شوروي سابق نيز بر کسي پوشيده نيست. به نظر مي رسد که شيخ الاسلام هم اکنون متوجه تلاش حکومت براي محدود سازي امکانات و صلاحيت هاي وي شده است از اين رو در مقابل اين اقدامات از خود مقاومت نشان نمي دهد. مهم آن است که کسي با شخص وي کاري نداشته باشد.

 

صفحه 1 از 74
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…