مدیریت سایت

مدیریت سایت

پست الکترونیکی: این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

خبر صبح؛ گروه گزارش
18 ساله بود و خودش می‌دانست که دچار مشکلات روحی شده است. دلش می‌خواست به تفریح یا مسافرت برود تا از این خمودگی نجات پیدا کند. چند بار هم این پیشنهاد را با والدینش مطرح کرد ولی آن‌ها به دلیل شرایط اقتصادی، مسافرت را ضروری نمی‌دانستند تا این که «هاله» دچار حمله عصبی شد. پس از آن که او را به بیمارستان منتقل کردند مشخص شد از موضوعی رنج می‌برد و به نوعی گرفتار افسردگی شده است. پزشکان از والدین او خواستند تا هاله را نزد روان‌شناس و روان‌پزشک ببرند و درمان‌های لازم را دریافت کند. او به روان‌پزشک مراجعه و داروهای لازم را دریافت کرد و با راهنمایی وی با یک روان‌شناس آشنا شد و در 10 جلسه درمان و صحبت با او و مشاوره، شرایط روحی‌اش بهبود یافت.
اختلالات روان پزشکی از جمله بیماری‌های شایع در جامعه محسوب می‌شود و ممکن است افراد زیادی به آن دچار باشند اما به دلیل بی‌توجهی و پرداختن به دیگر دغدغه‌ها متوجه این بیماری نمی‌شوند. از میان این اختلالات می‌توان به افسردگی اشاره کرد که اغلب افراد در دوره‌ای از زندگی با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. بیماری‌ها و اختلالات روان‌پزشکی هم مانند دیگر بیماری‌ها نیاز به شناسایی، تشخیص و درمان دارند تا فرد بتواند با سلامت کامل به زندگی خود ادامه دهد. به همین دلیل ضروری است افراد با علایم برخی از این بیماری‌ها آشنا شوند و در صورت ابتلا به آن درمان‌های لازم را طی کنند.

۳۴ درصد ایرانیان اختلالات روانی دارند
وضعیت سلامت روانی مردم کشور به دلایل مختلف از جمله آلودگی‌های صوتی و هوا و تبعیض‌های اجتماعی، اقتصادی و معیشتی تحت تاثیر قرار می‌گیرد‌ بطوری که به گفته رییس سازمان بهزیستی ایران، ۳۴ درصد جمعیت کشور در سنین ۱۹ تا ۶۰ سال دچار اختلالات روانی‌اند. این اظهارنظر را انوشیروان محسنی دو سال قبل اعلام کرد. اما آمارهای متناقض نشان‌دهنده رقم‌های متفاوتی در خصوص وضعیت سلامت روانی مردم جامعه است. در این میان سلامت روانی زنان بیش از قبل مورد توجه قرار گرفته است.

زنان بیش از مردان در خطر ابتلا به بیماری‌های روانی
زنان 3/1 درصد بیشتر از مردان در معرض اختلالات روانی و افسردگی هستند. این خبر را رییس سازمان بهزیستی کل کشور در اولین کنگره علمی ‌بین‌المللی عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در شیراز‌ گفت.
از سویی دیگر محسنی درباره آمار زنان سرپرست خانوار در کشور عنوان کرد: نزدیک به سه میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارند که برخی از آنها همسران‌شان فوت شده، عده‌ای همسر از کار افتاده دارند و تعدادی هم از همسران خود طلاق گرفته‌اند و البته تعداد کمی هم از زنان سرپرست خانوار تاکنون ازدواج نکرده‌اند. این آمار از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که اختلالات روانی به گفته وی بیشتر از هر قشری، زنان بیوه را نشانه گرفته است.
دلایل اختلالات روانی در زنان چیست؟‌
بطور کلی بیماری‌های روانی حدود 14درصد کل بار بیماری‌های کشور را به خود اختصاص داده است و نتایج بررسی سال ۱۳۸۴ وزارت بهداشت درباره بار بیماری‌ها نشان می‌دهد که رتبه اول بار بیماری‌ها در زنان ایرانی مربوط به اختلالات روانی- رفتاری و در مردان مربوط به حوادث عمدی و غیرعمدی از جمله تصادفات است و اختلالات روانی رفتاری رتبه دوم بار بیماری را در مردان ایران دارد.
برخی روانشناسان و جامعه‌شناسان معتقدند دلایل اختلالات روانی در زنان به مسایل هورمونی و شرایط این افراد در اجتماع مربوط می‌شود و عوامل ژنتیک، استرس و ساختار شخصیتی فرد، سه ضلع بیماری‌های روحی و روانی افراد را تشکیل می‌دهند. دکتر ‌هادی معتمدی، آسیب‌شناس اجتماعی‌ چندی پیش عنوان کرده بود بیماری‌های اعصاب و روان بی‌ارتباط با مسایل اجتماعی هستند و بطورکلی، ایجاد مشکلات مرتبط با اعصاب و روان به عواملی مانند بیولوژی، عوامل ساختاری و مادرزادی، عوامل سایکولوژیک و خانوادگی و عوامل اجتماعی بستگی دارد.
اما بسیاری از کارشناسان نیز شیوع افسردگی در میان زنان را در ارتباط مستقیم با شرایط خانوادگی و پیرامونی و مسایل اجتماعی و اقتصادی می‌دانند و برخی تحقیقات نشان می‌دهد شرایط زندگی و مشکلات اجتماعی- روانی می‌تواند با شیوع بیشتر بیماری افسردگی در میان زنان رابطه داشته باشد. بطورکلی فشارها می‌توانند در ابتلا به افسردگی در افرادی که از نظر بیولوژیکی نسبت به این بیماری آسیب‌پذیر هستند، موثر باشد. شیوع بالاتر افسردگی در زنان ناشی از فشارهای ویژه‌ای است که با آن مواجهند. این‌گونه فشارها شامل مسئولیت‌های اصلی زنان در خانه و در محل کار، تک‌والدینی و مراقبت از کودکان و والدین سالمند می‌شود. کیفیت ازدواج نیز نقش مهمی‌ در زندگی دارد. در حقیقت بیشترین میزان افسردگی در زنان در برهه‌هایی که از زندگی زناشویی خود راضی نیستند دیده شده است.
فقر اقتصادی نیز فشارهای بسیاری از قبیل گوشه‌گیری، احساس ناامنی، مواجه‌شدن با رویدادهای ناگوار بسیار و دسترسی ناکافی به منابع کمکی را موجب می‌شود. این عوامل، زمینه‌ساز شیوع افسردگی در بین زنان است که زنان سرپرست خانوار به دلیل آنکه در مواجهه با همه این عوامل زمینه‌ای قرار دارند، بیشتر از دیگران در تهدید ابتلا به افسردگی هستند.

آمار بالای افسردگی در میان زنان آذربایجان‌شرقی
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی طی گفتگویی میزان «زنان افسرده» در آذربایجان‌شرقی را 19 درصد بیش از استان‌های مرکزی ایران اعلام کرد و گفت: یکی از علل افسردگی زنان در این استان، ازدواج زودهنگام بوده و امید است که تدابیری اندیشیده شود تا هم این زنان و هم کودکانی که از «مادران کودک» به دنیا می‌آیند، شرایط مناسبی داشته باشند.
«معصومه آقاپور» با تأکید بر این‌که ممانعت از ازدواج‌های زودهنگام از مواردی است که به شدت در فراکسیون زنان طرفدار آن هستیم، گفت: متأسفانه آمار خطرناکی از ازدواج‌های زودهنگام در جامعه ما وجود دارد که نیازمند توجه جدی است.
آقاپور در این‌باره افزود: کودکانی که ازدواج می‌کنند، هنوز دوران نوجوانی را طی نکرده و از «دنیای کودکی» به دنیای «جوانی و میانسالی» منتقل می‌شوند، فرزندان نارس و زودرس نتیجه‌ی چنین ازدواجی است.
وی با تأکید بر این‌که «کودکان مادرکودک» دچار معضلات زیادی می‌شوند، یادآور شد: این کودکان نه تغذیه‌ی مناسبی داشته و نه فضای مناسبی برای پرورش و بلوغ دارند، از طرفی هم همانند مادرانشان، بدون تجربه دنیای کودکی، بزرگ می‌شوند! امید است بتوانیم در این مورد قدم‌های مثبتی را برداریم.
افسردگی شایع‌ترین بیماری روان‌پزشکی
دکتر «مجید سرتیپی»، روانشناس و متخصص روان‌پزشکی در گفتگو با طرح نو تاکید کرد: بر اساس برآوردهای وزارت بهداشت، نزدیک به 30 درصد از افراد بالای 30 سال در جامعه به نحوی دچار مشکلات روان پزشکی هستند که ممکن است خفیف یا شدید باشد.
وی با استناد به یک مقاله علمی که در سال 86 در استان آذربايجان‌شرقي تدوین شده است، تاکید کرد: در سال 86 نزدیک به 10 درصد بار بيماري‌ها در استان ما در اثر بيماري‌هاي ايسکميک قلبي، 57/7 درصد در اثر حوادث ترافيکي، 39/4 درصد در اثر بيماريهاي عروقي مغز و 15/4 درصد در اثر افسردگي بوده است.
سرتیپی تاکید کرد: با توجه به این پژوهش، بيماري‌هاي قلبي عروقي، بيماري‌هاي رواني و حوادث بار اصلي بيماري‌ها را در استان آذربايجان‌شرقي ايجاد مي‌نمايند.

وی درباره افسردگی، بیان می‌کند: برای تشخیص این بیماری معیارهایی در نظر گرفته می‌شود مانند تغییر رفتار خواب (کم‌خوابی و پرخوابی)، تغییر اشتها (کم‌اشتها، پراشتها)، گوشه‌گیری، کاهش امید به زندگی و رفتارهای منفی که در افراد بروز پیدا می‌کند و بر اساس این معیارها روان‌پزشک بیماری را تشخیص می‌دهد و می‌توان گفت فرد افسرده و با چه شدتی است.
وی خاطرنشان می‌کند: این بیماری در زنان بیشتر است زیرا جامعه ما مردسالار است و بانوان کمتر در اجتماع وارد می‌شوند و بیشتر در منزل هستند و این می‌تواند به افسردگی منجر شود.
وی ادامه می‌دهد: در اختلال اضطراب، افراد در شرایط خاصی دچار اضطراب می‌شوند که معیارهایی برای تشخیص آن وجود دارد و پس از تشخیص می‌توان به راحتی درمان کرد ولی باید شناسایی شوند که در شناسایی مشکل داریم.
وی اظهار می‌کند: اختلالات سایکوتیک، شدیدترین نوع اختلالات روان‌پزشکی است که می‌تواند از تغییر رفتار مختصر تا تغییرات شدید رفتاری مانند توهم و بدبینی شدید در بیمار ایجاد شود و طیف آن گسترده است که نیاز به مداخله روان پزشکی و تشخیص و درمان دارد.

خودمراقبتی مهم‌ترین راهکار است
این متخصص روان پزشکی خاطرنشان می‌کند: مهم‌ترین توصیه، خودمراقبتی است و کسانی که خودمراقبتی بهتری دارند از حال بهتری برخوردار هستند. علاوه بر آن به افراد توصیه می‌شود به مراکز سلامت روان مراجعه کنند تا وضعیت آن‌ها بررسی شود. مردم مشکلات روان‌شناختی و روان‌پزشکی را جدی بگیرند و مراجعه کنند و آن را انگ ندانند، بیماری‌های روان‌شناختی و روان‌پزشکی را مانند بیماری‌های جسمی بدانند و برای درمان آن اقدام کنند.

نه پوشش بیمه‌ای دارند، نه هیچ حمایتی می‌شوند
اما شاید مهمترین مشکلی که بیماران روانی از هر نوع اختلالی با آن مواجه هستند را عدم بیمه پوششی برای حمایت از آنها بدانیم. بویژه وقتی پای درد دل این بیماران می‌نشینی متوجه هزینه‌های زیاد درمان این نوع بیماری‌ها بویژه در کلینیک‌های خصوصی می‌شوید. در واقع عدم پوشش بیمه درمانی برای بیماران روانی در کلینیک‌های خصوصی، موجب سردرگمی این بیماران شده است. موضوعی که خود، عامل روانی فزاینده‌ای است که فشار بیشتری به این بیماران وارد می‌کند. نه قانون و لایحه‌ای برای حمایت از آنها وجود دارد، نه بیمه‌ای هزینه درمان آنها را متقبل می‌شود. این معیوب بودن سیستم درمانی و قانونی، جهت رسیدگی به وضعیت مبتلایان به اختلالات روانی و افسردگی‌ها، به شدت بیمار را ضعیف‌تر و تنهاتر می‌کند و فرد بیمار بیش از پیش خود را فاقد حامی می‌بیند.
گزارش از: شیوا صفری

یکشنبه, 24 بهمن 775 ساعت 00:00

اخلاق نامه

صفحه در دست ساخت است.

جمعه, 07 ارديبهشت 1397 ساعت 00:00

نشست تاریخی سران شبه جزیره

جمعه, 07 ارديبهشت 1397 ساعت 00:00

اسب‌ها هم چهره افراد را تشخیص می‌دهند!

به گزارش ایرنا،محققان دانشگاه‌های ساسکس و پورتسموث در انگلیس در جریان این مطالعه به چند اسب اهلی تصاویری از افراد با چهره‌های خندان و عصبانی نشان دادند.سپس محققان اسب‌ها را با افرادی که تصاویر آن‌ها را مشاهده کرده بودند، مواجه کردند اما این بار این افراد حالت احساسی خنثی (نه خندان و نه عصبانی) بر چهره داشتند.محققان با کنترل حرکات چشم اسب‌ها در حین تماشایی افرادی که تصاویر آن‌ها را دیده بودند، متوجه شدند که اسب‌ها افرادی را که در عکس چهره عصبانی داشتند، بیشتر تهدیدکننده در نظر می‌گرفتند.تحقیق قبلی نیز نشان داده بود که اسب‌ها با چشم‌چپ خود بر اشیاء یا حوادث منفی یا تهدیدکننده تمرکز می‌کنند زیرا نیم‌کره راست مغز آن‌ها مسئول ارزیابی خطر است.در این مطالعه جدید محققان متوجه شدند اسب‌ها با استفاده از چشم‌چپ خود بر افرادی که در عکس چهره عصبانی داشتند، نگاه می‌کردند.'کارن مک کامب' استاد دانشگاه ساسکس در یک بیانیه خبری اعلام کرد: موضوعی که در این مطالعه متوجه شدیم، این است که اسب‌ها نه‌تنها می‌توانند حالات احساسی انسان‌ها را بخوانند بلکه حتی می‌توانند در ملاقات بعدی با این افراد حالت قبلی احساسی آن‌ها را به یاد آورند و مهم‌تر اینکه رفتار خود را با توجه به حالت احساسی که از این افراد به یاد می‌آورند سازگار می‌کنند.محققان پیش‌ازاین نشان داده بودند که اسب‌ها می‌توانند حالات احساسی انسان را شناسایی کنند اما یافته‌های مطالعه جدید که هفته جاری در مجله Current Biology منتشرشده است اولین یافته‌هایی است که نشان می‌دهد این پستانداران می‌توانند حالت احساسی مرتبط با چهره یک فرد را به یاد آورند.

صفحه 1 از 82
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…