خطری از نوع "اجل معلق"/ سونامی مرگ انسان هایی که هرگز به بیمارستان نمی رسند

خبر صبح؛ سرویس اجتماعی/

شاید بتوان گفت سوغات مجریان تکنوکرات بود که در پی برخی سیاست های سرمایه مدارانه، پدیده ای به نام بالا شهر- پایین شهر که یکی از نمادهای فاصله طبقاتی است، در ایران به وجود آمد و امروز شاهد نوعی دو دستگی میان مردمان فقیر و غنی شهرها هستیم؛ عمدتا دسته اول پایین شهری(جنوب شهری) و دسته دوم بالاشهری(شمال شهری) نام گرفته اند؛ هرچند که این تقدیر در "تبریز تب ریز" دگرگون است. چرا که خلاف اکثر شهرهای دیگر، قشر کم برخوردار آن در قسمت شمال جغرافیای تبریز سکونت یافته اند که حاشیه نشینی، بافت فرسوده و ساخت و سازهای غیراصولی و غیرمقاوم از جمله ویژگی های این مناطق است و هنگام مواجهه با حوادث ویرانگر طبیعی و غیرطبیعی، آن را به مراتب آسیب پذیرتر از نقاط دیگر شهر می کند.

آنچه مرقوم گشت، نه هدف اصلی این نوشتار، بلکه مقدمه ای است برای بیان یک نگرانی بزرگ که برای انتقال فحوای مطلب ترجیح می دهم آن را سونامی بنامم!!

تاکنون بسیار در خصوص زلزله خیزی تبریز و دغدغه هایی که در مورد ساخت و سازهای آن وجود دارد، بحث شده است اما شاید کمتر پیش آمده که توجه ها به سمت نحوه توزیع بیمارستان در سطح شهر و ارتباط آن با حوادثی چون زمین لرزه معطوف شده باشد.

الغرض عمده بیمارستان های تخصصی این شهر در مناطقی واقع شده اند که اصطلاحا بالاشهر نامیده می شوند و این در حالی است که آسیب پذیرترین بخش ها همان پایین شهر است و معدود بیمارستان هایی را در خود دارد. برای مثال بیمارستانی چون نیکوکاری که تخصصا در زمینه چشم پزشکی است در محدوده آسیب پذیر واقع شده، اما بیمارستان هایی چون امام رضا(ع)، شهدا، سینا، ۲۹ بهمن و غیره که قطعا هنگام ابتلا به حوادث نقش مهمتری را ایفا خواهند کرد، در مناطق بالاشهر واقع شده اند.

حال فرض کنید هنگام بروز زمین لرزه ای، پل های ارتباطی که مسیرهای پایین شهر را به مسیر بیمارستان ها وصل می کنند، تخریب شود، در این حال چه فاجعه ای رخ می دهد؟!

اینجاست که می توان از واژه اجل معلق استفاده کرد ... زیرا اگر زمین لرزه اجل مردمان تبریز باشد، توزیع نامناسب بیمارستان ها در قسمت های متعدد شهر و از بین رفتن راه های ارتباطی، مصیبتی افزون تر گشته و منجر به مرگ صدها و هزاران انسانی می شود که هرگز به بیمارستان نخواهند رسید و معدود بیمارستان های واقع شده در مناطق هدف نیز هرگز کفاف مصدومان حادثه را نخواهد داد.

کمیل ستاری

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…