بررسی نقش مهارت‌های زندگی در استحکام زندگی مشترک

خبر صبح؛ گروه گزارش
مصمم برای جدایی از همسرش به دادگاه خانواده مراجعه کرده بود. می‌گفت که من و همسرم زندگی عاشقانه‌ای را شروع کردیم اصلاً فکر نمی‌کردم پس از گذشت چند ماه هیچ یک از ما تازگی قبل را برای هم نداشته باشیم و فقط در کنار هم روزها را به انتها می‌رساندیم. چند هفته بعد از ازدواجمان متوجه شدم همسرم با یکی از همکارانش به صورت پیامکی ارتباط دارد. وقتی دلیل را از او جویا شدم گفت زندگیمان حالت روزمرگی گرفته است و دیگر جذابیت‌های قبل ازدواج را برایم ندارد! زن جوان در حالی که به گذشته فکر می‌کرد ادامه داد: وقتی به مشکلی بر می‌خوردیم یا خطایی از من سر می‌زد همسرم خیلی سخت مرا می‌بخشید.
او حتی بعد از ازدواج نمی‌خواست قبول کند متأهل است و همچنان مثل مجردها رفتار می‌کرد. نمی‌خواستم قبول کنم زندگی ام به بن بست رسیده است بنابراین با داشتن یک فرزند به زندگی با او ادامه دادم اما رفتارهای او مرا به آخر راه رساند و پس از پنج سال زندگی مشترک، تصمیم گرفتم به آن پایان دهم. همسرم نمی‌دانست زندگی مشترک نیاز به مهارت‌هایی دارد و باید آن‌ها را رعایت کند او آزادی‌های دوران مجردی را به زندگی مشترک آورد و موجب از هم پاشیدن این زندگی شد. آموختن مهارت‌های زندگی و حفظ جذابیت در زندگی مشترک می‌تواند موجب استحکام بنای خانواده شود و ارتباط زوجین از مهم ترین دلایل این ماندگاری به شمار می‌رود. زن و مردی که قرار است کنار هم زندگی کنند باید برای حفظ شادابی و طراوت در رابطه شان برای همدیگر وقت بگذارند این درحالی است که گاهی زن و مرد پس از مدت زمانی از ازدواجشان برای یکدیگر تکراری می‌شوند و ممکن است کارشان تا بدان جا پیش رود که به جدایی هم منجر شود.

پذیرفتن انسان‌های متفاوت و درک آن‌ها
متخصص روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه به خبرنگار ما می‌گوید: خود آگاهی، موضوعی است که در وهله اول باید به آن پرداخت، نوع خود آگاهی پیش بینی کننده احساس رضایت یا نارضایتی ما از خود و زندگی است. ویژگی‌های جسمانی و بدنی، توانایی‌ها و مهارت می‌، ویژگی‌های منفی و نقاط ضعف، افکار، احساسات، باورها، ارزش‌ها و اهداف هر شخص از جمله اجزای خود آگاهی است که باید مورد بررسی و شناسایی قرار گیرد.
«محمد محمد حسنی» ادامه می‌دهد: خود آگاهی، شامل شناخت ویژگی‌ها و صفات خود یا به عبارتی خود پنداره، شناخت توانایی می‌، استعدادها و پیشرفت می‌، تصویر واقع‌بینانه از خود، شناخت افکار، باورها، ارزش‌ها و احساس رضایت مندی و نارضایتی از خود و زندگی است. یعنی فرد بتواند زندگی را حتی زمانی که در آن شرایط قرار ندارد، درک کند تا بتواند انسان‌های دیگر را به ویژه وقتی با او نیز بسیار متفاوت هستند، بپذیرد و به آن‌ها احترام گذارد.

رفتارهای خشن ناشی از نبود همدلی
وی می‌گوید: برای بیان همدلی باید به صحبت‌های دیگران خوب گوش داد، به احساسات و هیجان‌های فرد مقابل توجه کرد، خود را به جای او گذاشت و از دیدگاهش به موضوع نگاه و از روش انعکاس احساس استفاده کرد، خود را با احساس و عاطفه طرف مقابل هماهنگ و خلاصه‌ای از احساس‌ها و هیجان‌های طرف مقابل را به او گوشزد کرد.
محمد حسنی ادامه می‌دهد: این مهارت به فرد کمک می‌کند تا بتواند نظرها، عقاید، خواسته ها‌، نیازها و هیجان‌های خود را ابراز و به هنگام نیاز، از دیگران درخواست کمک و راهنمایی کند. مهارت‌های تقاضای کمک و راهنمایی از دیگران در مواقع ضروری، از عوامل مهم یک رابطه سالم است.
وی با بیان این که روان شناسان شیوه‌های ارتباطی انسان‌ها را به سه سبک، ارتباطی منفعلانه، ارتباطی جرأت مندانه و ارتباطی پرخاشگرانه طبقه‌بندی کرده‌اند، می‌افزاید: هدف اصلی افراد، راضی نگه داشتن دیگران به هر قیمت ممکن است. این افراد برای جلب رضایت و تایید دیگران معمولا به هر کاری تن می‌دهند و خود را به رنج می‌اندازند. هدف اصلی در ارتباط پرخاشگرانه، برنده شدن بدون رعایت حقوق دیگران است و هدف اصلی شیوه ارتباطی جرأت‌مندانه رعایت عدالت، ترویج احترام متقابل و جلوگیری از بهره‌کشی و سوء استفاده از خود و دیگران است.
به گفته وی 10 مهارتی که سازمان بهداشت جهانی به عنوان مهارت‌های زندگی معرفی کرده است شامل مهارت خودآگاهی، همدلی، روابط بین فردی، ارتباط موثر، مقابله با استرس، مدیریت هیجان، حل مسئله، تصمیم‌گیری، تفکر نقادانه و مهارت تفکر خلاق است.
این استاد دانشگاه اعلام می‌کند: مهارت‌های زندگی سبب می‌شود زن و مرد در شرایط دشوار، بهتر مسائل و مشکلات خود را رفع کنند و تصمیم‌های بهتری در زندگی بگیرند چون بسیاری از ناراحتی می‌، به دلیل تصمیم‌های اشتباه گذشته است. محمد حسنی با اشاره به این که متاسفانه مهارت‌های زندگی در سیستم آموزش و پرورش ایران جایی ندارد، می‌افزاید: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته، آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان و دیگر افراد جامعه در راس آموزش‌ها قرار گرفته است.
گزارش از: شیوا صفری

نوشتن دیدگاه

دیدگاه‌ها  

0 # احمدی 1397-02-20 09:29
متاسفانه این روزا نگاه جوانان به ازدواج تغییر کرده و تعهد ها در زندگی مشترک کمرنگتر شده
پاسخ دادن
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…