امروز:
شنبه - ۳۱ شهریور - ۱۳۹۷
ساعت :

رعایت دمکراسی شرط همکاری اتحادیه اروپا با باکو است

به گزارش آران نیوز به نقل از  پایگاه خبری 'حقین. آذ ' (haqqin.az) نمایندگان پارلمان اروپا با ۵۶ رای مثبت ، دو رای مخالف و ۷ رای ممتنع، توصیه هایی را تصویب و به شورای اتحادیه اروپا و نهاد روابط خارجی این اتحادیه در ارتباط با مذاکرات امضای « توافقنامه جامع میان اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان» ابلاغ کرد . 
در توصیه های پارلمان اروپا تعمیق روابط اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان مشروط به رعایت و احترام به ارزش های دمکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بشر و آزادی های اساسی شده است . 
پارلمان اروپا از شورای اتحادیه اروپا خواست تا به مسئولان جمهوری آذربایجان یاد آوری کنند هیچ توافقنامه ای با کشوری که ارزش های اساسی اتحادیه اروپا را رعایت نمی کند ، تصویب نمی شود
 
در توصیه های نمایندگان پارلمان اروپا همچنین خواسته شده تا از جمهوری آذربایجان در مبارزه با فساد و جرایم اقتصادی دیگر حمایت کنند و نیز بازرسی ها درباره موارد پولشویی آغاز شود . 
به عقیده نمایندگان پارلمان اروپا ، تا پایان مذاکرات با اتحادیه اروپا درباره توافقنامه جدید ، جمهوری آذربایجان باید آن عده از زندانیان که سیاسی اعلام شدند ، آزاد کند .
در توصیه های پارلمان اروپا همچنین موارد دفاع از آزادی بیان و حمایت از رسانه های مستقل در جمهوری آذربایجان مطرح شده است .
علاوه بر آن نمایندگان پارلمان اروپا اعلام کردند، هر گونه توافقنامه اتحادیه اروپا با جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید مشروط بر تعهدات این کشورها درباره حل مسالمت امیز مناقشه قره باغ و خودداری از تشدید تنش باشد .
این منبع خبری به نقل از «جوانشیر فیضی اف» نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان و یکی از روسای کمیته همکاری بین پارلمانی این کشور و اتحادیه اروپا گزارش داد : توافقنامه جامع جدید همکاری جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا برای سال ۲۰۱۹ میلادی آماده امضا خواهد شد . 
فیضی اف افزود: توافقنامه جدید همکاری های دوجانیه اتحادیه اروپا و جمهوری آذربایجان حوزه های سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، تجاری ، سرمایه گذاری ، حقوق بشر و حاکمیت قانون ، آموزش و پرورش ، حفاظت از محیط زیست ، بخش های انرژی و حمل و نقل روابط دو طرف را در بر می گیرد . 
شورای اتحادیه اروپا ۱۴ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی، درباره آغاز مذاکرات کمیسیون اروپا و مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا با جمهوری آذربایجان درباره توافقنامه جدید ، تصمیم گرفت . 
توافقنامه جدید جایگزین توافقنامه دوجانبه همکاری جمهوری آذربایجان و اتحادیه اروپا امضا شده در سال ۱۹۹۶ میلادی خواهد شد.

 

نوشتن دیدگاه

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…