روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ژنو دیدار می کنند مطلب ویژه

 

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز جمعه طی گزارشی با اعلام این مطلب افزود: روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در این دیدار راهکارهای حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ را بررسی می کنند. 
مناقشه میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی نزدیک به ۲۹ سال است که ادامه دارد و تلاش های بین المللی برای حل وفصل این مناقشه که یکی از معضلات عمده منطقه قفقاز جنوبی به شمار می رود تا به حال نتیجه ای نداشته است. 
این مناقشه در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در آستانه فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان تبدیل شد. 
براثر این درگیری ها که تا سال ۱۹۹۴ میلادی ادامه داشت منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان دیگر در همجوار آن به کنترل نیروهای ارمنی درآمد. 
در سال ۱۹۹۴ میلادی براثر تلاش های بین المللی رژیم آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد. 
گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از سال ۱۹۹۲میلادی میانجیگری برای حل مسالمت آمیز این مناقشه را بر عهده دارد. 
با وجود این که روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا در ۱۷ سال گذشته یعنی در سالهای ۱۹۹۸ الی ۲۰۱۶ میلادی ۵۲ بار دیدار و راه های حل مناقشه را بررسی کردند ، تا به حال پیشرفتی در حل این مناقشه مشاهده نشده است. 
آخرین دیدار روسای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی با حضور رییس جمهوری روسیه در شهر سنت پترزبورگ این کشور برگزار شد.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نام و پیام خود را وارد نمایید

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…