ارسال پیش نویس تغییر قانون اساسی جمهوری خودمختار نخجوان به پارلمان مطلب ویژه

 

به  گزارش خبر صبح به نقل از پایگاه اینترنتی آذ پولیتیکا، تغییرات قانون اساسی جمهوری خود مختار نخجوان در پارلمان جمهوری آذربایجان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سپس قابلیت اجرایی پیدا خواهد کرد.
پیش نویس تغییر قانون اساسی توسط «واصف طالب اف» رئیس مجلس جمهوری نخجوان به مجلس ملی فرستاده شده که هفته آینده در جلسه عمومی مجلس ملی به صحن علنی ارائه خواهد شد.
بر اساس پیش نویس جدید این قانون و بخش سوم ماده ۸ قانون اساسی جمهوری نخجوان (حق شهروندی در جمهوری نخجوان) حق «شرکت در انتخابات» شاغلین نظامی، قضات، ماموران دولتی و شخصیّت های دینی آزاد شده از زندان و پس از اتمام دوران محکومیت با رای دادگاه این کشور به حق «نامزدی در انتخابات» تغییر خواهد یافت.
بر اساس اصلاحیه ماده ۱۵ قانون اساسی (مطالبات نمایندگان مجلس جهت نامزد شدن در مجلس عالی جمهوری نخجوان) محدودیت سنی برخورداری از حداقل ۲۵ سال برای نامزدی نماینگان مجلس عالی در جمهوری نخجوان لغو شده و از این پس هیچ محدودیت سنی برای شهروندان این جمهوری وجود نخواهد داشت.
این در حالی است که بر اساس ماده ۱۹ قانون اساسی (قانون رد و یا قبول صلاحیّت نمایندگان مجلس عالی جمهوری نخجوان)، و در صورت نقض بخش دوم ماده ۲۳ قانون اساسی (ضرورت تصویب قوانین و مصوبات مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان در مجلس ملس جمهوری آذربایجان) نقض قوانین مربوط به صلاحیت های اخلاقی و رفتاری که از سوی قانون برای نماینده تعیین شده است؛ از این پس مدت محرومیت نمایندگان مجلس از ۵ سال به ۷ سال افزایش خواهد یافت.
همچنین بر اساس اصلاحیه ماده ۲۹ قانون اساسی (مطالبات رئیس مجلس عالی جمهوری نخجوان) محدودیت داشتن حداقل ۳۰ سال سن برای ریاست مجلس عالی نخجوان لغو خواهد شد.
در آخرین بند اصلاحیه پیش نویس قانون اساسی جمهوری نخجوان همچنین محدودیت داشتن حداقل۳۰ سال سن برای پست نخست وزیری و ۲۵ سال سن برای عضویت در کابینه وزراء لغو شده است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نام و پیام خود را وارد نمایید

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…