گروه دانش و زندگی: دانشمندان از کشف سویه جدیدی از ویروس کرونا در نیجریه خبر دادند. گفته شده که این گونه جدید قدرت بیماری زایی بالاتر در مقایسه با انواع قبلی دارد. این گونه جدید هنگام تست از دو فرد مبتلا در نیجریه کشف شده است.

ساندی اومنیلابا، ویروس شناس اروپایی در این خصوص اعلام کرد سویه جدید ویروس کرونا که در نیجریه کشف شده ممکن است قدرت بیماری زایی بالاتری در مقایسه با انواع قبلی داشته باشد. اما آنچه از نظر بالینی می توانیم بگوییم این است که افراد بیشتری با علائم و نشانه های شدیدتر بیماری داریم. علاوه بر این ، سویه جدید کرونا همچنین دارای سرعت شیوع بالاتر از انواع قبلی بوده و مثلاً یک نفر می تواند بیماری را به طور همزمان به چهار یا پنج نفر از اعضای خانواده خود منتقل کند.

دانشمندان خاطرنشان کردند که جهش ها یک پدیده طبیعی برای ویروس است، اما شکل های شدیدتر بیماری ناشی از سویه جدید نیاز به مطالعه دقیق این گزینه از ویروس کرونا دارد.

ظهور یک نوع جدیدتر ویروس کرونا در نیجریه در پایان دسامبر اعلام شد. طبق اطلاعات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آفریقا (CDC) ، هنگام مطالعه تست گرفته شده از دو بیمار در ایالت اوسون نیجریه ، نوع جدیدی از ویروس کرونا کشف شد. پزشکان خاطرنشان کردند که نتیجه گیری در مورد منحصر به فردی نوع جدید ویروس کرونا بر اساس دو یا سه توالی ژنتیکی صورت گرفته است./ منبع: اسپوتنیک