گروه سیاست: روز دوشنبه اعلام شد وزیر امور خارجه قطر در سفری از پیش‌ برنامه‌ریزی نشده، راهی تهران شده است. مقام عالی‌رتبه قطری که به‌نظر می‌رسد جای عمانی‌ها را در میانجی‌گری ایران با کشورهای غربی، به ویژه امریکا گرفته است در تهران با همتای ایرانی خود و رئیس‌‌جمهور ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. هر چند بر اساس متن خبرهایی که از دیدارهای محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی در تهران منتشرشده، گفت‌وگوهای منطقه‌ای و افزایش سطح روابط دوجانبه در دستور کار طرفین بوده، اما به باور بیشتر کارشناسان مسائل سیاسی، یک موضوع مهم دیگر باعث‌شده تا پای مقام قطری به تهران باز شود!

محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی در دیدار با رئیس جمهور، پس از تقدیم پیام کتبی امیر قطر، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور قدرتمند و تاثیرگذار منطقه یاد و بر ضرورت همکاری و همفکری کشورهای منطقه و خلیج فارس برای حل مشکلات تاکید کرد. به گفته وی، «همواره معتقد به حفظ آرامش و ثبات و گفت و گو میان کشورهای منطقه بوده ایم و ما نیز در تداوم طرح ابتکار صلح هرمز و طرح امید، خواستار گفت و گوهای منطقه ای برای حل مشکلات میان کشورهای منطقه هستیم.»

ایران مصمم، غرب متزلزل!

همچنان که کارشناسان سیاسی هم بدان اذعان دارند، این بار قطر نقش واسط میان ایران و کشورهای غربی را بر عهده گرفته است و سفر بدون برنامه‌ریزی شده وزیر امور خارجه قطر آن هم در آستانه التیماتوم ایران برای بازگشت کامل از محدودیت‌های هسته‌ای، نشان می‌دهد که ایران مصمم به تصمیمات کلان خود در بازگشت به غنی‌سازی هسته‌ای در صورت عدم برداشته شدن کامل تحریم‌ها است. از سوی دیگر کشورهای غربی تلاش دارند تا مانع از برداشته شدن این قدم از سوی تهران شوند. اما مجموعه حوادث روی داده در طول هفته‌های گذشته نشان می‌دهد که ایران در اجرای قانون مصوب مجلس جدی بوده و به هیچ عنوان حاضر نیست در این زمینه کوتاهی کند. پس از غنی‌سازی ۲۰درصدی و فعال شدن سانتریفیوژهای جدید در مراکز غنی‌سازی کشور، انتشار خبر تولید فلز اورانیوم، اروپایی‌ها را وحشت‌زده کرده و به امریکایی‌ها یادآور شد که اگر بخواهند تعلل به خرج داده و از موضع‌ ابرقدرتی با ایران صحبت کنند، در تهران تصمیم‌سازی‌ها صورت‌گرفته و صرفا با نوع رفتار مقامات این کشور، حالت اجرایی به خود خواهند گرفت.

در حالی که طرف امریکایی اصرار دارد که ایران باید غنی‌سازی را متوقف کرده، به برجام بازگردد و پس از راستی‌آزمایی توسط امریکا، واشنگتن با مشورت با کشورهای اروپایی تصمیم بگیرد که به برجام بازگردد یا نه، تاکید رهبر انقلاب مبنی بر اینکه تا زمانی که تحریم‌ها به‌صورت کامل برداشته نشده، ایران به برجام بازنخواهد گشت، غربی‌ها را آشفته و در تصمیمات خود متزلزل کرده است. این مساله باعث شد تا آنها شروع به فرستادن واسطه‌هایی به تهران کنند تا شاید از راه گفت‌وگو بتوانند ایران را از اجرای تصمیم سوم اسفندماه خود بازدارند.