گروه گزارش: همایش بین‌المللی قره‌باغ با هدف تبیین گفتمان مقام معظم رهبری از سوی مرکز مدیریت حوزه های علمیه با حضور میهمانانی از داخل و خارج  کشور به صورت حضوری و مجازی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و با هماهنگی  با ستاد کرونا در سالن امین ساختمان دارالولایه در قم آغاز گردید. در این همایش تنی چند از پژوهشگران و مسئولان درباره وضعیت قره‌باغ در سال‌های گذشته و همچنین جنگ اخیر قره‌باغ که منجر به آزادی بخشی از سرزمین‌های جمهوری آذربایجان شد، دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

 

حمایت های رهبر انقلاب مسئله قره باغ را به خوبی روشن ساخت

حجت الاسلام آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در این همایش بین‌المللی، با بیان اینکه از همان روزهای جنگ اول قره‌باغ ،جمهوری اسلامی ایران و رهبری حکیم این انقلاب پیام روشنی را در کنگره عظیم حج خطاب به مسلمانان فرمودند اظهار کرد: در حوادث امروزی در جهان وقایع مهم و قابل توجهی وجود دارد و ایشان گفتند یکی از این وقایع مهم جنگی است که در ناحیه قفقاز به وجود آمده است.
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری طی بیاناتی که در سال ۱۳۷۲ در جمع مردم تبریز داشتند فرمودند، دولت ارمنستان به مردم قره باغ ظلم می کند و ما این حرکات را که ارامنه با حمایت دولت انجام می دهند محکوم می کنیم. البته ایشان فرمودند که این ظلم ها ارتباطی با ارامنه داخل ایران ندارد.
امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه پنج اصل در بیانات مقام معظم رهبری در ۱۷ ربیع امسال تداوم بیانات ایشان در مواضع گذشته بوده است افزود: ایشان در جلسه با کارگزاران حج، مواضع خود را تکرار فرمودند و از کشتار مسلمانان در قره باغ و کشمیر از مصادیق ظلم در حق مسلمانان یاد کردند.
آل هاشم با بیان اینکه گفتمان ۱۷ ربیع عمری هم اندازه انقلاب اسلامی دارد گفت: رهبر انقلاب ۳۰ سال است که این بیانات را داشته اند.
وی گفت: حمایت ها و بیانیه هایی که از سوی مقام معظم رهبری، برخی مراجع معظم تقلید و آیت الله اعرافی صادر شد، موضع نظام جمهوری اسلامی ایران در مسئله قره باغ را به خوبی روشن ساخت.

 

با هرگونه تغییر در مرزهای منطقه مخالف هستیم

معاون وزیر امور خارجه

معاون وزیر امور خارجه نیز در همایش بین المللی قره‌باغ ۱۷ ربیع بیان داشت: قره‌باغ یکی از بحران‌های بسیار پیچیده و طولانی در منطقه قفقاز است و البته منطقه قفقاز تاریخ بسیار پرهیجانی دارد و قره‌باغ همواره محل تنش و بحران بوده است تا جایی که بعد از فروپاشی شوروی این منطقه به محل جنگ در دهه ۹۰ میلادی تبدیل شد. بعد از اشغال مناطق آذربایجان توسط ارمنستان، جامعه بین المللی از حل و فصل این بحران درماندند و موضع ایران مخالفت با اشغال قره‌باغ بود و در آن مقطع کمک های زیادی به آذربایجان صورت گرفت و حتی شهدایی را هم تقدیم کرد.

عباس عراقچی بیان داشت: دولت و مردم جمهوری آذربایجان تصمیم به آزادی مناطق اشغالی خود از طریق نظامی گرفتند و مواضع ایران همواره مخالفت با اشغالگری بود و در این راستا انعقاد قرارداد احداث سدّ خداآفرین با جمهوری آذربایجان بود که این خود نشان دهنده رسمیت دادن حاکمیت آذربایجان بر قره باغ است.

او با بیان اینکه در طول دوران تحریم روابط ایران و آذربایجان به شکل طبیعی خود ادامه یافته است، گفت: ما ارتباطات خود را براساس احترام متقابل و حفظ منافع با جمهوری آذربایجان ادامه دادیم.

عراقچی بیان داشت: بعد از شروع جنگ قره باغ، جمهوری اسلامی ایران طرحی را تهیه کرد که توقف مخاصمات، بازپس گیری مناطق اشغال شده و شروع گفتمان ها برای رسیدن به یک راه حل پایدار و ایجاد راه های ترانزیتی بین کشورهای منطقه از جمله بندهای آن بود که مورد استقبال قرار گرفت.

او ادامه داد: در راس همه مواضعی که در بحران قره باغ داشتیم، رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی بسیار تاثیرگذار بود و در همه این سالها براساس فرمایشات ایشان حرکت کردیم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: ما با هرگونه تغییر در مرزهای کشورهای منطقه و تهدید حاکمیت کشورها مخالف هستیم.
او گفت: در حال حاضر روابط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بین ایران و آذربایجان در حد اعلای خود است و حتما به روابط شایسته بین دوطرف ادامه خواهیم داد و سیاست حسن همسایگی را با همه کشورها ادامه خواهد داد.